America (130)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxi, nu am spus ca parintii sunt prostii...ci m-a amuzato-enervato felul in care au povestit intamplarea (plus ca ma enerveaza ca ei se dau a-tot-stiutori, si dau sfaturi in stanga si in dreapta neintrebati despre cum sa cresti un geniu ca fiul lor ce este). Eu as fi spus pur si simplu ca ma bucur ca al meu copil e intr-o clasa multi-nationala si stie unde este marea neagra pe langa faptul ca stie sa citeasca, lucru destul de important si deosebit de altfel!!!!! Nu???

Cat despre litere si cifre la preschool, (si vb de PRESCHOOL, nu de kindergarden) eu sunt enervata (iar) de obsesia lor, de faptul ca insista atat de mult pe asta in detrimentul altor activitati cu adevarat educative pe care le poti face cu un copil de 3 ani...nu neaparat scrijelitul unor litere pe o hartie!!!!! Un copil de 3 ani va invata mult mai anevoios literele, sunetele, si va dura mult mai mult pana ajunge la citire, decat in cazul unui copil de 5 ani, care chiar nefamiliarizat cu nici o litera, va putea sa citeasca foarte repede. Si nu prea conteaza cat de repede invata sa citeasca, pentru ca pe la 8-10 ani cam toti copii cu un nivel de inteligenta mediu ajung la un numitor comun, si nu iti vei putea da seama care a inceput sa citeasca la 3 ani si care la 6 ani...(si David citeste fluent, si ma mandresc cu asta, dar sunt absolut constienta ca nu e rezultatul unei inteligente deosebite...si ca la un moment dat nu va mai conta, si poate vor fi altii care vor citi mult mai multe ca el, si mult mai cu folos)
Prefer sa stie ce e in carte, decat sa stie sa o citeasca...
Prefer sa faca multe alte chestii inaintea literelor si cifrelor...

Fiecare cu "bubele" lui pe creier...le am si io pe ale mele......desi, din fericire, montessori e mai aproape de idealul la care visam, decat las sa se vada si ma bucur ca a prins 3 ani aici...



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,







Asta vroiam sa zic si eu acu cateva zile,probabil ca am fost gresit inteleasa si atunci,ca tine acuma!!...SINZI

Toti vor citi,de ce tre' sa ii stresam de la 4 ani?...vor citi toti la un moment dat si sigur intreg comportamnetul lor si abilitatile vor conta pt a ajunge sa faca ceva in viata...






Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Lia sa vorbim odata la tel.
Bineinteles ca acu am primit si eu jury duty. Pantero aveai un raspuns biased bestial, care era ca l-am uitat.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

sa stii ca seamana.
si strans la punga ,tot cu tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ah, si de fapt IQul nu prezice succesul in viata, poate doar succesul scolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada

Lia sa vorbim odata la tel.
Bineinteles ca acu am primit si eu jury duty. Pantero aveai un raspuns biased bestial, care era ca l-am uitat.
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Aoleo, vrei sa ma certi ca ma fac de ras p'aci? :)) Just kidding, sa vorbim of course, mi-ar face placere :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, eu cred ca un IQ ridicat asigura succesul in viata...ce nu asigura este fericirea...Si pana la urma cred ca astea ne dorim cu toatele, sa ne fie copiii fericiti in propria piele

Corinadana, fluency si comprehension ar trebui sa se faca de cand incepe copilul sa vorbeasca si in toate preschool-urile...
Adica ce e mai important decat sa lasi copilul de 2-3 ani sa iti povesteasca ce tocmai i-ai citit (daca el nu poate sa citeasca singur) si sa fie cat mai coerent in repovestire???



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxi, eu cred ca un IQ ridicat asigura succesul in viata...ce nu asigura este fericirea...Si pana la urma cred ca astea ne dorim cu toatele, sa ne fie copiii fericiti in propria piele


Nu, nu, am citit io o carte despre IQ si nu se coreleaza deloc cu succesul in viata decat cand este insotit cu alte "traits"---determinare, putere de munca, disciplina etc. Ai dreptate, cu fericirea nici atat:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxi, eu cred ca un IQ ridicat asigura succesul in viata...ce nu asigura este fericirea...Si pana la urma cred ca astea ne dorim cu toatele, sa ne fie copiii fericiti in propria piele


Nu, nu, am citit io o carte despre IQ si nu se coreleaza deloc cu succesul in viata decat cand este insotit cu alte "traits"---determinare, putere de munca, disciplina etc. Ai dreptate, cu fericirea nici atat:))



Adevarul - crud de altfel - este ca badaranii care dau din coate ajung mai departe decat cei finuti cu versurile lui Eminescu in brate!!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Ruxi, eu cred ca un IQ ridicat asigura succesul in viata...ce nu asigura este fericirea...Si pana la urma cred ca astea ne dorim cu toatele, sa ne fie copiii fericiti in propria piele


Nu, nu, am citit io o carte despre IQ si nu se coreleaza deloc cu succesul in viata decat cand este insotit cu alte "traits"---determinare, putere de munca, disciplina etc. Ai dreptate, cu fericirea nici atat:))



Adevarul - crud de altfel - este ca badaranii care dau din coate ajung mai departe decat cei finuti cu versurile lui Eminescu in brate!!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,







Mei,asta cu "ajung departe" e relativa..sti ca mai discutaram noi SINZI...unii se simt fericiti si impliniti daca au multe carti,daca calatoresc si stau in cort...altii daca au ultimele masini la poarta si case de milioane de $...acu depinde de fiecare om...esti de acord cu mine?




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sint de acord cu ruxij ca pe linga IQ mai trebuie si alte cele.
Eu nu ma vait, vad ca fata scrie litere dar au si alte activitati: crafts, paintings si ce mai fac ei pe acolo. E experta in fire prevention (ceva gen stop, drop and roll) si-mi arata toate alarmele, fire extinguishers si exit signs de pe unde mergem. Bottom line: vrea sa mearga la pre-k, deci nu i se pare prea mult sa scrie literele.
Am vazut pe forumul din Dallas ca alte mamici au fost multumite cu pre-k asta, copiii care merg doi ani cica stiu sa scrie pe cind termina.

Ciuf, eu sint destul de rau cu spatele. Icy Hot si alte de-astea nu ma ajuta, am unguent Voltaren si supozitoare Diclofenac. E drept, astea-s din categoria grea si le iau numai cind nu am alta scapare. Am si perna electrica, alina durerea cel putin cit o tii la spate.

Lai, mi-am amintit ca ziceai de vreme la capitolul celalalt. E superba, pe aici asta e partea cea mai frumoasa din an. La Dallas e cam din septembrie pina in decembrie, apoi e cam frig pentru gustul meu. Poate la voi sa fie ceva mai bine. Primavara e teroare cu ploi, grindina, tornado watches. Vara fac depresia pe care o faceam la NY prin februarie. Adica se face prea cald citeodata, nu poti iesi din raza aerului conditionat, la un moment dat parca fierbe si apa din piscina. Asa ca enjoy perioada asta, cit o dura.

Mergi la inceput