Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

".oare ale cui brate le va cauta ca sa adoarma? , si oare cine il va legana si ii va canta ca sa adoarma?"

Sa inteleg ca mama copilului tau nu se ocupa deloc de el ?

Ah ,cat imi doresc si eu sa adoarma pitica mea in fiecare seara cu taicasu,m-a cocosat,are doi ani si tot in brate o adorm cu mana la tzitzi lui mama ,si mai am si o burtica de 16 saptamani

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


am observat ca vorbesti foarte mult la posesiv,

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Simpatic,

Este destul de mic puiutul tau sa poti spune ca este atasat de tine.
Daca si sotia este de acord,de ce nu faceti custodie partajata?
Nu crezi ca ar fi cel mai bine pentru copil?
Of Doamne ,cate inimi desirate intr-un divort.

Sophia 2ani
+15


"Din nefericire aceasta este drama mea si a copilului meu,"

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!


Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Din nefericire aceasta este drama mea si a copilului meu, asa cum am mai spus , cum un copil mic deobicei se ataseaza de mama din motive independente de tata , asa copilul meu s-a atasat de mine din motive independente de mama.
Si tot asa cum am mai spus , mama refuza categoric custodia comuna , stiind ca , intreg sistemul o avantajeaza si poate obtine mult mai mult , si actioneaza impinsa de egoism , nu de dorinta de ai fi bine copilului, cazand in sarcina mea lupta pentru binele copilului, si iti garantez ca, acolo unde mama se opune lupta e crunta.....



Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

chiar daca voi ajungeti la o intelegere ca vreti custodie comuna copilul tot unuia dintre voi va fi incredintat.ce faceti voi pt binele copilului dupa e problema voastra.juridic nu se poate la comun.
totusi te-ai gandit ca ea,mama,se simte amenintata ca ii vei lua copilul si de aia reactioneaza asa?
incercati sa nu va incrancenati pe partea cu incredintarea ci cu ce va fi dupa divort cu privire la copil,cum ati putea sa ii asigurati din noua situatie tot ce credeti voi ca e mai benefic pt copil.
stiu ca e greu am trecut si eu prin asta.dar e mai bine sa priviti mai departe de aceasta incredintare.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Vreau sa va povestesc ceva....

Eu merg frecvent cu fiul meu de 2 ani la piscina. Eu zic ca ne distram destul de bine...Acum cateva zile sotul meu a avut o zi libera si a mers cu noi. Cel mic a mers cu multa placere cu sotul meu la vestiar. Apoi, in apa, avea ochi numai pentru tatal lui. Lui ii arunca mingea, la el se ducea "inot"....Cred ca ar fi putut fi un film pentru asociatia "TATA", "uite cum se joaca un tata cu fiul lui si mama topaie si ea pe acolo, ignorata de copil". Numai ca, la un moment dat, micului i-a alunecat manecuta de inot de pe brat peste cot si asta l-a deranjat. Desi tatal lui era langa el, m-a cautat din priviri, a intins bratul "cu problema" si a spus cu jale "mamaaaa". Dupa ce i-am ridicat manecuta a continuat sa se joace cu tatal lui, pana s-a lovit de marginea piscinei si atunci a venit din nou la mine "mamaaaa" cu degetelul intins, sa-l pup. Si imediat, din nou inapoi la tatal lui, pana la plecare....

Simpatic, vezi, e greu sa spui "de cine e mai atasat". Sau "de cine are mai multa nevoie". Si ar putea fi doua lucruri diferite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu nu contest ca nu exista si mame care isi neglijaza copilul, sau care se ocupa mai putin de el (UFF, pe tema asta s-a mai discutat atata pe aici...), si in aceste cazuri copilul se ataseaza de tata, care poate in acele cazuri se ocupa el de copil, adica o suplineste pe mama, sau....

da m-am tot gandit la ceva, de cateva ore....am umblat mult prin lumea asta, in America, Canada, Elvetia, Germania, si in alte parti, dar sincer, nu imi amintesc sa fi vazut TATi cu copii la cumparaturi, cu copii micuti in carucior...sau la piata...poate am vazut dar acuma nu-mi vine in minte...am vazut cazuri unde era si mama prezenta, dar singuri...poate ca in parcuri in Bucuresti, (la cat mergeam eu cu copii in parc...putin adika) am mai vazut tati iesiti la plimbare cu copii micuti...dar plimbare!! sunt convinas ca exista astfel de cazuri, chiar daca nu le-am vazut eu, dar majoritatea sunt mame care merg cu copilul la cumparaturi, etc/...
fetele de aici, au mare dreptate, mai ales cele care au divortat stiu prea bine...tatii sunt de obicei prea putin implicati in cresterea unui copil.

si un judecator, oricat de drept si nepartinitor ar fi, nu stiu cum poate judeca in fata unui caz de divort, cui este mai bine de incredintat copilul. judecata lui este mult prea subiectiva...ca sa nu mai spun ca poate judeca cu inima mai mult, decat sa fie obiectiv! mai ales daca este un judecator femeie!

parerile sunt diferite, fiecare e inclinat sa judece prin prisma experientei personale, mai ales daca a fost una neplacuta si dureroasa, atunci parerea respectiva e foarte acida. si e dreptul fiecruia!




Kari


dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Al meu copil merge numai cu tata la cumparaturi. Ar fi foarte mirata sa apar si eu. Si sambata au cateva ore in care tot el o duce la Zoo, in parcuri etc. De aceea spun ca nu se poate generaliza. Nici nu aveam habar ca nu exista custodie comuna, dar si in acest caz, tot i-as da-o jumatate din timp. E dreptul lui, e copilul lui, are nevoie de el in egala masura ca si de mine. Cum sa-i dau copilul cateva zile pe luna, neglijand dorintele micutei? Ca ea nu are habar la 2 ani si 9 luni (atat are fata mea) de ce ne-am separat, stie doar ca nu-l poate vedea cand vrea.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Cand o mamica de la alt forum a spus despre sotul dansei ca este"buhait" toate ati aplaudat satisfacute,cand Domnul BD si-a facut sotia sifilitita l-ati pleznit cu tot ce ati avut la indemana,ati jignit si blestemat.Cand o mamica disperata ne cere ajutorul,fie ca are sau nu dreptate,sarim in ajutor,fiecare cu ce poate,in cazul nostru,am jignit,jignit si iar jignit,numai ptr simplul fapt,ca ni s-a cerut ajutorul din partea unui tatic,disperat din cate se observa.Rog moderatorii sa interzica categoric postarile din partea barbatiilor,"este un site dedicat numai si numai mamiciilor" din cate observ,si nu in ultimul rand IONICA,respecte,ma bucur ca ai curajul sa-ti impui punctul de vedere...Respecte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

LORY nu s-a aruncat cu ,,tomate''in domul TATA, iar a fi facut ,,buhait'' nu face parte din aceeasi categorie cu a fi numit,,sifilitic" si asta spusa nu ca o jignire la suparare ci intr-o incercare de discreditare ,ceea ce nu intelegi tu este ca domnul TATA nu a deschis topicul dupa cum nu cred ca nici domnul SIMPATICUL doar asa pentru ca se plictisesc si vor sa discute cu voi sau poate ca pentru a primi sfaturi.
TATA dupa cum stii daca ai citit postarile lui este reprezentantul asociatiei cu acelasi nume care are ca scop obtinerea custodiei copiilor de catre tati in urma divortului iar aceasta asociatie incearca sa schimbe legea actuala si pentru asta au nevoie de cat mai multi sustinatori,domnul TATA degeaba ar face tam-tam in presa si toate aparitiile lui la tv doar au atras atentia asupra subiectului dar ca sa poata realiza ceva concret are nevoie sa adere cat mai multe persoane la cauza lui si sa aiba sustinatori, sa dovedeasca ca reprezinta cel putin o minoritate nedreptatita(iar minoritatea asta trebuie sa insemne mai mult de 5-10 persoane trebiuie sa insemne un segment reprezentativ din societate),domnul urmareste sa se faca o schimbare cu adevarat importanta in lege si deci cei care se mai apuca sa discute subiectul ar trebui sa acorde mai multa importanta subiectului decat unei barfe la cafea unde iti poti permite sa ,,trantesti" asa cu pareri,mai bine ganditiva ce s-ar intampla daca domnul in cauza ar reusi sa schimbe legea s-ar creia in justie un precedent si toti tatii s-ar trezi sa ceara custodia copiilor din start pe simplul motiv ca au acelasi drept ca mama,ar fi un haos juridic,sa dovedeasca fiecare ca-i mai apt,ca are mai bune canditii pt copii, ca fostul partener e mai promiscuu exact ca in cazul divortului lui TATA fiecare parinte s-ar vedea indreptatit sa tina copii la el si ar lupta cu orice arma pt asta,in razboi nu mai ai luxul sa fii civilizat si finut fiecare trebuie sa lupte pt viata lui.
Daca Tata ar dori sa faca cu adevarat ceva bun ar trebui sa militeze pt introducerea custodiei comune si in acest caz as fi din toata inima alaturi de el,in cazul de fata ca femeie si mama este in interesul meu sa nu fiu de acord cu ce propune el iar acea femeie care e de acord cu ce propune ,,isi taie singura craca de sub picioare''
PS pt Simpaticul: tu fara sa intri prea mult in detalii personale militezi pt aceeasi cauza ca sus-numitul si cum au zis si doamnele topicul tau este redundant putant fi incadrat la Drame paterne cu diferentele personale de rigoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Espritu desi esti tot tatic ca si TATA respectiv Simpaticul vad ca vezi altfel problema, vorbele tale sunt intelepte si cantarite, din ce ai spus tu interesul copilului primeaza si nu pot sa nu fiu de acord cu tine ai tot respectul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

chiar daca voi ajungeti la o intelegere ca vreti custodie comuna copilul tot unuia dintre voi va fi incredintat.ce faceti voi pt binele copilului dupa e problema voastra.juridic nu se poate la comun.


Asa cum am mai aratat cunosc acest aspect. Dar daca parintii ajung la o intelegere privind copilul, si parintele care obtine custodia permite celuilalt parinte sa se implice in viata copilului , este un fel de custodie comuna, desi judecatorul este obligat de lege sa se pronunte asupra incredintarii catre unul din parinti.

Citat:

totusi te-ai gandit ca ea,mama,se simte amenintata ca ii vei lua copilul si de aia reactioneaza asa?


Aici este o discutie mult mai lunga. Lasand la o parte cazul meu , sa inteleg ca in asemenea situatii mamele se gandesc mai intai la ele si apoi copil?

Citat:

incercati sa nu va incrancenati pe partea cu incredintarea ci cu ce va fi dupa divort cu privire la copil,cum ati putea sa ii asigurati din noua situatie tot ce credeti voi ca e mai benefic pt copil.
stiu ca e greu am trecut si eu prin asta.dar e mai bine sa priviti mai departe de aceasta incredintare.


Sa nu ramaneti cu impresa ca nu am incercat pe toate caile posibile o intelegere amiabila cu fosta sotie, dar aceasta a refuzat orice discutie, si chiar in fata judecatoarei a zis ca nu doreste nici un fel de mediere, nici un fel de intelegere, nici un fel de consiliere, nimic, nimic, nimic , iar judecatorea a incercat sa o trezeasca si i-a spus ca, citez, "orice hotarare ar lua orice instanta,in asemenea cazuri, nu va reflecta interesul minorului la fel de bine ca o intelegere intre parinti"...si aici sunt multe de spus....dar deja intru in cazul meu daca spun mai multe.
Evident ca nu incredintarea si copilul conteaza, dar acest lucru depinde de AMBII parinti nu e un act de vointa unilateral din pacate....si din nou ar trebui sa intru in cazul meu.....


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput