MODEL DECLARATIE IN FAVOAREA PARINTILOR ADOPTIVI

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Petra, Madalina v-am trimis modelele de caracterizare pe PM

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra73 spune:

alexa, multumesc mult.

tu ai terminat?, in ce stadiu sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Sarumana alexa78
As astepta cu inceperea procedurii pana in aprilie cand intra noua lege.
Ce spune-ti, este o idee buna ?


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra73 spune:

madalina, nu cunosc bine legea, dar se pare ca perioda pentru obtinerea atestatului se mareste la 4 luni, in loc de 2 cum e acum.
Vezi ce alte modificari ar mai fi, si ce te intereseaza pe tine in mod special.
succes la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Petra, noi avem atestatul de la sfarsitul lunii ianuarie si acum....asteptam. Au dreptate fetele mai vechi, cea mai grea este perioada de asteptare. Cat timp am strans actele pentru dosar si pana cand am luat atestatul, parca a trecut mai usor timpul, am simtit ca facem ceva. Acum doar stam si asteptam.
Madalina, eu cred ca as depune actele acum, pana intra in vigoare noua lege. Acum dureaza 2 luni pana iei atestatul, iar dupa legea ce intra in vigoare in aprile va dura 4 luni. Mie mi se pare enorm de mult, iti trebuie f multa rabdare. Partea buna a acestei legi este ca vor fi copiii declarati mult mai repede adoptabili.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Madalina,eu nu as astepta,pentru ca perioada de atestare se prelungeste de la 60 la 120 de zile odata cu noua lege.Si asa,din proprie experienta,nu dureaza 60 zile acum,ci mult mai mult (depinde de judet),iti dai seama cand legal va fi de 120 de zile,ca poate dura si sase luni sa-ti iei atestatul.Eu zic ca daca ai toate actele,depune dosarul acum.Succes!

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Din ce am inteles eu, este ca intradevar perioada va fi de 120 zile, dar atestatul va fi valabil 2 ani. Corectati-ma daca gresesc.


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

CITITI LEGEA 233/2011!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

" Atestatul eliberat de directia in a carei raza teritoriala domiciliaza adoptatorul sau familia adoptatoare este valabil pentru o perioada de un an.", citat din lege

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Articolul 19 din Legea 233/2011
(6) Atestatul eliberat de direc#355;ia în a c#259;rei raz#259; teritorial#259; domiciliaz#259; adoptatorul sau familia adoptatoare este valabil pentru o perioad#259; de un an. Valabilitatea acestui atestat se prelunge#351;te de drept pân#259; la încuviin#355;area adop#355;iei, în situa#355;ia în care a fost introdus#259; pe rolul instan#355;ei judec#259;tore#351;ti cererea de încredin#355;are în vederea adop#355;iei, precum #351;i în situa#355;ia în care persoana/familia atestat#259; are deja încredin#355;a#355;i, în vederea adop#355;iei, unul sau mai mul#355;i copii.
(7) Valabilitatea atestatului se prelunge#351;te la solicitarea persoanei/familiei, prin dispozi#355;ia directorului general/executiv al direc#355;iei, pân#259; la încuviin#355;area adop#355;iei, în situa#355;ia în care s-a finalizat procedura de potrivire #351;i a fost întocmit raportul privind potrivirea practic#259; dintre copil #351;i familia adoptatoare.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput