Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Am uitat! De azi am intrat in sapt 25!! Dupa calculatia JP in luna a 7-a!

Adina & Luka& bobita din burtica24+
obraznicatura lu' mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

deci eu nu satiu cum sunteti voi,dar mie mi-a revenit sensibilitatea...asa ca azi am bocit toata ziua! in capul meu(neuron de gravida) trec tot felul de prostii,recunosc ca sunt prostii,dar el,sotul...nu ar putea sa ma inteleaga chiar daca i-as zice. cum as putea sa ii zic ca dau hormonii pe afara la mine si ca nu ma simt femeie????...eee de mai plang mult raman secata
simt ca m-am ingrasat si ca de aia nu mai facem nimic,imi trece prin cap ca asa o sa fie intotdeuna,ca acum cand o sa apara si un copil,nu am sa ma mai simt femeie si nu o sa ma mai vada frumoasa...e normal???
si problema e ca nu am curajul sa ii zic ...asta cred ca e si problema,dar cum sa ii zic cand el mi-a zis ca nu mai poate sa fac nimic decand a simtit-o pe aia mica,si vreau sa ii respect hotararea,dar se pare ca mai am iesiri din astea...offf

27S+sa fii alaturi de noi pana ne nastem sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Nu stiu cit(cand) am timp sa va citesc pe indelete, dar vad ca sunteti in mari cumparaturi...si discutii despre kilograme. Eu am fost sambata la coafor si m-am ingrozit de fata mea, se vad bine kilogramele in plus. (nu stiu cite sunt, pentru apararea psihicului meu). Insa se vede bine, si burta e imensa, spre mirarea mea mai intra in ea bluze de la sarcina trecuta pe care o incepusem cu mult mai putine kilograme. Insa am fost la coafor si ma simt mai bine! In rest am avut o seara de filme cu prietenii (am dormit la 1,5 filme) si ieri am fost sa vedem o bebelusa de 5 luni, superdelicata si draguta, in Amsterdam. Si o mamica ce arata superbine, la 5 luni dupa ce a nascut si alaptind.... e chiar mai subtire decit era inainte de prima sarcina (are un baietel de 2 ani si 2 luni si prunca de 5 luni). Si m-a incurajat cu nasterea, a avut si ea o prima nastere grea, a doua nastere a fost: la 10 seara ceva dureri, la 10.30 chemat de moasa, la 11.00 chemat taxi-ul ca era dilatata 5 cm, la 1 fara un sfert venea fetita pe lume!!!!! Mi-a zis ca si refacerea a fost mai rapida decit la prima nastere, si a dat kilogramele jos in no time, la prima tocmai pe cind sa ramana insarcinata le daduse jos, cand avea baiatul un an. Asa ca am zis sa va zic, fetele cu bebei, cine stie, poate avem si noi asa noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Am trecut in saptamana 31Si ca sa simt asta pe deplin, primesc de sambata niste suturi, de mi-e mai mare dragul!Dar sunt indragostita de fata mea si poate sa imi dea cu sutul cat vrea ea de tare, ca eu tot o iubesc

Justme 30+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor

am trecut putin sa va salut ... si mie mi se pare ca sunt fffff grasa pentru sapt 25 dar ma consolez cu gandul ca de peste 2 sapt voi intra in medical si nu ma voi mai stresa atat si voi avea timp de plimbari mai lungi si dese .... asta daca mai tine si timpul cu mine ..... as vrea sa-mi fac program de mers pe jos .... in fiecare zi cate 2 ture cel putin ....

in rest miercuri vin la bucale la doctor sa vedem ce mai zice ....

pupi

24+ANTONIA IOANA

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Auziti..se spune peste tot sa spalam hainutele pe care le-am cumparat pt bebe. Dar se zice ceva de detergenti pt haine de copii.Care-s aia? Ca eu mi-s cam in plop! Se gasesc ca si ceilalti detergenti in hypermarketuri?

Justme 30+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

DETERGENTII DE COPII SE GASESC DOAR IN FARMACIE .... MAI ALES LA SENSIBLUE ....

24+ANTONIA IOANA

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

DETERGENTII DE COPII SE GASESC DOAR IN FARMACIE .... MAI ALES LA SENSIBLUE ....

24+ANTONIA IOANA

Camelia


Aham..am inteles..multumesc!

Justme 30+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui yashy

In Romania te lasa sa stai pana la termen ca sa-ti faca cezariana? Chiar daca e programata? Aici, in Jp, daca se descopera ceva in neregula si se hotaraste cezariana, se face inainte de termen cu o sapt sau doua(depinde de marimea lui bb), ca sa nu se declanseze nasterea. Oare cum o fi mai bine?

Adina & Luka& bobita din burtica23+
obraznicatura lu' mami





Adina, nu prea te lasa. Dr. meu face cezarienele la 39 sapt. tot asa ca sa nu se declanseze nasterea pe nepusa masa si sa apara surprize. Doar ca acum se nimereste prost cu Revelionul.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200529+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna fetelor,

Am avut un weekend greu, agitat si...cu contractii dureroase. Ieri m-am speriat destul de tare pt ca am avut niste contractii dureroase cum nu am avut eu niciodata. Au fost doar trei, insa una mare rau. Stand jos, mi s-a intarit brusc burta, m-am chircit pt ca m-a prins un fel de carcel foarte dureros, bebe s-a intors puternic iar eu cateva secunde nu am putut sa mai respir. Celelalte au fost mai usoare, insa m-am speriat teribil. Aaaa, si totul a inceput cu dureri de spate si senzatie ca imi vine ciclul, crampe. Am luat imediat no spa si am stat toata ziua in pat, lasand la o parte facutul bagajelor, cutiilor etc. La 13 il sun pe Herghelegiu sa ma vada de urgenta pt ca imi trec prin cap tot felul de chestii: sora mea nascuta la 7 luni, eu la 8, mama la 7 si tot asa.

Selene, eu nu dau sfaturi din convingere, insa pot spune cu tarie ca uniunea in fata lui Dumnezeu m-a salvat si ne-a salvat pe mine si pe sotul meu. Tu sa faci cum consideri ca este mai bine pentru tine, pentru bebe, dar nu uita si de iubitul tau. Si inca ceva venind din experienta unui om care din cauza carierei a stat mai mult de un an prin strainatate departe de sot: in momente de criza, nu e bine sa pleci, sa fii departe pentru ca dialogul e viciat de distanta iar problemele isi gasesc mai greu solutia. Repet, nu sunt sfaturi, e vorba pur si simplu de ceea ce am invatat din experienta.

Stelluta, tie ti-a spus dr sa faci Clexane doar pt ca aveai IR-ul la artera uterina 0,7? Si eu am acest IR 0,7 dar nu mi-a spus nimic de asa ceva, doar sa fiu atenta la sare si sa ne vedem mai des.

Just, ce mari sunteti! Felicitari pentru cele 31 s!

Ieri am plans la emisiunea Romania te iubesc - test de sarcina. Era vorba despre fetele care nu pot face copii natural si isi tortureaza corpul ani de zile cu tot felul de tratamente hormonale. Sa le dea Domnul bebei la toate, ca merita, mai ales dupa cate sacrificii fac!

Bee25+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput