Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_stan

Buna! Sunt insarcinata in 23 saptamani si pot spune ca am avut o sarcina usoara pana acum,greturi usoare in primele 3 luni dar fara vomitat, in schimb ma trezeam noaptea sa mananc, mancam cam din 3 in 3 ore fapt pentru care m-am si ingrasat in acea perioada, am luat cam 10 kg pana acum, de la 70 la 80.Desi mai am pana nasc mi-e teribil de frica de momentul acela. Eu as vrea sa nasc prin cezariana, de frica bineanteles!Si epidurala ar fi o solutie dar.....ceva fara durere deloc se poate!
Sarcina usoara!

Oana


Tocmai din cauza durerilor eu aleg epidurala. Cezariana mi se pare mai grea avand in vedere faptul ca eu ma vindec mai greu. Ce n-as da sa fiu rusoaica sa pot naste in apa. La noi nici nu stiu daca sunt astfel de clinici.

22+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moanecorina spune:

AM SCRIS MAI DEMULT CA NU AM AVUT NICIUN MOTIV JENANT AL SARCINII,INSA DE 4 YILE MA CHINUIE O DURERE DE BURTA .E CA SI CUM CINEVA DIN INTERIOR VREA SA IASA AFARA.oARE O FII DE LA MARIREA UTERULUI_MAINE IL SUN PE DOCTOR
SPER SA FIE TOTUL BINE1
vA PUPIK DULCIK PE BURTICI
CORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_flo spune:

Citat:
citat din mesajul lui moanecorina

AM SCRIS MAI DEMULT CA NU AM AVUT NICIUN MOTIV JENANT AL SARCINII,INSA DE 4 YILE MA CHINUIE O DURERE DE BURTA .E CA SI CUM CINEVA DIN INTERIOR VREA SA IASA AFARA.oARE O FII DE LA MARIREA UTERULUI_MAINE IL SUN PE DOCTOR
SPER SA FIE TOTUL BINE1
vA PUPIK DULCIK PE BURTICI
CORINA


buna,
si eu am niste intepaturi in partea stanga, sper sa fie ok mai ales ca am si o secretie maroniu deschisa.
maine ma duc din nou la doctor la 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca16 spune:

Buna fetelor,
Andre_flo aceeasi problema o am si eu, am fost la dr si mi-a zis ca e putin despirinsa placenta si mi-a dat tratament cu Arefam ( progesteron).Nu inteleg insa de ce mie mi-a spus sa il iau pe cale orala, iar pe prospect scrie clar si categoric ca in sarcina se ia numai pe cale intravaginala.As vrea sa stiu daca alte gravidute au mai luat.Sper sa primesc un raspuns cat mai rapid pentru ca azi trebuie sa incep tratmentul si sunt ingrijorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca16

Buna fetelor,
Andre_flo aceeasi problema o am si eu, am fost la dr si mi-a zis ca e putin despirinsa placenta si mi-a dat tratament cu Arefam ( progesteron).Nu inteleg insa de ce mie mi-a spus sa il iau pe cale orala, iar pe prospect scrie clar si categoric ca in sarcina se ia numai pe cale intravaginala.As vrea sa stiu daca alte gravidute au mai luat.Sper sa primesc un raspuns cat mai rapid pentru ca azi trebuie sa incep tratmentul si sunt ingrijorata.


Da, am mai auzit de gravidute care-l iau pe cale orala. Stai linistita si fa exact cum ti-a spus medicul.
Sanatate multa!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

Eu am luat utrogestan, produs pe baza de progesteron. Am luat din momentul cand doctorita a constat sarcina pana la sfarsitul primului trimestru de sarcina. Mi-a specificat ca trebuie administrat intravaginal si nu oral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_28 spune:

buna! sunt noua pe aici acum am 29 de sap, pana in momentul acesta pot spune ca sunt norocoasa singurele simptome jenante pe care le-am avut au fost putine in primele 3 luni nu suportam mirosurile puternice si eram obosita tot timpul indiferent cat de mult dormea ,cum a venit caldura muream de cald si aveam picioarele umflate ,acum de cateva saptamani am dureri ale incheturilor si mainele putin umflate .
iar spatele ma doare in special atunci cand stau foate mult timp in picioare.... in decembrie anul trecut am facut o raza la coloana iar diagnosticul a fost scolioza lombara moderata cu recomandarea pt fizioterapie intrebarea mea ar fi pot naste normal? daca ma poate ajuta cineva cu un sfat , multumesc mult!
Multa sanatate tututor mamacilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

anca 16,eu am luat arefam toata sarcina,acum sint in sapt.37,nasc sapt.viitoare.daca ai singerari nu se da vaginal,cit tine singerarea,e firesc,nu trebuie sa intre un comprimat peste singe,asa ca se ia oral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

buna, scuze daca sunt un pic off topic, as vrea sa va intreb cam la cate zie dupa conceptie ati inceput sa aveti semne de sarcina?
Eu am deja un baietel de aproape 2 ani si cand am ramas insarcinata cu el am inceput destul de repede sa ma simt rau dimineata; deja banuiam ca sunt gravida dinainte de a face testul. Cu toate astea nu-mi amintesc sigur cam in ce zi dupa conceptie am inceput sa am simptomele. Intreb pt ca acum 5 zile am ovulat si sper din tot sufletul sa fi ramas, dar inca nu e nici un semn.

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Oradea spune:

Buna,
Sunt relativ noua pe aici... desi citesc zilnic pe acest site.
Sunt gravidutza in 18 sapt... si medicul imi tot spune ca am uterul incordat si placenta coborata... Am pierdut o sarcina in februarie anul acesta si imi spune ca poate de aceea e placenta coborata. Dar nu stiu ce sa fac cu uterul incordat
Daca stiti voi ceva sfaturi despre asa ceva, va rog frumos sa-mi spuneti si mie. Momentan iau Duphaston de la inceputul sarcinii... si nu am nici o infectie posibila.

Multumesc frumos si sarcina usoara la toate.

Mergi la inceput