Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Simpatic tu ce ceri exact in acest proces.....vrei ca copilul sa-ti fie incredintat tie sau un drept de vizita cit mai amplu? Eu am inteles ca vrei ca copilul sa-ti fie incredintat tie...

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

simpatic, eu am inteles bine durerea ta, dar din pacate sfatul minune , aplicabil in cazul tau nu exista. eu, sincer si in deplinantatea facultatilor mintale, spun acuma, ca, daca as fi intr-un asemenea caz, oricat de suparata as fi pe sot, nemultumita...etc, nu as putea sa-i interzic sa vada copii. si chiar as face-o, pentruca ma cunosc pe mine, stiu care imi sunt limitele, stiu ce sunt capabila sa rabd, sa iert, sa tolerez.
deci, nu stiu cine si cum te poate ajuta ce sa faci, cum sa reusesti sa o faci pe fosta sotie ca sa inteleaga ce se petrece in sufletul tau, sa vada dincolo de "razbunarea" pe care o coace.

pe de alta parte, m-am tot gandit la un alt aspect...la divort nu se ajunge din nimik! undeva, pe parcursul casniciei, apar fisuri, care daca nu sunt remediate la vreme, se tot largesc si duc, inevitabil la prabusire. in tot acel timp fisurile se maresc cu "ajutorul" ambilor parteneri, sau a unuia mai mult....ma rog...fiecare caz e unic, diferit, nu se poate generaliza.
am mai spus-o si pe la alte topicuri, daca temelia nu e una puternica, "armata-cu-beton", degeaba se construieste deasupra! depinde foarte mult ce se pune la temelie! fier, piatra, ciment sau paie, lemne si chibrituri! de ambele parti, nu numai de unul singur!!

inca o data repet, simpatic, ai facut bine ca nu ai dat amanunte, te sfatuiesc chiar sa nu o faci! ai avut destula putere sa duci discutia fara amanunte, pana acuma, cred ca nu mai este cazul. unii te vor judeca, te vor condamna, putini vor fi aceia care vor intelege cu adevarat lucrurile. caci fiecare are alt unghi din care priveste!

iti spun din experienta, eu am expus aici(la un alt sub-forum) un caz din familia mea largita, (lucru pe care il regret!) si am primit numai rosii in freza...judecati fara noima, discutii de discutii...daca as fi expus cazul, la neutru, fara sa implic cine, cand, ce si cum, si in ce fel, ar fi fost mult mai bine.

multa putere si rabdare, iti doresc. sotul meu obisnuieste sa spuna mereu, "este cum vreau eu! trebuie sa fie asa!" el este un om care nu se lasa invins si doborat de nimik!


Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihai33

Simpatic tu ce ceri exact in acest proces.....vrei ca copilul sa-ti fie incredintat tie sau un drept de vizita cit mai amplu? Eu am inteles ca vrei ca copilul sa-ti fie incredintat tie...

Mihai


Nu pot cere custodia comuna, deoarece nu am cadrul legal sa fac asta.Asa incat am preferat sa cer incredintarea si sa ofer mamei program de vizitare nelimitat, iar in subsidiar am cerut un program de vizitare exitins.
Dar termenul "program de vizitare" mi se pare umilitor pentru un parinte; cum adica un parinte sa ceara "program de vizitare" a propiului copil? Poate mai adecvat ar fi "legaturi personale cu copilul" desi si acest termen este limitativ. Legea aici are extrem de multe lacune. Cine si de ce , ARE DREPTUL DE A LUA DREPTUL UNUI PARINTE, DE A FI PARINTE , FARA SA II POATA REPROSA NIMIC CA PARINTE?

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale



Referitor la adormit in brate, nu am facut un obicei din a imi adormi copilul in brate, insa nici pe departe nu consider ca mi-am abandonat puiul. I+am creat spatiul ei din prima zi, camera ei, patul ei... Si aici gata, ca sunt prea mult offtopic si iar e o discutie interminabila pe tema asta.



Ma faci sa cred ca trebuie sa imi cer scuze fata de copilul meu, ca mi-am facut "ucenicia" de parinte cu el , si am comis "greseala" de a-l adormi asa :
http://good-times.webshots.com/album/568236795OVrCJy
Si unde mai pui ca aceste poze (pe langa multe altele) sunt depuse la dosar , iar mama a raspuns la interogatoriu, ATENTIE ,ca, "nu isi mai aduce aminte daca ea le-a facut"! - No Comment!

Poate ca nu a fost bine sa il obisnuiesc sa adoarma asa, poate nu a fost nici rau, dar am facut-o , si am facut-o cu toata inima si daruirea, si acum platesc pentru asta....


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Simpatic, partea aia a raspunsului era pentru ce a spus ionica. Fiecare isi creste copilul cum considera ca e mai bine, ii da sa manance la ore fixe sau la cerere, adoarme bebele in brate sau ia bebele in patul parintilor... Insa ramane valabil raspunsul anterior, legat de motivele medicale ale mamei, care, daca sunt aduse ca argumente in instanta (la general vorbind, caci spui ca tu nu ai facut asta), nu ar trebui sa fie luate in considerare de judecatori.
Cat despre motivul pentru care mama are intaietate in orice tribunal (asta in conditiile legii noastre, care nu prevede si custodia comuna), nimeni nu poate contesta faptul ca mama poarta in pantece copilul noua luni de zile sau ca ea este cea care poate fizic alapta (exceptand cazurile medicale) copilul. Stii, este o expresie legata de a taia cordonul ombilical (a-ti capata independenta, a nu mai depinde de...). Cordonul ala ombilical exista numai intre mama si copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Recunosc: m-ai facut praf cu pozele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Nu pot cere custodia comuna, deoarece nu am cadrul legal sa fac asta.Asa incat am preferat sa cer incredintarea si sa ofer mamei program de vizitare nelimitat, iar in subsidiar am cerut un program de vizitare exitins.
Dar termenul "program de vizitare" mi se pare umilitor pentru un parinte; cum adica un parinte sa ceara "program de vizitare" a propiului copil? Poate mai adecvat ar fi "legaturi personale cu copilul" desi si acest termen este limitativ. Legea aici are extrem de multe lacune. Cine si de ce , ARE DREPTUL DE A LUA DREPTUL UNUI PARINTE, DE A FI PARINTE , FARA SA II POATA REPROSA NIMIC CA PARINTE?

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

cu cine simpatic?priveste majoritatea reactiilor de aici.sunt sau nu pro mama?si cand nu sunt argumente viabile se vine cu chestia ca oricum mama e un fel de wonder woman care chiar daca are job,obligatii etc ea reuseste sa se imparta in 101 bucati si totul e roz.atunci de ce te mai mira justitia?
crezi ca mie a putut cineva sa imi reproseze cineva ceva in privinta copilului?crezi ca mi-au gasit vreo hiba?ei bine nu.nu am venit la acel proces cu mama,bunica,fratele ci cu mamici care s-au OFERIT sa depuna marturie.
eu am avut sansa sa reusesc sa ajung la un numitor comun cu exa.se pare ca tu nu o ai.


ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Contrapunct

Recunosc: m-ai facut praf cu pozele astea.


Sa fim seriosi

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Chiar vorbesc serios, m-au impresionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Citat:
citat din mesajul lui catale



Referitor la adormit in brate, nu am facut un obicei din a imi adormi copilul in brate, insa nici pe departe nu consider ca mi-am abandonat puiul. I+am creat spatiul ei din prima zi, camera ei, patul ei... Si aici gata, ca sunt prea mult offtopic si iar e o discutie interminabila pe tema asta.



Ma faci sa cred ca trebuie sa imi cer scuze fata de copilul meu, ca mi-am facut "ucenicia" de parinte cu el , si am comis "greseala" de a-l adormi asa :
http://good-times.webshots.com/album/568236795OVrCJy
Si unde mai pui ca aceste poze (pe langa multe altele) sunt depuse la dosar , iar mama a raspuns la interogatoriu, ATENTIE ,ca, "nu isi mai aduce aminte daca ea le-a facut"! - No Comment!

Poate ca nu a fost bine sa il obisnuiesc sa adoarma asa, poate nu a fost nici rau, dar am facut-o , si am facut-o cu toata inima si daruirea, si acum platesc pentru asta....


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!



ce o fii asa greu de priceput???(am ajuns sa spun asta foarte des !!!) chestia cu alaptatul, adormitul etc, nu au nici o relevanta pana la urma, in discutia de aici. fiecare face asa cum considera, cum simte...cum crede ca este mai bine pentru copil.
alaptarea tine de fiecare mama in parte, una poate avea lapte suficient ,alta mai putin, deci obligata sa suplineasca laptele matern, sunt copii care adorm imediat ce sunt pusi in patut, altii care au colici ...sau asa sunt ei mai sensibili si au nevoie sa fie tinuti in brate....ce ma explic eu aici cu lucruri care deja se stiu...



Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput