spermograma: unde?

spermograma: unde? | Autor: Jasmin012

Link direct la acest mesaj

As dori sa stiu si eu unde in Bucuresti s-ar putea face o spermograma in conditii civilizate si sigure, in sensul ca rezultatul sa fie cat mai exact ... As mai dori sa stiu si ce trebuie sa se faca si sa nu se faca inainte de spermograma. Multumesc dinainte pt raspunsuri.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007) cu primul pe 28.06.08 si urmatorii 2 pe 29.06.08

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

In conditii cat de cat civilizate cred ca se poate face la Medsana, dar am mari dubii legate de interpretarea rezultatului.
Cel mai putin civilizat consider ca este la Giulesti, dar rezultatul lor a fost confirmat in cazul nostru.

http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Conditii civilizate sunt si la Medlife.
La Giulesti intradevar sunt conditii mizere dar analiza e foarte sigura din cate am observat. au experienta in spermograme.
inainte de am face o spermograma trebuie abstinenta intre 3 si 5 zile nu mai putin de 3 si nu mai mult de 5 zile.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Cred ca si la clinicile unde lucreaza dr Matei poti face o spermograma. Adica CFR2 (nu prea ti-as recomanda decat daca ajungi cand dr e prezenta - adica sa n-o lasi infirmierei) sau la IDS (undeva la Dorobanti) si din cate am vazut, si la CMU (ala din zona 1Mai).
Pretul variaza intre 50-100RON.
Daca vrei s-o gasesti pe dr Matei, iti trimit PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Jasmin daca ai timp muuuuuult de pierdut si de alergat poti merge la dr. Matei, dar, dupa experienta mea, sincer nu as recomanda-o. La IDS "vine" doar sambata si miercurea, face zeci de programari si nu vine sa prelucreze probele, dai borcanelul si astepti cu orele sa iei rezultatul ca sa afli pana la urma ca ea nu mai vine. Intr-adevar conditiile sunt civilizate, adica nu recoltezi intr-o baie, dar degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

RalMar asa naspa e???????????????????

Eu am sunat-o si mi-a spus cand e la CFR2 (acolo mi-a convenit mie sa merg), e drept ca nu era acolo si-am predat proba la infirmiera (si acum am ceva dubii de corectitudinea pastrarii) insa la ora 12 aveam rezultatul, asa cum stabilisem.
Dar, repet, am sunat-o ca sa nu fac drumul de pomana.

In ce priveste IA, m-a enervat teribil, c-am stabilit ca ne vedem la o ora si-a venit peste o ora, din fericire, eram cu al meu dupa mine si nu cu borcanelul, dar oricum nu ne-am incadrat in timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

cosi, din pacate, a fost muuuult mai rau!
Si eu am sunat de cate 2 ori pe zi ca sa nu facem drumul degeaba, dar nu a venit. Cat despre corectitudinea pastrarii nu mai spun decat ca sunt convinsa ca in cazul nostru s-au incurcat borcanelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Deci unde ma sfatuiti sa merg?
La Giulesti unde se face spermograma? In spital sau la centrul de langa spital?
despre Sanador stie cineva ceva? ca niste prieteni au fost acolo si rezultatele au fost putin confuze... plus ca ziceau ca trebuia sa intre sotul intr-o baie... dar cum pe mine ma intereseaza mai mult acuratetea si exactitatea rezultatului poate as reusi sa-mi conving sotul sa intre si el tot intr-o baie...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007) cu primul pe 28.06.08 si urmatorii 2 pe 29.06.08

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

ralmar- ma ingrozeste ce spui tu...cum sa incurce borcanele? adica e posibil ca eu sa fac IA cu sperma altui barbat? aoleeuu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Pai noi in ultima vreme aveam 1 mil/ml (verificat in mai multe locuri) si la dr. Matei au iesit 7,9mil/ml. In plus, eu nu am vazut asistenta punand etichete pe toate borcanele, asa ca nu ar fi exclus sa se fi facut incurcaturi pe acolo, mai ales ca borcanelele alea au fost plimbate foarte mult ( sala de recoltari - receptie; receptie - laborator; laborator - spital si de la spital cine stie pe unde s-au mai plimbat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Fetelor deci la Medsana recoltare la WC, Medlife la fel (l-am bagat pe sot la WC-ul de fete si l-am tinut de 6), la Giulesti cu cheia sus in sala special amenajata ... de CFR nu stiu ca numai acolo n-am facut.
Dar eu as recomanda la Gynera pentru ca acolo au camera special amenajata, se face analiza imediat si rezultatul in max. 2-3 ore.
La Giulesti se sta la coada si e o situatie asa jenanta ... ca toti barbatii asteapta cheia - era unul o data care statea de jumate de ora sus si se blocase. A coborat sotia sa spuna ca nu poate si ca daca mai poate incerca mai tarziu.

Cami 22+ Luca
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput