Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (105)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ph spune:

Alra,Amalia,va multumesc mult fetelor pentru sfaturi.De obicei nici eu nu sunt adepta medicamentelor si mai ales luate asa dupa ureche,drept dovada este faptul ca aseara am luat pentru prima data in viata mea diazepam.
Referitor la sfatul tau Alra,stiam ca in ceea ce priveste calciul este o atentionare speciala ca ar declansa nasterea,sti ceva de asta?sau concentratia este prea mica pentru a se intampla asta?Apropo,eu iau Elevit in perioada asta,daca as lua Ca+Mg+Zn,sa renunt la Elevit?
Mentionez ca medicul meu nu mi-a recomandat nici un supliment de vitamine,el mi-a spus ca iau Omega3 dar nu am putut sa le suport pentru ca ma deranjam foarte rau la stomac.
Este foarte adevarat ca mi-e teama de nastere,indiferent cum va fi,si mai mi-e teama de faptul ca nu ma voi descurca cu bebe,daca momentul ales pentru a deveni mamica e potrivit,etc.

34+Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Fetele, ce mai stiti de Mirtha...a ajuns acasa?
Dar de Leeloo?
Cata_myky da si tu un semn de indata ce vei putea!
Uf, fetelor, va duc lipsa aici si abia astept sa vad pozele cu bebicii vostrii!





Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 38+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ph

Alra,Amalia,va multumesc mult fetelor pentru sfaturi.De obicei nici eu nu sunt adepta medicamentelor si mai ales luate asa dupa ureche,drept dovada este faptul ca aseara am luat pentru prima data in viata mea diazepam.
Referitor la sfatul tau Alra,stiam ca in ceea ce priveste calciul este o atentionare speciala ca ar declansa nasterea,sti ceva de asta?sau concentratia este prea mica pentru a se intampla asta?Apropo,eu iau Elevit in perioada asta,daca as lua Ca+Mg+Zn,sa renunt la Elevit?
Mentionez ca medicul meu nu mi-a recomandat nici un supliment de vitamine,el mi-a spus ca iau Omega3 dar nu am putut sa le suport pentru ca ma deranjam foarte rau la stomac.
Este foarte adevarat ca mi-e teama de nastere,indiferent cum va fi,si mai mi-e teama de faptul ca nu ma voi descurca cu bebe,daca momentul ales pentru a deveni mamica e potrivit,etc.

34+Andrei Alexandru


eu nu stiu de povestea cu calciul si contractiile - dar am mai citit pe forum. mie asa mi-a zis dr de familie ca pot dubla doza si l-am ascultat. eu nu am renuntat in sarcina anterioara la vitaminele prenatale, dar nu contineau prea mult calciu si magneziu.
dar eu sa fiu in locul tau (ti-am zis) as intreba un medic daca e ok sa iau ceva. pe mine una numai asa ceva ma ajuta...

nu te mai panica constient. copiii se cresc mult mai usor decat zice gura targului

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mendy spune:

Lorellay, si mie doctorita mi-a recomandat rahie, dar cand a vazut cat imi este de frica a zis sa ma mai gandesc... De fapt acum joi merg la spital sa vorbim si cu anestezistul si atunci vad si eu.... Cum o fi sper sa trecem peste cu bine...si sa ne tinem cat mai curand bebeii in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

mendy, incearca sa eviti cat poti anestezia generala...copilul trebuie scos foarte repede in cazul anesteziei respective, sunt consecinte grave pentru el daca nu e scos rapid...in plus, pe tine te intubeaza, o sa te doara (si) gatul dupa, iti va fi rau, adica vei vomita, practic este mult mai greu sa te pui pe picioare dupa cea generala...daca ti-e atat de frica de rahie, poti cere sa-ti mai bage un hipnotic pe vena (dormicum, de exemplu), atat cat sa te ameteasca putin si sa nu mai fii atat de constienta ca-ti umbla in burta...ca de durut, sigur nu te va durea atunci...

...si eu voi face cezariana, iar combinatia pe care mi-a recomandat-o medicul este rahie-peridurala...mai exact, incepem cu peridurala si, daca nu prinde foarte bine, o completeaza cu rahie...avantajul la peridurala este ca ramai conectata la anestezic inca vreo 24 de ore si treci mai usor perioada de durere de a doua zi, cand trebuie sa te ridici din pat...in plus, anestezicul folosit la peridurala este cel mai putin nociv pentru bebe, ca doar se foloseste si la nasterea naturala...

...poate te ajuta informatiile astea cand te vei duce joi, la doctor...

Brie, ce mama tanara ai!!! Sa-ti traiasca! Sigur ca o sa avem o saptamana cu vesti bune! Una va veni de la tine, nu?

Si una de la ireen!
Va tinem pumnii sa treceti cu bine peste nastere, sa va refaceti repede si sa fie sanatosi copiii!

36+ Sonia

AMR 12 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

Salutare gravidutze si mamici!
Felicitari tuturor mamicilor, sanatate si bebici mancaciosi de tzitzi!
Am asa emotii cand vad sa se apropie ziua cea mare la multe dintre noi...Ce repede a mai trecut timpul!
Anes felicitari pentru bebelush , e un scump!Si ... Am observat gropita...Si sotul meu are gropita, asa ca sper sa aiba si bebelusul meu:)
Am si eu o intrebare, voi ati folosit ceva special pentru spalaturi vaginale in sarcina, bicarbonat sau femigin, eu foloseam inainte se sarcina, dar acum nu am mai folosit. De cateva zile am o secretie mai abundenta si mai lichida, in special dimineata, dar am auzit ca e normal si voi aveti? Nu am mancarimi sau alte simptome si dr a zis de fiecare data la control ca e in cantitate normala, dar totusi sunt cam ingrijorata.
Sanatate multa tuturor!

31 + baietel, poate Rares Mihai

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Ginye, ai o imbratisare si un vagon de incurajari si de la mine. Problema lui Eduard se poate corecta prin operatie (am o colega care a avut aceeasi problema cu fetita ei). Stiu ca nimic din ce iti spunem noi nu conteaza cand te gandesti ca bebelusul tau are o problema si trebuie sa treaca prin niste operatii, dar trebuie sa ai incredere in tine, in el si Dumnezeu ca pana la urma totul va fi bine. Si, foarte important este si ca sotul si familia iti sunt alaturi. Numai ganduri bune din partea mea

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

36 s + poate Vlad (dar mai negociem)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

Am uitat sa schimb semnatura
Cum se misca bbii vostri la 33 de sapt?/Ca eu m-am speriat zilele trecute ce tare ma lovea la coaste, era posibl sa fie si contractii?
Ma gandesc cand doarme bb ca at cand pun mana pe burta sau mananc sau beau ceva misca si el.
Azi noapte parca a fost mai linistit sau am fost eu prea obosita pt ca de obicei nu ma lasa sa dorm nici pe dreapta, nici pe stanga dadea cu ce putea si pe spate e cam dificil.

33 +

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Ceau fetele
Azi stau si eu acasa ca am un inceput de raceala ma tratez cu ceai de tei si echinaceia (parca asa) miere si lamaie si pomelo ca au vitaminaC ..ma doare juma de cap :o ureche aproape infundata , o parte din maxilar , gatul si capul pe partea stanga . Posibil sa ma fi ales cu astea din mijlocul de transport in comun in caaaaaaaare NIMENI nu mi-a cedat locul (microbuzul fiind plin) iar un mos cretin ma mai si ia la rost ca de ce nu-l las pe el sa se sprijine de bara de care ma tineam eu in momentul acela am explodat si le-am zis cu drag la toti din microbuz ...dar inca asa ceva sa fiu certata ca stau in picioare si ma tin de o bara si cu o burta la vedere fff evidenta ...nu mi-a venit sa cred cat prostie si nesimtire exista in tara asta ...evident dupa recitalul meu s-au ridicat vre-o 3 iar mosu isi tot cerea scuze dar nu mai aveau nici o valoare . Nu zic ca la supermarchet sau oriunde stau la coada de tampesc si se mai si nimereste cate unul sa se bage in fata mea ...e incredibil ce se intampla !!! of Doamne ...si cica de ce vrem sa plecam in alte tari ?? asta e unul dintre motive :civilizatia . Scuze fetelor dar trebuia sa ma descarc si sunt convinsa ca ati patit si unele dintre voi asa .

Otiliav nu trebuie neaparat sa inoti , daca apa e mica si ajungi cu piciorele jos poti face diverse exercitii cum a zis si Diamisha tinandu-te de bara (eu mai ridic pe rand cate un picior stanga-dreapta-in spate iar pt.spate si brate ma tin de bara si urc putin pe peretele bazinului lasandu-ma pe spate si fac cateva "tractiuni" spre bara de care ma tin) nu stiu exact daca am explicat prea clar dar ...tu incearca , succes

Cristina_ph stari de sufocare am avut si eu noapte , ma trezeam din somn ca nu mai pot respira si ma treceau transpiratii reci ...evident ca ma panicam ...deschideam larg geamul si stateam acolo cateva minute incercand sa ma calmez si sa-mi reglez respiratia apoi imi ridicam perna sus si stateam mai mult in sezut pana ma linisteam . Cat despre fricile de acum ohohooo am destule :cum voi naste ? daca fac fata? daca e bine copilul? cum ma descurc cu el dupa?

Criss 35+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Mariana28 dupa cate stiu eu spalaturi vaginale nu sunt recomandate in sarcina .Scurgeri abundente am avut si eu , chiar ff abundente iar medicul mi-a prescris oVule Clotrimazol care si-au facut cat de cat efectul , acum spre sfarsit am din nou dar sunt normale , majoritatea fetelor au .

Incepem saptamana cu pampoane ?

HAIDE BRIEEEEE

HAIDE IREEEEEEEN

Criss 35+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput