Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama42 spune:

Laura, mersi frumos pentru sfat!
Din fericire nu a fost nevoie sa merg la eco de urgenta pentru ca bebelinul a devenit dintr-o data iarasi activ,sportiv de performanta chiar. O fi avut si el 2 zile de somnic mai profund.
Sunt happy iar!
Pup pe toate si sarcini, nasteri usoare, copii sanatosi si cumintei si dulci sa va dea Domnul bun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scobitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mama42

Laura, mersi frumos pentru sfat!
Din fericire nu a fost nevoie sa merg la eco de urgenta pentru ca bebelinul a devenit dintr-o data iarasi activ,sportiv de performanta chiar. O fi avut si el 2 zile de somnic mai profund.
Sunt happy iar!
Pup pe toate si sarcini, nasteri usoare, copii sanatosi si cumintei si dulci sa va dea Domnul bun!!!


Buna mama42, felicitari pentru "revenirea la normal a lui bebe", sper sa se mentina la fel de vioi si sa fiti sanatosi ... acum,...voiam sa te intreb, pentru ca am vazut ca esti déjá la a treia cezariana, cum te simti sau cum ti-ai revenit dupa operatii?
si eu cred voi fi nevoita sa nasc prin cezariana datorita unor complicatii la coloana, o hernie de disc si o scolioza lombara, si am auzit numai lucruri ingrijoratoare despre aceasta cezariana ...ca se lasa cu dureri post operatorii si dureaza si ulterior, cu precadere in zilele de menstruatie, ca exista riscul sa te infectezi ff usor si ca mai si trebuie sa ai grija sa nu te fortezi prea tare sa nu faci efort prea mult (nu ca eu as avea voie oricum, avand compicatiile mentionate)... dar am auzit si fete care zic c-au fost si sunt bine..
multa sanatate, sarcina si nastere cat mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama42 spune:

Multam mult, scobitza!
Ce as putea sa iti spun referitor la cezariana este ca fiecare organism reactioneaza in felul sau si, mai mult, fiecare noua cezariana (ca si sarcina, de altfel) e diferita.
La mine a fost cam asa: prima data (in 1999) am pierdut sarcina la 22 sapt. M-am internat in ideea de a-mi face litice si a sta sub supraveghere mediacala dar, pe la mierzul noptii situatia s-a inrautatit (pierdeam f mult sange) si a trebuit sa se recurga la provocarea avortului. Dincolo de toate visele mele care mureau o data cu aceste vesti triste, colul a avut incapatanarea de a mi se bloca si a trebuit sa suport micro-cezariana.
M-am refacut greu, ce-i drept, dureri.... si iar dureri... DAR
peste cativa ani (2005), am avut norocul sa aduc pe lume un baietel extraordinar , sanatos, sarcina de nota 10 si .... culmea!.... cezariana suportata infinit mai usor. Totul a mers bine; refacerea a fost rapida; de dureri nici nu imi mai amintesc (decat in momentul in care m-am dat jos din pat). Se poate sa fi fost si marea bucurie ca Dumnezeu ne-a ascultat ruga si nu ne-a trecut cu vederea, dandu-ne un copilas.

Acum, la 3,5 ani dupa nastere, sunt insarcinata in 26 saptamani. Sunt la fel de optimista (desi, uite, ma mai sperii din cand in cand ),incerc sa fiu increzatoare in voia Celui-de-sus ca, oricum, tot cum vrea El se va intampla.... asa ca... va fi - inevitabil - bine.
Ti-am spus mai amanuntit ca sa ai o idee despre interventiile astea in general; ca trebuie cu orice pret "tratate" cu mare, mare incredere in primul rand in Domnul Dumnezeu, apoi, bineinteles in doctor, si nu in ultimul rand in fortele tale si ale bebelusului!
Sunt sigura ca totul va fi perfect.
Te rog sa ma tii la curent
Sanatate multa!

Daniela + Antonio Daniel 3,5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna tuturor,
Sunt la primele mele mesaje aici pe forum si ce "mi-a sarit" prima data in ochi a fost acest subiect pentru ca eu sunt la prima sarcina si nu prea stiu la ce sa ma astept. Din pacate imi este foarte rau, am greturi, ameteli, stari groaznice de oboseala si in fiecare zi vomit de cel putin 3 ori. Sper totusi sa scap in curand de aceste stari. Am auzit ca se mai diminueaza senzatiile astea din saptamana a 12 a.
Sanatate multa tuturor.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Buna si din partea mea!
Eu sunt insarcinata in 8+ sapt. #351;i mai am un baietel de 6 ani si pot sa va spun ca nu exista comparatie intre sarcini: la prima sarcina nici n-am stiut ca o am, m-am bucurat din plin de ea. La cea de-a doua imi este o foame de lup, imi este rau, imi trece si o iau de la capat. Gustul de fier nu dispare deloc, sunt balonat#259; de nu m#259; mai încape nimic #351;i pe deasupra a#351; dormi toat#259; ziua dar nu #351;i noaptea.
E frumos, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrieladum spune:

Cred ca fiecare sarcina are parti bune si mai putin bune, dar cred ca este minunat sa porti un copil si sa fii insarcinata. Abia astept sa fac si eu un bebe. Mi se pare ca sunt atat de dragutze femeile insarcinate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eu ma bucur si de aceasta sarcina. este un copil dorit de mine si de sot. este o incantare sa il vad pe baiatul meu de 6 ani care in fiecare seara ii spune unei burtici, inca mica, "noapte buna" si "te iubesc mult".
este impresionant si cred ca nu este inca un simptom din timpul nasterii ca imi dau lacrimile cand vad aceasta legatura unica, care incepe sa se formeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scobitza spune:

mama42 ... m-au trecut toti fiorii dupa ce-am citit putinele tale cuvinte..si nu pot decat sa imi imaginez ce curs a avut vietisoara ta, insa tu ramai singura care stie cel mai bine prin ce-a trecut..... iti spun sincer ca m-a impresionat tare mult si sper sa fiti bine cu totii si sanatosi tun, muuult, muult timp de acum, bebitza ta va avea nevoie de toate fortele tale... Spun asta pentru ca si noi ne-am dorit si ne dorim tare mult bebelu' ( am acum 13 saptamani jumate) si ma rog la Dumnezeu sa ne fereasca de vreun necaz, si sper din tot sufletul sa fim sanatosi cu totii ...si cine stie?.. poate se indura Doamne-Doamne sa avem o cezariana usoara si fara complicatii.

Iti multumesc tare, tare mult pentru incurajari si sa stii ca parca mi-ai mai ridicat un pic moralu' ... dupa control voi reveni cu noutati, sper de bine.

te , si-ti doresc o sarcina usoara si multa liniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_alina spune:

Pentru SCobitza.In legatura cu cezariana ( nu vreau sa te dezamagesc) eu am trecut prin doua experiente urate in spitalul de la c-ta ( binenteles si din cauza medicilor),printre care si o cezariana care s-a infectat rau de tot chiar daca ma duceam zi de zi sa fac medicamentatia cu spuneau ei,am stat aproape o luna si ceva la pat.Nu vreau sa te dezamagesc dar e mai bine sa fii atenta si oricum depinde si de organismul fiecaruia, dar in spitalul de aici am mai facut o operatie si nu s-a intamplat nimic pt. ca si-au facut meseria si fara sa le dau absolut nimic sau poate am fost eu mai putin norocoasa in Romania.Dupa catava ani m-am intors la un alt doctor particular in C-ta sa vad motivul pt.care nu reuseam sa raman gravida si m-a mintit din prima zi pana la ultima( dupa ce mi-a facut histero de doua ori si se vedea clar ca eu nu pot ramane gravida natural)dandu-mi sperante si cheltuid bani.Dupa ce am plecat din C-ta si am vizitat un doctor aici si mi-a raspuns imediat ca nu pot ramane natural gravida(uitandu-se pe analizele pe care le facusem in c-ta)si fara sa mai cheltui alti banii inutil.Dupa care am facut fiv aici si mi-a ajutat bunul Dumnezeu sa raman gravida dupa atatea sperante.Iti doresc multa bafta si un bebic sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

vreau sa va spun o intamplare de astazi: vin unii in control, sefa o roaga pe secretara sa puna de o cafea. eu nu pot sa beau cafea de cand cu bb. face secretara cafeaua, mirosea in tot holul si trec si eu pe acolo. m-a lovit o pofta nebuna de cafea si fara sa-mi pot tine gura strig in gura mare ca daca nu-mi da cineva cafea lesin.
pe sefa o apuca rasul, se uita in cana de la filtru, dar cafea ioc.
cei doi veniti in control se uita si ei la mine si imi intind amandoi canile. m-am simtit tare nasol. m-am inrosit toata, am balbait scuza de rigoare si am incercat sa ma retrag. situatia a fost tare jenanta. data viitoare poate sa imi miroase si a trufe ca nu mai zic nimic.

Mergi la inceput