Pompe pentru san.

Pompe pentru san. | Autor: jovi

Link direct la acest mesaj

Salut la toata lumea.Nu am mai vb demult cu voi insa acum sunt disperata.Am nascut recent (6 zile)un baietel de 3.900Kg si nu reusesc sa scot laptele din san cu nici un fel de pompa (manuala sau electrica).Bebicul meu manaca cam 25-30 de min la un san si doarme cam 2-3 ore. Va rog sa-mi da-ti un sfat ce si cum sa fac.Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Vrei sa scoti laptele pentru a-l pastra pentru bb la o alta masa cand nu vei fi acol osau pentru a goli sanul ?

Nici eu nu m-am descurcat cu pompele deloc ... reuseam sa scot laptele dar mi s-a parut faorte dureros. Eu am apelat la metoda 'clasica', mulsul...manual...deasupra chiuvetei. Poate pare aiurea, dar la mine a functionat faorte bine, pentru ca nici fetita mea nu-mi golea bine ambii sani...poate doar unul.. Exista niste tehnici insa, te poate instrui orice asistenta dintr-o maternitate.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jovi spune:

Vreau sa-l mulg si deasupra chiuvetei dar chiar nu reusesc nici macar asa.De pastrat nici vorba.

Asteptam cu nerabdare mult doritul bebe.
http://tt.lilypie.com/D1Hop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Pune-ti comprese calde pe sani, pune-l pe bebe sa suga de cate ori vrea, lasa-l sa goleasca un san si de-abia apoi pune-l la celalalt, daca numai vrea, ofera-i-l primul la masa urmatoare (adica, un san la o masa, celalalt la urmatoarea) si in cateva zile o sa ti se regleze secretia.....
Daca vrei sa te mulgi (eu nu te sfatuiesc, asa nu faci decat sa stimulezi sanul sa produca mai mult lapte), maseaza cu miscari circulare sanul, nu foarte puternice si abia apoi foloseste pompa....
S-ar putea si tehnica sa fie gresita....
Poti detalia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca nu iti trebuie neaparat laptele, forget about it.
bebe al tau suge exceptional si doarme f bine, sa o tineti tot asa va doresc!
nu uita, alaptatul e cea mai buna pompa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

La mine dusul cald pe sanin 2-3 minute cu masaj usor sub dus a mers cel mai bine. Apoi muls manual ca nu doare ca la pompa, dar trebuie sa apesi la baza areolei si nu la baza mamelonului. Presupun ca te dor sanii nu, altfel nu ai de ce sa te chinui sa te mulgi?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Sa-ti traisca copilasul!!! Nici eu nu cred ca ai nevoie de muls. Se va regla lactatia in functie de cat suge puiul tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Nu stiu ce sa zic in legatura cu neavutul nevoie de muls, caci eu am asteptat mult sa se regleze lactatia dar nu s-a produs suficient de rpd, iar sanii ma dureau ingrozitor si erau extrem de tari..de accea am recurs la muls. Poate asta este si cazul ei.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu dupa ce am nascut am folosit pompa manuala de la Avent desi Maria sugea f bine sanii erau mereu plini si durerosi.Dupa ce sugea cam 15 minute din fiecare san ma mulgeam pana goleam sanii ,oricum pana la urmatoarea masa era plini dinnou.
Daca vrei sa iti iei pompa eu iti recomand de la Avent ptr ca este f buna.
Succes

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

BAZAR PENTRU SONIA

si eu in concursul de mirese cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">anc1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=2" target="_blank">anc2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca.Diana spune:

si eu tot Avent manuala folosesc, super buna! am mai incercat electrica de la nuk si manuala tip seringa de la Nuk. Nu se compara cu cea manuala de la Avent.

cat despre muls, eu a trebuit sa ma mulg la greu la inceput. aveam canalele infundate si bebe sugea putin. sanii imi erau tot timpul tari, prea plini si riscam sa fac mastita daca nu ma mulgeam. am facut febra vreo 3 zile in conditiile in care ma mulgeam aproape non stop. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

pentru a mai desfunda din canale,seara dupa dus cu un prosop masati usor sanii ,de obicei asta se face inainte de nastere dar se mai poate si dupa.

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)

poze si filmulete

povestea nasterii

www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria

www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

BAZAR PENTRU SONIA

si eu in concursul de mirese cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">anc1 si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=2" target="_blank">anc2

Mergi la inceput