Moldovence aspirante sau gravidutze! (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onuta05 spune:

CE E AIA TOXOPLASMOZA??????

O minune vine atunci cand te astepti mai putin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasalina spune:

Toxoplasmoza este o infectie frecventa a pasarilor si mamiferelor, inclusiv a oamenilor. Ea este produsa de un mic parazit numit Toxoplasma gondii. O persoana care avut toxoplasmoza si s-a vindecat, nu mai poate fi infectata ulterior. Pentru majoritatea persoanelor toxoplasmoza nu este periculoasa si se vindeca de la sine. Daca infectia este dobandita de mama in timpul sarcinii si este transmisa fatului, produce leziuni cerebrale si orbire. Doar un mic procent din femeile insarcinate care sunt infectate transmit infectia fatului. Este important ca femeia gravida sau care doreste sa ramana insarcinata, sa fie testata pentru a sti daca a fost infectata cu Toxoplasma gondii si daca nu a fost, trebuie instruita asupra modului in care poate evita infectia.

Doamne ajuta!

Aniversarea noastra!

www.petitieonline.ro" target="_blank">Petitie FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasalina spune:

onuta, gasesti mai multe aici
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Obstetrica-Ginecologie/Toxoplasmoza_in_timpul_sarcinii_803.html

Doamne ajuta!

Aniversarea noastra!

www.petitieonline.ro" target="_blank">Petitie FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna fetelor
azi mi-am luat liber pt program administrativ, maine ne sfintim casuta si avem si o groaza de invitati...
de testat nu ma testez...oricum cred ca maine, poimaine se arata si uratii ca deja parca am starea aia asa ca nu voi fi eu prima

Monica, sper in curand

mami si tati te asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

mona spor la treburi...sa va fie de bine in casuta noua.
onuta eu am avut toxo pe sarcina si mi-a omorat-o pe mazarica...scaboasa infectie...am gabat la pastil ein mine sa ma vindec de ea.

poze
Just Me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta05 spune:

pai la tine am vazut despre acest virus sau bacterie...si de asta am intrebat...imi pare tare rau!!!

O minune vine atunci cand te astepti mai putin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasalina spune:

In Mona si in Hera ne stau sperantele la ora asta!
Sa vina week-end-ul cu multe bucurii!!!!
iuhuuuuu




Doamne ajuta!

Aniversarea noastra!

www.petitieonline.ro" target="_blank">Petitie FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delphinas
mona spor la treburi...sa va fie de bine in casuta noua.

poze
Just Me





multumim

Monica, sper in curand

mami si tati te asteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stroan spune:

si eu am avut virusul de toxoplasmoza dar multumesc lu dumnezeu am scapat cu tratament de 3 luni.eu cred ca de aia am pierdut prima data sarcina


http://tt.lilypie.com/SELRp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

o poti face de la carne nepreparata termic corespunzator, gen mici, mezeluri, fripturi in sange, umplutura de sarmale, nu doar de la animale.
asa ma mai dor ovarele....oare or vrea sa ovuleze?
oricum mai am pana la ovulatie...dupa tiparul normal, dar cum eu sunt mai cu mot...ovulez cand ii tuna. abia mai pot sta pe scaun

poze
Just Me


Mergi la inceput