Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Sara nu ti mai face atatea ganduri , ai visat asa pentru ca te gandesti doar la asta, si eu am visat la fel pentru ca vorbeam pe forum si imi mai faceam si eu ganduri. Mai ai un pic si o sa vezi ca totul e ok.

Nici aici nu dau vitamine, nici macar acid folic, am vrut sa cumpar eu si sa iau cum am vazut ca faceti si imi trebuia reteta de la medic, asa ca nu am mai luat nimic.

La prima sarcina a fost la fel, nici o vitamina si totul a fost ok.

Eu m am cam speriat caci pana acum m am simtit perfect si uite ca de vineri ba ma doare un pic burta jos, ba imi vine ameteala, mi se pare tare ciudat.

Eu am anuntat azi la serviciu, oricum era si greu de ascuns cu asa burta ce am cred ca din cauza ca am inceput totusi de data asta de la 70 de kg si atunci se vede mai repede.

Pupici





NOI 10+/ 12 + UM si Marc (28.08.2004)
bebe2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rudyi spune:

luana, multumesc pentru informatii...poti te rog sa imi dai si un numar de telefon unde as putea sa imi fac programare (am activata optiunea pt mesaj privat in caz ca nu vrei sa postezi pe forum)

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! Vad ca se vorbeste de kilograme acumulate, vitamine si burtici! Eu am un plus de 3 pana acum! Vitaminele mi s-au recomandat, la David, din trimestrul 2 de sarcina-elevit. La mine se vede burtica!
Strunfita primesc copii de 2 ani la gradi?! L-as da si pe al meu toamna viitoare daca l-ar primi! El face 2 anisori in iunie, pe 27.
Luana felicitari pentru bebele vazut la eco!
Voicu bebe bun venit! Sarcina usoara si un bebe sanatos!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 11+]
Concediu la mare 2008

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

cred ca cel mai bine e sa ascultati de medciul vostru in legatura cu vitaminele. mie mi-au fost recomandate si in prima sarcina, le-am luat, am fost in ro cand aveam 3 luni si dr mi-a spus sa nu le mai iau insa am mers pe mana americanilor. am un baietel sanatos si voios.

in alta ordine de idei, vitaminele pot cauza constipatia, mai exact fierul pe care le contin. poate sa cauti ceva fara fier?
eu iau prenatalele seara din cauza ca iau dimineata pe stomacul gol pastila pt tiroida si trebuie sa treaca 4 ore pana pot lua vitamina si ca sa fiu mai sigura ca totul e ok o iau dupa cina. nu-mi da tulburari de somn.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_du spune:

Buna seara fetelor!
In legatura cu vitaminele, pana acum am luat Centrum Materna, dar la ultimul control dr. mi-a recomandat Elevit. Desi ma simteam foarte bine, ca sa nu am mustrari de constiinta, mi-am cumparat si Elevit.
Comparand compozitia, Centrum e mai complex, dar Elevit are mai mult acid folic si fier. Am impresia ca la mine a cauzat si o oarece constipatie.
Vedeti ca scrie in prospect ca se ia dimineata sau pana la pranz. In caz ca luati seara, e posibil sa aveti probleme cu somnul. La mine e chiar o problema somnul. Ma trezesc de 3-4 ori pe noapte pentru excursii la baie.
Nu sunt decisa, dar cred ca voi reununta la Elevit si voi continua cu Centrum materna
O noapte buna sa doresc!

Oana D.
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Oana&year=2009&month=5&day=12&babycount=1
12+

http://www.youtube.com/watch?v=1MQMxP-Fu_0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubita_tiana

SARA, SI MIE MI E F FRICA de sarcina fara embrion, desi nu am avut ceva, dar la 7 sapt dr a facut o eco superficiala abdominala si nu mi-a zis nika de embrion sau inimioara, dar dupa toate esecurile mele....sunt f nerabdatoare sa ajung la eco sa vad samburelul.....deocamdata am fost o data la 5 sapt, o data la 7 sapt, cand medicul a zis ca as avea 6 sapt s 3 zile....ma rog, eu tot sper ca nu a vazut samburelul din cauza ecografiei abdominale.....nu i asa fetelor, ca la 7 sapt abdominal nu se vede samburelul?haideti incurajati ma va rog....

8+


Este prea mica sa se vada la abdominala!!!La mine si la 9 sapt si 4 zile nu se vedea nimic si a trebuit sa imi faca intravaginala!!!Acolo am vazut tot..am auzit inimioara...Curaj si fruntea sus,ca totul va fi bine!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


10+

http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Fetelor si eu am aceleasi probleme cu somnul, ma trezesc noaptea, nu dorm bine si nu ma odihnesc ca inainte si nu iau vitamine.Mie dr mi-a spus sa iau doar folio, este acid folic si iod,nu stiu daca mai tarziu o sa-mi prescrie si vitamine dar dupa cum mai spunea cineva cred ca parerea medicilor difera de la o tara la alta.
Philip spuneai ca tu nu iei vitamine dimineata pt ca iei pastila pt tiroida, si eu primul lucru pe care il fac( dupa ce iau in brate wc)este tot sa iau pastiluta de tiroida dar apoi la jum. de h iau si acidul folic, nu este recomandat sa mai iei nici o pastila dupa cea de tiroida?


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Fetelor si eu am aceleasi probleme cu somnul, ma trezesc noaptea, nu dorm bine si nu ma odihnesc ca inainte si nu iau vitamine.Mie dr mi-a spus sa iau doar folio, este acid folic si iod,nu stiu daca mai tarziu o sa-mi prescrie si vitamine dar dupa cum mai spunea cineva cred ca parerea medicilor difera de la o tara la alta.
Philip spuneai ca tu nu iei vitamine dimineata pt ca iei pastila pt tiroida, si eu primul lucru pe care il fac( dupa ce iau in brate wc)este tot sa iau pastiluta de tiroida dar apoi la jum. de h iau si acidul folic, nu este recomandat sa mai iei nici o pastila dupa cea de tiroida?


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mika_ue

am vazut mai sus ca vbeati despre vitamine prenatale. depinde foarte mult de medici. in spania nu iti dau sa iei nimic. daca analizele sunt bune, chiar iti spune sa nu iei pastile, decat acid folic, in rest sa te alimentezi cat mai sanatos si atat. fructe, legume, lactate multe, carne slaba si... cam atat recomanda ei ca esentiale pentru sarcina. insa vitamine nu prescriu niciodata...

13 +


Si mie mi-au iesit analizele bune.....dar mi s-a recomandat sa iau un complex cu acid folic,vitamina B12 si yodura de potasiu...cate o pastila pe zi!!!
Mi s-a recomandat chiar inainte de a afla rezultatul analizelor!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


10+

http://bd.lilypie.com/xVz4p1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

scuze , mesajul a fost trimis de 2 ori

9+

Mergi la inceput