PRIETENE FARA TITLU (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

In sfarsit e in pat Diana.
DEEA ti-am facut bioritmul,esti la pamant pe toate fronturile fizic,emotiv si intelectual,asa ca nu te mira de cum te simti
IRINA faine hainele,aveam si eu o bundita rosie cand era mica.

Cred ca las balta tot si ma apuc de citit ,desi Ghita ma cam momeste cu ceva film bun.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Doamne, prefer Infernul, daca este legat la Internet."(Valeriu Butulescu)

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Helloo,
Deea-fruntea sus, si eu sunt cam la pamint,noroc cu jobul ok, din cauza de sosu' care face crize si ia- datpalme la fund Emmei aseara de nu am putut-o opri decat greu din plins si suspine-fusese obraznica dar am convenit ca o pedepsim,nu batem si a profitat ca eu nu eram acolo-am plisn eu dupa din cauza asta dar rau.A sii-am spus aseara,desi cred ca vb singura ca divortez dc nu schimba lucrul asta si vocabularul uneori..
Irina-faine hainutzele, sale poate cu placere.
Moni-sanatate si sa va scada febra, Dia a fost acasa cu tine azi din cauza asta?
Moni,Ingrid, Anda -pupici,ce facetzi?

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Diana a adormit la 23, pt ca azi si-a facut mai mult decat norma...3 ore jumatate la somnul de pranz. Chiar ma gandeam, trecem oare de ora 1 noaptea?
Eu sunt cam nervoasa, din motive biologice, dracu sa le ia si din cauza ca trebuie sa astept sa vina nepoata-mea de la cursuri, e aproape miezul noptii si nu raspunde la telefon, de la ora 22 trebuia sa fie acasa. Moor, sa plece odata ca nu mai suport! Ce sa zic, mai am si grija ei acuma.
Denisa, eu i-am promis sotului ca daca o bate pe Diana sa se ingrijeasca intai de nr de la Salvare pt el, ca nu se stie ce iese. Si ea a fost obraznica si este, mai ales cu ai mei parinti, cand ii vede cum le spune sa plece, de fiecare data o cert, deja sunt satula, o pedepsesc cu diverse, dar n-o bat.
Moni, vad ca ti-au fost de folos filmuletele si ma bucur foarte, sunt chestii simple, ma si mir de ce le trec la categoria de 5-6 ani, in fine, treaba lor. Diana ta e foarte isteata si prinde iute, dar decat sa te pui tu sa faci desene, mai bine iei un caiet de lucru ca al meu si ai rezolvat problema. Mai ales ca ii si pune sa coloreze si cum a ta coloreaza foarte bine in contur, ii va placea.
Iar e bolnava Dia? Iar e cald, iar vin virusii... Sanatate fetitzei!
Daniela, hai ca m-ai facut sa rad cu meditatiile. Doamne, ce iti imaginai, ecuatii de gradul intai cu o necunoscuta? Spre sfarsit, intradevar sunt adunari si scaderi, dar mi-am promis ca la anul, nu vreau s-o invat prea multe, desi ea trage de mine, nu eu insist.
Deea, iti amintesti ce ziceai de tipa aia care-si invatase copila sa recunoasca literele de la inceputul fiecarui cuvant? Pai Diana le recunoaste deja cu carticica asta, Alfabetul, si pe cele mici, pana la litera E. Mai departe n-am ajuns, le stie pe restul, dar majuscule. Daca merge in ritmul asta, peste vreo saptamana le va stii pe toate, mici si mari.
Mersi de puzzle pe comp , mi-am salvat si eu linkul, maine i-l arat.
Nu mai fi depresiva, toate trec, nici noi nu inotam in bani, nu stiu cum o vom trage pana la salar, sanatosi sa fim, ca in rest...
Irinatuntza, o sa ma uit la poze sa vad ce i-ai cumparat. Nici eu nu ma omor dupa culoarea aia, dar la copii arata bine.
Fac un dush si revin.
Andaa, n-ai net? Jani, ce mai face Carla? Mira, tot cu lucrul? Mai ce ati disparut..

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Deni sper ca ai vorbit asa doar la manie. Offff...

Moni, dar de unde ai stiut sa imi faci bioritmul daca nu stii data cu pricina ? Smecheroaicoooo ai facut investigatii ?
Hai ca m-ai inveselit un pic. Noroc ca va am pe voi . Va multumesc pentru prietenie. Nah .. daca tot sunt la pamant, am devenit si siropoasa

Noi am fost in Carefour, si am studiat alte carticele. Am vrut sa vad daca macar mai exista si altele, sau toate sunt asa. Cam toate sunt asa, deci .. asta e sistemul, va trebui sa ma obisnuiesc.

Fiind cu toate la pamant, i-am cerut lui Silviu sa ne duca un pic la rau. Am iesit din oras, la un paraias, sub un munte unde mergeam noi destul de des. Am stat un pic acolo. Era un miros de poveste. A noapte, a padure, a frunze uscate si a fan. Daria a vrut sa vada pietrele, si m-a luat in sus pe carare inspre padure. Ma treceau pe mine usori fiori de intunericul padurii, dar .. Daria tot mai sus vroia. O iubesc de numa cand o vad ca ii plac lucrurile frumoase in esenta. Apoi i-am aratat stelele, dar a fost mai interesanta apa. Am stat un pic pe malul raului si apoi am plecat. Incarcati de frumusete, nici nu banuiam cene astepta acasa.

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Pe drum, ne cheama maica-mea la ea, sus. Silviu a zis ca nu are chef sa o vada pe soacra-sa, deci .. sa mergem singure. De parca eu aveam chef ? Nu aveam, ca o evit pe maica-mea ca pe cel mai mare dusman (ce fain suna ). Ajung sus, imi prezinta noua achizitie, un scaun cu masaj, ma prefac incantata de el, cu toate ca eu consider ca e un snobism, dar am invatat sa imi tin gura, numai asa reusesc sa supravietuiesc intr-o relatie cu maica-mea.

S-a prins ca evit orice cearta, si .... ce credeti ca i-a fatat mintea ? (Hai ca acu imi vine sa si rad). A pus pe un caiet tot ce imi reproseaza ea, tot ce crede ea ca i-am gresit, ca nu m-am comportat bine fata de ea, tot comportamentul meu "gresit", pana si de haine s-a legat, tot ce ar fi vrut sa imi spuna cu mare taraboi, ca altadata, dar care mai nou nu a mai reusit, pentru ca am invatat sa evit conflictele. Am invatat sa abat subiectul in asa fel, incat sa nu poata continua. Si acum ii era dor de cearta, dar nu avea cu cine. Obosita sa tot loveasca in scutul ridicat, s-a gandit ea la un cal troian . Hahaha, cu cat scriu mai mult, cu atat imi dau seama mai mult de ridicolul situatiei. Dintotdeauna a avut profil specific de victima. Victima, erou national, mama eroina, sfanta in icoana. Asta e mama mea. Cine nu crede ? Carti destepte descriu acest comportament drept vampirism.

Cu greu am incercat sa deslusesc ce a scris, pentru ca e scris cu litere de tipar (cam cat e de ciudat sa scrii pagini intregi cu litere de tipar ? :D), si erau fraze fara predicat, fara sens, etc. Adica, nici nu imi dadeam seama sensul pozitiv sau negativ al afirmatiilor .. cam asa de intortocheat. Cand am ajuns pe la numarul 3-4 ... am tras concluzia MAMA MEA ESTE NEBUNA Am evitat de multe ori sa spun lucrul acesta. Am mai spus ca e cu capul, ca e cam dusa, etc, dar ... acum chiar.... nu mai am nici o indoiala. In acel caiet sunt scrise 90 % aberatii si distorsionari ale adevarului. 10% sunt lucruri de care eu nu imi amintesc sa fi avut loc, deloc. Din cele 90%, jumatate sunt lucruri total inverse fata de cum s-au intamplat, si jumatate sunt povesti bazate pe date reale, dar cu subiectul schimbat (telenovele) in asa fel incat sa pice pe locul fruntas de victima-erou.

Am plans mult, mult in viata mea din cauza ei. Este singura persoana care m-a lovit din plin, direct in suflet. M-a ajutat financiar, m-a imbracat, m-a crescut si mi-a dat viata, dar imi este vesnicul calau. Un calau pe care incerc sa il iubesc, din obligatie pentru ca m-a nascut, dar care zi de zi imi sfasie inima din piept si o da la caini. Am cautat toata viata ce mi-a fost dat sa o traiesc pana acum, mama ce trebuia sa fie in persoana ei. M-am fript de fiecare data. Am avut o mama in momentul in care m-a nascut. Am pierdut-o apoi putin cate putin. Cateodata am avut iluzia ca am regasit-o, pentru ca urmatoarea data sa o pierd si mai mult. Am plans atat de mult dupa fiecare pierdere, incat, acum nu pot decat sa ma gandesc ca la moartea ei, nu o sa am dupa cine sa plang.

Si .. ce ironie...ca scriind acestea, mi-am amintit o vorba buna cu care ma troznea de cate ori ma vedea cu lacrimi in ochi: "De ce plangi? Asta nu e motiv. Daca mor eu, atunci sa plangi".

Fii linistita, mama, lacrimile tot pentru TINE le vars...

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Deea-off ce trist-am reusit sa pling iara,is la pamint zilele astea si tot pling mereu-e greu in orice relatie,parintzi-copil,sau cu partenerul, si te inteleg,dar sper ca vom trece si peste asta-desi e dureros ca tocmai la cine tii cel mai mult nu te intelege, sau nu VREA Sa TE SPRIJINE CUM TREBUIE_intrasem sa ma calmez si eu,ca am gatit dupa ce am culcat copiii si am dfiscutat iara cu partnerul care tot nu recunoaste ca a gresit si zice ca e normal sa mai dea cfateodata ca merita, ca asa au facut si parintiilui-si I-AM ZIS_ I DON'T CARE-sunt sigura ca regreta acuma, si eu nu cresc copiii dupa reguli de acum 40 de ani-I-am zis ca toata lumea i-a zis ca mine, canu eok sadai,indiferent cum si dc nu se adapteaza si controleaza, sa se duca,eu si copiii nu ne sacrificam pt gargaunii lui.
MA rog,maine cica iese cu copiii de Haloween la colindat si ii duce el de dimi ca eu merg la analizele de tiroida, darzau dc ma mai impresioneaza, mi se pare normal sa faca asta 1 data la cateva luni.
Moni-da eu cu biortimul ala cum stau mai?
VA pup si vb maine!

Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata!
Intai sa va zic ca pe la 3 Diana ardea,avea deja 38 la termometrul ala de frunte ,deci i-am bagat novocalmin.A vrut cu noi in pat,deci am facut-o si pe-asta.A fost tare figura,statea in fund si deodata zice: "CE BUCULOASA SUNT!" Era bucuroasa ca-i cu noi in pat ...
cand am plecat dimineta nu mai avea febra,dar parca vad ... sun eu pe la 10 sa vad cum mai e.
DENISA nu pot sa iti fac bioritmul ca nu stiu anul nasterii la tine,iar l-am uitat (79?).Zi ca il bag si in lista.
Cat despre treaba cu Dragos te inteleg,pentru ca sunt in aceeasi oala,ba si mai si.Eu chiar m-am gandit serios la asa ceva si inca ma mai gandesc,pentru ca avem teorii total diferite in privinta educatiei,ma rog stufos zis teorie.El nu are rabdare cu ea,nu isi poate controla nervii,e contra regulilor in general - un exemplu care ma inebuneste: trece pe rosu frecvent.Nu mai zic de injurat,o chestie pe care n-o facea deloc cu n ani in urma ... Nu este deloc un exemplu pentru un copil.Pana la Diana ma mai enervam ,dar treceam cu vederea,acum imi vine zilnic sa ii dau in cap nu alta.Si nu se corecteaza defel,oricat ii explici.Probabil de la o varsta nu mai ai cum.Deci am de ales intre a o creste pe Diana in asa mediu si a o creste in lipsa lui.Dar ea e fericita cand suntem amandoi,daca nu e acasa intreaba de el.In plus eu as mai vrea un copil,el nici vorba.Si ar mai fi
DEEA am inceput prin a ma distra citind,dar spre final m-am intristat.Nu stiu ce sa zic,din fericire eu m-am inteles cu ai mei,adica logic ca ne mai ciondaneam si contraziceam si noi si o mai facem si acum,dar e ceva normal in familie.Si mami ma mai critica ba ca nu am gatit,ba mai stiu eu ce cu curatenia (asta pana nu era si ea asa de ocupata,acu a vazut cum e ...),ba ca stricam banii pe ziare si alte prostii in loc sa economisim sau sa cumparam ceva "serios" etc. Fiecare om are principiile lui,iar parintii mai ales cei voluntari cam tin sa isi impuna ideile in fata copiilor si sufera amarnic cand copiii nu ii asculta.Tu probabil ai avut ghinionul sa ai o mama mai extrema de genul asta si de-aici problemele.Ea nu e consolata ca tu nu esti si nu vrei sa fi cum te vrea ea ... Cat despre ideea cu caietul mi se pare beton mai,asa a refulat Iar daca a scris de tipar,nu e o drama ,o fi scris tot cate o fraza doua odata si s-o fi gandit ca asa e mai inteligibil.Cu atat mai grav e daca te are doar pe tine.Nu mai retin,mai ai frati? parca nu ... A si cat despre faptul ca ea interpreteaza pe dos,iar e normal,asa-s oamenii, zece persoane vad un mar si fiecare il vede de alta culoare Nu te mai necaji atat. In locul tau trageam o tura de masaj in scaunul ala si imi trecea de tot si poate ca si ei,ca asa banuiesc eu, ca si de-aia sufera ca nu apreciezi "materialul" cum il apreciaza ea ...

PS DEEA si da am facut sapaturi in urma sa iti gasesc data nasterii

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Doamne, prefer Infernul, daca este legat la Internet."(Valeriu Butulescu)

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Neatza. Pup

Moni, da, asa mama am avut mereu, una care pretindea mereu sa precum viseaza ea. M-am obisnuit cu asta. Problema de acum este ca, in caietul cu pricina, scris tot (48 file) cu litere de tipar, hahaha, mah .. sunt scrise numai aberatii si inventii. Hai sa iti dau un exemplu: mi-a reprosat ca nu am lasat-o sa numere banii la noi la nunta Asta e hilar deja, dar ... stai ca e mai mult. De fapt, ea a numar banii cot la cot cu noi la nunta noastra Stiu asta foarte sigur. Cum ? Pentru ca socrii mei mi-au reprosat ca maica-mea a venit cu noi sa numere banii si nu le-a convenit ca s-a bagat in ciorba noastra. Asta este cel mai dement lucru care mi s-a intamplat pana acum. Am un caiet cu bile negre, toate primite pe niste evenimente care nu au avut loc, care s-au petrecut asa doar in mintea ei. Sau poate traim in universuri paralele ? Acum imi vine sa rad, zau ... nici nu vad bine de ochi umflati ce am ... E cea mai tare piesa tragic-comica

Si ca tot veni vorba de pretentii, sa va mai exemplific cam ce vroia mama mea sa ajung Prima oara cand mi-a vorbit de viitor, de meserii, de activitati (prin gimnaziu), cand ne gandeam la ce liceu sa dau, vroia sa dau la CFR sa fiu femeie din aceea care ridica tablita rosie sau verde cand pleaca trenul din gara Cica e o munca responsabila, si demna, si am ocazia sa port cu mandrie uniforma . Am dat la liceul de informatica, si am intrat cu nota 9,75 (9,90 la romana, cea mai mare nota din judet in acel an), au fost profesoarele mele mandre de mine, si m-au sunat acasa imediat sa ma felicite, iar mama ... ma cauta pe lista cu picati. Am fost felicitata de Botezatu, la acel concurs de care poate va amintiti. Mama mea nu a avut nici un cuvant bun de spus. Mi-a facut observatie ca nu ii placea tinuta mea. Si astea sunt doar asa, niste exemple pe care nu am reusit sa le uit.

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Moni si Deni, imi pare rau ca sunteti in asa situatie. Nu pot decat sa va zic ca, din proprie experienta, "un parinte nepotrivit este mai rau decat un parinte lipsa". Dar poate nu este cazul vostru. Va doresc din tot sufletul sa nu fie cazul.

Va pupucez cu mult drag

blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA te si vad printre liniile de tren
Ai mei incercau sa ma convinga sa dau la liceul sanitar si eu o tineam pe-a mea ca vreau la economic sa ma fac vanzatoare - iti dai seama intelect la 14 ani,visam sa fiu vanzatoare la un magazin d-ala cu cosmetice, Farmec,era singurul din Arad care arata si mirosea frumos in 1983-1984
Noa si cum la economic era concurenta acerba 5,5 pe-un loc , ai mei deja vorbisera cu nasii (aveau ceva relatii) sa imi aranjeze daca pic, repartizarea la un liceu gen hidro,nu cumva sa ajung la cele doua de constructii sau la chimic,oile negre in materie de licee unde erau repartizati picatii.Si spre stupoarea si incantarea lor am intrat pe locul 26 din 144 de locuri Si cunostintele tocilare picasera pe rupte ... Noroc ca mie imi placea si eram buna la matematica si gramatica.La literatura nu mai zic ca imi picase poezia PLUGARII a lui Goga,ca nici nu o stiam (nu invatasem niciuna ),darmite sa o mai si comentez mi-am amintit cu chiu cu vai ceva versuri si le-am comentat de le-a luat gaia Eu aveam un dosar cu comentariile si ma prefaceam ca invat,dar in interior aveam romanele pe care le citeam Nu mai stiu daca nu v-am zis ca in anul ala aveam sigilata biblioteca de catre tati,ca eu in loc sa invat comentariile ,citeam in draci romane ... le imprumutam si le ascundeam la greu prin casa Din perioada aia mami a ramas cu tic,de cate ori ma vedea cu o carte in mana facea spume

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Doamne, prefer Infernul, daca este legat la Internet."(Valeriu Butulescu)

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput