M-am hotarat.........adoptie(53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Asa sa fie Andrusko!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Misha, io pana anul trecut nu mai facusem brad in casa de vreo 13 ani.

Anul trecut insa, cum aveam invoire pt Maria pe perioada Craciun-Revelion, m-am dus si am luat un bradut. L-am impodobit, am pus lumini, betele, globuri, jucarii, dulciuri.... Meri insa a facut o enterocolita si pt ca se simtea rau, am lasat-o la maternala. Asa ca, de Craciun, mi-am privit singura bradul. Mi-am comandat o pizza si ma uitam la brad! Anul asta insa, DEJA l-am antamat pe Mos Craciun. In carne si oase


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

S-ar parea ca in 12 noiembrie am termen pentru incredintare.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Galeria in actiune!
diciu- 5 noiembrie
Miha - 6 noiembrie
asi - 12 noiembrie


Tzuni eu am facut in fiecare an, chiar daca am plecat de acasa. Nu-mi imaginam Craciun fara brad. Anul asta am zis ca daca Mosul nu va fi darnic, nu-i voi face brad. Na! Ce, iar sa ma pacaleasca?

edit: Diciu s-a marcat!

www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

noi suntem pe 5 noiembrie



anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Doamnelor mamimici
se mai aude ceva cu concediul de 3 luni pentru mamele adoptive?
Desi e tare departe momentul, am inceput sa ma gandesc si la ce voi face cu serviciul.

Si inca o intrebare pentru mamicile care au fost nevoite sa mearga repejor la serviciu dupa ce au adus bebe acasa: cu cine il lasati? Ma gandesc ca e tare aiurea sa lasi copilul care poate inca nu a inteles cine ce rol joaca in familie cu alte persoane...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Manuelita daca copilul are sub 2 ani intri in CIC daca are peste 2 ani e recomandat sa stai macar o luna cu el acasa ca sa se adapteze cat de cat.
Psihologii spun ca e bine ca in primele saptamani sa fie acasa doar mama, tata si copilul si sa nu prea vina altii pentru ca adaptarea sa fie mai rapida si mai usoara.
Dar fiecare face cum poate si cum crede ca e mai bine.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Asi ma gandeam la situatia in care are peste 2 ani.
Si ma gandeam daca are 2 ani si ceva, dupa ce stai cu el cat poti de mult, sa zicem 1 luna, ce e recomandat? Sa-l duci la o gradinita (daca ilrimeste cineva asa mic) sau sa iei o bona? (la mine bunicii lucreaza, nu l-as putea lasa cu ei)

PS: pe 12 e ziua sotului meu, bem un pahar si pentru incredintarea Mariei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

eu am luat-o pe Meri in ianuarie, cand avea 1 an si 6 luni. Puteam sa-mi iau concediu maternal, dar, fiind single-mom, nu mi-am permis sa stau acasa cu 8 mil pe luna. Asa ca am renuntat la job-ul cu program fix, de birou, si mi-am luat de lucru acasa in alta parte. Asa ca din ianuarie pana in august am stat mai mult acasa. Din aprilie am luat si bona, care m-a dublat. Acum, din septembrie o las cu bona si cate 8 ore pe zi, atunci cand am nevoie...


Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit si cu...blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Manuelita depinde de ce bona iti gasesti si cat ai tu incredere in ea.La gradinita nu stiu daca e indicat.Sunt unii copii carora le place si le merge bine la gradi dar sunt copii pentru care perioada de adaptare e dificila si el/ea fiind intr-o alta perioada de adaptare poate iesi prost.
Din cauza ca bunicii nostri lucreaza si in bona n-am incredere eu am renuntat la serviciu si am stat cu Razvan acasa.Mi-am facut o firma care merge binisor dar macar pot sa ma ocup de Razvan si acum de Maria.


Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput