Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

curatel si murdarel nu o mai are nimeni? sau alunel si medicina...

ca in urma cadourilor facute de bunica mea am ramas fara o mare parte din cartile mele de cand eram copil.

platesc si pt o copie xerox

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laitendmegic spune:

Citat:
citat din mesajul lui cetateanu

Era vorba despre cartea cu Cipi. Dar intr-un final, am gasit intr-un alt post tot de pe

site de aici o referire la aceeasi carte si la Marius. Si bine-nteles ca am intrat pe site-

ul lui... si... surpriza! Linkul cu ebook nu mai e valabil... Am pus asadar mana pe telefon,

cu retinerea de rigoare, am vorbit cu omul, si mi-a dat linkul. Trebuia ca in loc de ebook

sa scriu "cipi" . Si ii multumesc cu aceasta ocazie si pe site, fiindca pentru mine cartea

aceea a insemnat foarte mult. Dar nu stiam atunci ce inseamna sa pastrez o carte, asa ca am

distrus-o. Iar acum ca o am din nou... Vreau s-o scot la imprimanta.

Inca odata multumesc lui Marius, si voua nu in ultimul rand pentru ca nu lasati cartile sa

moara :)



Cartea "Cipi, acest pitic urias" o gasiti la urmatoarea adresa, integral. Am

recuperat-o !



http://sites.google.com/site/laitendmegic/cipi-acest-pitic-urias---poveste-povesti-celebre


--------------------------------


Carti pentru copii scoase de la "naftalina" - Amintiri pierdute, dar nu de

tot !

Copii nostri au nevoie de carti adevarate pentru copii, nu de monstri, razboaie sau filme si

desene animate care le sucesc mintile. Copii nostri au nevoie de desene animate normale, cu

elemente simple pe care mintea unui copil le poate intelege relationindu-le cu notiunile

simple care ii sint deja clare (motan-pisica - vezi Tom si Jerry, ciocanitori, Strumfi etc).

Introducerea haotica in mintea (care este in formare) unui copil, a unor elemente

sofisticate si foarte dinamice (ca miscare, luminozitate, culoare si notiuni) va duce la

instaurarea unui mod de gindire haotic si la formarea unei personalitati deviante, lucru pe

care nici un parinte nu si-l doreste pentru copii lui. O parte dintre noi constientizeaza

acest lucru. Altii constientizeaza partial dindu-si seama ca ceva este in neregula cu media

actuala si cu desenele animate care se promoveaza acum (bazate pe actiune si violenta si

incoerenta - tot felul de fiinte ireale/imaginare, schimonosite, care duc la constructia

unor minti deformate cu care societatea va trebui sa se lupte ulterior zeci de ani). Acestia

nu-i mai lasa pe copii la televizor, fara insa sa stie clar de ce. Nu le place. Sint insa

multi dintre noi care nu constientizeaza nici macar partial pericolul reprezentat de media

si societatea noastra, care deraiaza incet dar sigur, si care isi lasa copii non-stop la

televizor.

Trebuie sa oprim asta !

Sa nu-i lasam pe copii nostri sa ajunga victimele unei societati deformate, pentru ca altfel

ne vom simti frustrati si distrusi vazind ce am fost noi si ce au ajuns ei. Putem sa facem

mai mult, putem sa gindim, putem sa le oferim o minte cu care sa reuseasca sa fie oameni

adevarati, intr-o societate in care vor avea de luptat, pentru ca vor avea de luptat din ce

in ce mai mult. Sa le oferim putin cite putin (putin cu putin se face mult) si mai ales bun

din ceea ce am avut si noi, chiar daca mediul si societatea de acum ofera mult si prost.

Noi sintem parintii lor si noi decidem cum facem educatie copiiilor nostri, nu cei care ne

baga pe git pe canalele media si pe internet toate mizeriile, cu care vor sa faca bani,

distrugind psihicul generatiilor viitoare.

Sa incepem cu CIPI - Acest Pitic Urias de Fodor Sandor. Poate ca a fost

predestinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am si eu o serie de carti de vanzare, unele in stare mai buna, altele mai putin buna. Sunt si carti pentru copii, dar si din alte domenii.

