Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Aceasta a fost decizia legii : sa iau copilul la domiciliul meu odata la 2 saptamani de vineri seara pana duminica seara.
Efectul a fost ca mi-am lasat copilul cu lacrimi in ochi, tipand dupa mine, in timp ce mama lui era cu zambetul pe buze , bucuroasa de "victorie".
Asta este tara in care traim : nu te murdaresti pe maini, pierzi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

trist dar previzibil

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

N-am scris pana acum la subiectul tau insa l-am urmarit de pe margine. Imi pare rau pentru tine si copil ca acesta e deznodamantul, indraznesc sa cred ca in timp mama va trece la sentimente mai bune si va vedea situatia cu alti ochi. Tine-ne la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela P

N-am scris pana acum la subiectul tau insa l-am urmarit de pe margine. Imi pare rau pentru tine si copil ca acesta e deznodamantul, indraznesc sa cred ca in timp mama va trece la sentimente mai bune si va vedea situatia cu alti ochi. Tine-ne la curent.


Eu nu mai indraznesc sa cred in nimic. Astazi a luat copilul mai devreme de la cresa, mie imi spune la telefon ca defapt nu i-a schimbat programul la cresa , "DEOCAMDATA", si cand i-am zis ca maine ma duc la cresa sa ii duc ceva copilului mi-a zis ca , citez "nu il duc maine la cresa , ca e bolnav si ii dau antibiotice"! . Chiar din prima zi in care intra in vigoare o hotarare judecatoreasca , care mi-a taiat fara mila dreptul de aa fi parinte, nu mai pot sa stiu ce se intampla cu copilul meu, care e programul lui la cresa ca sa il vizitez, daca e bolnav sau nu....inteleg ca face toate astea ca apoi sa vina in instanta sa spuna ca nu m-am mai interesat de copil dupa pronuntarea hotararii....inteleg jocul murdar....DAR TOTUSI E UN COPIL IN JOCUL ASTA.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Sincer...imi pare rau pentru situatia voastra....mi se pare ca va invartiti intr-un cerc fara iesire. Chiar nu stiu ce sa mai spun....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Sincer...imi pare rau pentru situatia voastra....mi se pare ca va invartiti intr-un cerc fara iesire. Chiar nu stiu ce sa mai spun....


Nici eu nu stiu ce sa mai zic....se zice ca, pentru copii doar moartea unui parinte e mai grea decat divortul parintilor...
de aceea parinti ar trebui sa aiba capacitatea si discernamantul de a indulci suferinta copilului ci nu de a o amplifica.....eu am invatat sa imi inghit lacrimile si sa imi incurajez copilul cand il vad ca plange cand se desparte de mine.....dar stiind ce e in sufletul meu in acele momente, imi dau seama ce e in sufletul lui.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic
Nici eu nu stiu ce sa mai zic....se zice ca, pentru copii doar moartea unui parinte e mai grea decat divortul parintilor...
de aceea parinti ar trebui sa aiba capacitatea si discernamantul de a indulci suferinta copilului ci nu de a o amplifica.....eu am invatat sa imi inghit lacrimile si sa imi incurajez copilul cand il vad ca plange cand se desparte de mine.....dar stiind ce e in sufletul meu in acele momente, imi dau seama ce e in sufletul lui.....


imi pare rau pt suferinta ta si a puiului...poate ca intr-o buna zi mami lui va intelege ca puiul mic are nevoie si de tati, ca universul lui sa fie intreg...Doamne ajuta sa fie bine cat mai devreme!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

frate simtic asculta un om mai batran
timul rezolva si situatia ta
tu fa/ti datoria de tata,,,,o sa vezi ca durerea disre ...
o sa fi mandru
iar
dragostea ta fata de copil nu ti/o va putea lua nimeni!
succese pe toate planurile
FII BARBAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Tocami am primit hotararea judecatoreasca. Nu stiu daca e idee buna sau nu sa o scanez si sa v-o supun antentiei, dar va citez cel mai important paragraf :

"Instanta retine ca nu exista nici un impediment ca minorul sa fie incredintat oricaruia dintre parintii sai, in conditiile in care s-au implicat impreuna si indeplina intelegere in cresterea si educarea copilului , s-au suplinit si completat reciproc in exercitiul ocrotirii parintesti, sunt persoane serioase responsabile, care se ocupa cu pricepere si afectiune de ingrijirea minorului, si nici unul dintre parinti nu poate fi suspectat de dezinteres fata de copil ".

In rest, ce sa va spun, EVITA total sa se pronunte asupra atasamentului si implicatiile lui (atentie pentru un copil de 2 ani si 10 luni) , si incearca sa induca faptul ca , custodia comuna nu poate fi in interesul copiilor la general.

Asa ca, desi nu mi-a reprosat nimic ca PARINTE , mi-a interzis sa fiu PARITNE.

Judecati si voi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Nu, Simpatic, nu ti-a interzis sa fi parinte....nimeni nu poate sa-ti interzica asa ceva. Vei fi tatal lui intodeauna. Hotararea judecatoareasca este de fapt doar o hartie. Importanta este dragostea din sufletul tau fata de copil si cu trecerea timpului lucrurile se vor mai aranja.

Prin hotararea judecatoreasca nu s-a stabilit un program de vizitare, dreptul de a-l lua pe copil la domiciliul tau, de ex.,sambata si duminica intre orele x si y? Dreptul de a petrece concediul impreuna cu minorul?

Mergi la inceput