Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui haille26

Buna, fetelor!
Sunt o proaspata graviduta (azi mi-am facut testul)si sunt foarte bulversata. Primul gand al meu a fost sa nu fie probleme din cauza greutatii mele (48 kg); sunt destul de slabuta si firava. De 2 saptamani ma dor burta si ovarele seara.


Felicitari !
Si pe mine m-a durut burtica usor ca si cand urma sa-mi vina ciclul...dar stiam ca nu o sa-mi vina(mi-am facut testul din prima zi cand trebuia sa vina si a iesit pozitiv!) , e ceva normal daca nu ai dureri mari.Eu iti recomand sa mergi la ginecolog sa-ti confirme sarcina, eventual sa faci niste analize...Inca o data felicitari!

21+ viitoare mama de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

eu am intrat in risc maternal...si am bucur...tot de la dureri de burtica si contractii.


Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

17+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

- Greata de 1 trimestru: nu varsam dar imi venea o greata si fizic faceam Bleh numai ca nu dadeam afara, la orice miros ciudat, asa pe strada pe langa cei care vindeau gen shaworma (tacos aici) credeau ca vomit in fata lor, pe langa vanzatorii de porumb si alte mancaruri.

- Am racit de vreo 3 ori si 1 data infectie urinara, deci antibiotice din nou

- Gustul metali8c si eu, inca il mai am

- Ragaiala la greu in 1 trim., bine ca nu ieseau pe alta parte gazele, ci pe gura

- Chef de vin la greu desi nu prea beau alcool in general

- Cea mai ciudata faza: transpiram f mult... intre picioare mai ales dupa ce veneam de la o plimbare asa mai repejoara, ajungeam cu chilotii uzi

- Scurgerile abundente la ordinea zilei

- Ah, la un moment dat mi se parea ca am par pe burta , m-am depilat si de atunci n-a mai iesit nimik, nici pe burta, nici pe picioare...

Inca mai am putin din ultimul trim., acum din cand in cand picioare umflate, aciditate... dar nu la greu, ma descurc.




34+ Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

buna fetele, vreau sa va inreb in afara de greturi ,care le are toata lumea,vreau sa va intreb daca aveti vruna probleme cu varicele si daca imi puteti da o parere un sfat ceva ca sunt disperatanu stiu ce sa ma mai fac parca pe zi ce trece se imnmultesc mai mult,am incercat cu trombocid nici un rezultat,mi-a zis dr sa il ls daca nu imi face nimic apoi cu dusuri de apa rece ,cu masaje si nimic .aveti vreuna probleme cu varicele? +29 fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelya_ spune:

Am o sarcina in aproape 7 saptamani si la ecografie s-a descoperit un chist imens de 8 cm. pe ovarul stang.
Am inceput de cateva zile sa am si mici dureri de burta , in rest ma simt bine . Medicul mi-a zis ca poate chistul nu ma va deranja sau daca va evolua chistul imi va stopa sarcina in evolutie :( iar singura varianta ar fi sa ma opereze cand o sa aiba sarcina 3 luni ).
Ati mai auzit asemenea cazuri?
Sunt foarte fericita avanmd in vedere ca e pentru prima data cand raman insarcinata , dar in acelasi timp sunt si ingrijorata .
Toate cele bune,
Camelya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui apaplata

buna! sunt insarcinata in 29 de saptamani am colul scurt si mi s-a dat repaus la pat, insa ieri am facut putin efort si m-am pus in pat apoi pe seara m-au luat nijte dureri intre picioare pe oase adica osul pubian si cand ma ridic si merg ma apasa durerea mai tare, dar cand stau intinsa pe stanga nu am nici o durere ci doar cand ma ridic, oare sa fie de la efort sau din cauza cresterii copilului si ca se lasa in jos, e prima data cand sunt insarcinata si nu stiu ce simptome apar atunci cand nasti prematur sau ce dureri sunt normale pe parcursul sarcinii, eu iau no-spa si supozitoare uscosin. e un fel de durere de febra musculara dar pe osul pubian si deasupra lui...nuj daca voi ati avut la fel, astept un raspuns, multumesc


Draga mea, sunt fix in aceeasi situatie cu tine.Sunt in saptamana 28, am col scurtat de la efort, repaos la pat pe cat de mult posibil, fix aceleasi dureri nenorocite de care simt ca nu mai scap... Si eu tot la prima sarcina sunt si habar n-am de unde pot proveni durerile... Ma gandesc ca nu prea are legatura colul cu oasele respective... De fapt mie mi se pare mai mult ca ma doare acel tendon sau ce mama lui o fi de la incheietura piciorului pe care il poti simti daca dai piciorul in laterat... ala ma termina. am momente cand abia ma misc de pe o parte pe alta din cauza lui ca doare al naibii de tare... daca gasesti vreo solutie la durerile alea, da-mi te rog un semn. Te pup, numai bine!

Ce e mai bun abia urmeaza :) Il asteptam pe bebe mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana434 spune:

am si eu o intrebare!!!
-am o stare somnolenta de 4-5 zile-mentionez ca dorm la fel de mult ca inainte;
-nu ma pot concentra la munca;
-am ameteli..care ma tin 1-2 ore...si parca plutesc;
-mi-e greata...mi s-a pus un nod in stomac;
-ieri dimi am simtit un miros de mancare in casa..si mi s-a intors putin stomacu pe dos...

SA FIE OARE SIMPTOME DE SARCINA...mentionez ca am avut contact sexual cu sotul meu imediat dupa ce am terminat menstra ...si pana in ziua a 14..

OARE NE ADUCE BARZA CEVA?


MA AJUTA SI PE MINE CINEVA?...IMI POT FACE TESTUL DE SARCINA ASA REPEDE?

VA MULTUMESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelya_ spune:

Absenta menstruatiei este primul indiciu ce poate sa marcheze inceputul unei sarcini ... dar fiindca menstruatia poate intarzia si din alte cauze decat o sarcina trebuie sa fii atenta si la existenta altor semne ... primele semne de sarcina apar dupa doua saptamani de la conceptie : cresterea in volum si intarirea sanilor, aparitia starilor de greata (asociata sau nu cu varsaturi), oboseala, ameteli, mictiuni frecvente, schimbari de stare emotionala. Este adevarat ca semnele difera de la femeie la femeie si, la aceeasi femeie, de la sarcina la sarcina. Bineinteles ca nu trebuie sa le ai pe toate si bineinteles ca unele simptome pot exista si fara sa fii insarcinata.
Atunci ... cel mai sigur raspuns la intrebarea "Este sau nu o sarcina in dezvoltare ?" ti-l da rezultatul unui test de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuzzaice spune:

Buna fetelor!
Am avut si eu unele neplaceri in primul trim de sarcina, in special cu mirosurile....ajunsesem sa folosesc stick sotului meu...de parfum nici nu incapea vorba...si acum mai am prb la unele mirosuri....ma gandeam cu groaza daca doamne fereste ma apuca de nu pot folosi nici gel de dus.
Acum insa am o alta prb...este normal ca din sanii sa se secrete ceva...bebe are 21 de saptamani...nu este cam devreme?????
Sarcina usoara!

[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]http://tickers.baby-gaga.com/p/boa044bb_.png[/image][/link]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuzzaice

Buna fetelor!
Am avut si eu unele neplaceri in primul trim de sarcina, in special cu mirosurile....ajunsesem sa folosesc stick sotului meu...de parfum nici nu incapea vorba...si acum mai am prb la unele mirosuri....ma gandeam cu groaza daca doamne fereste ma apuca de nu pot folosi nici gel de dus.
Acum insa am o alta prb...este normal ca din sanii sa se secrete ceva...bebe are 21 de saptamani...nu este cam devreme?????
Sarcina usoara!

[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]http://tickers.baby-gaga.com/p/boa044bb_.png[/image][/link]


Buna Anuzzaice, este normal, se numeste colostru si fiecare organism il secreta in felul lui... Eu am colostru din luna a 4-a si acum cred ca pot alapta 2 bebei lejer :) Sunt mamici care il secreta abia dupa ce nasc, altele ca noi care il au din timp. Daca incepe sa curga prea mult poti sa iti cumperi tampoane de sani, eu folosesc unele de la Bella din Carrefour. Mi le-a recomandat nasa mea si sunt foarte multumita de ele. Sunt la pachet de 30 bucati.

Sarcina usoara!

29+ viitoare mami de Francesca

Ce e mai bun abia urmeaza :) Asteptam fluturasul mic cu multa nerabdare!

Mergi la inceput