Daca va intereseaza, dati-mi un PM ca sa va trimit lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Vaaai, ce amintiri mi-ati starnit.

Aventurile lui Habarnam - prima carte pe care am citit-o. Pe la 6 ani. Nu merge linkul

Cea mai recitita carte: Basme fermecate rusesti.

Povesti sau basmele romanilor - P. Ispirescu
Trei grasani - un nene rus, Iuri nu mai stiu cum
Craiasa zapezilor - H C Andersen
Aventurile lui Nils Holgerson - Selma Lagerloff
mai era o culegere cu un soi de Pacala al chinezilor, Afanti parca, dar nu mai stiu cum se chema.
La Talismanul de safir am tinut si eu, dar nu mai stiu despre ce era vorba

Mai, cat dureaza copilaria? Ca am unele carti la care am plans pe la 12 ani, da' nush daca "se pun" (Winnetou).

Dar diafilme, diafilmele vi le mai amintiti? Cred ca si acum as mai recita din ele!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

am citit si recitit Singur pe lume de HECTOR MALOT ,povesti nemuritoare iar nuvelele lui slavici le adoram .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Recreatia mare, Mircea Santimbreanu, cu desene de Iurie Darie ( toti scolarii sunt in acea carte)
Legendele Olimpului ( nu mai stiu autorul, dar stiu ca o citeam in loc sa dorm la pranz, in calasa a II -a )
Aventurile lui Habarnam as cumpara-o pt fi-miu, dar nu stiu de unde o sa intru pe site-ul Humanitas
Jules Verne, singurele romane SF pe care le-am citit (LOL)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Au aparut cateva carti noi (scanate) aici:

http://www.scribd.com/group/17553-cartile-copilariei

Pohta buna



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui EllaX

Acum am descoperit topicul asta - fff fain!

"Captivi in Defileul Panterei", de Vahtang Ananian, a citit cineva? Minunata! Cartea asta si "Ciresarii" le-am citit de minim 5 ori (fiecare! ).


Doamne cat m-am chinuit sa-mi amintesc cum se chema cartea asta...!!!
Noroc cu tine Ella, "Captivi in defileul panterei" Vorba ta, cred ca am citit-o de 5-6 ori. Era veche, gasita prin biblioteca bunicii, fara coperti si fara primele pagini. Am pasat-o mai departe copiilor din gasca si ne jucam de-a "prizonierii" prinsi in defileu.
Nu stiu cand a fost editata, dar tareee as mai vrea sa dau de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Elevul Dima dintr-a saptea, Cismigiu & company, Regii blestemati, Winettou,Old Surehand, Cei trei muschetari, Panza de paianjen, Hucklebery Fin, cartile cu capitanul Apostolescu, mai sant unele politiste cu o batrana care avea o pisica( nu imi amintesc numele, pe femeie sau pisica o chema melanie )
Monica

E vorba de cartile Rodicai Ojog Brasoveanu- pe batrana o chema Melania si pe motan Mirciulica, e un ciclu intreg. Exista si un topic separat dedicat acestei scriitoare- marea doamna a literaturii politiste romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

CE bine ca v-am descoperit; mi-a zburat somnul cu voi...

Eu imi amintesc de o poveste despre o floricica ce avea mai multe petale si era la o fetita si de cate ori rupea o petala si spunea un cantec se implinea o dorinta;
iar cantecul era: Zboara floricica, zboara, toata lumea o inconjoara, rasarit apus strabate, miazazi si miaza noapte si venind iar pe pamnat implineste al meu gand....din nefericire nu mai imintesc nici numele cartii...nici autorul...eu mai sper sa mi se implineasca dorinta si sa dau de aceasta poveste.

Si mai era o poveste despre doi baieti, cartea se numea Badabada si Banubanu, si iarasi nu imi amintesc autorul...

Si mai erau cartile lui M.Zevaco- Cavalerii PArdaillan si toata continuarea lor (eu zic ca le-am cam cumparat pe toate,desi multe aparute in traducere dupa *89), apoi de Ponson du Terrail despre aventurosul Rocambole...

Mergi la inceput