plansul bebe-ilor

plansul bebe-ilor | Autor: matilda33

Link direct la acest mesaj

buna,
sunt disperata,bebe-ii mei plang toata ziua si toata noaptea.
in primele saptamani dupa ce am venit de la spital erau ok cu programul format acolo, insa de cand am ajuns acasa si toata lumea ii ia in brate si-i alinta s-au invatat niste rasfatati.
greu fac fata la asa plangaciosi
cum ati rezolvat problema plansului sau ... cate maini ne trebuie ca sa ii putem si alinta si hrani si spala in acelasi timp
pupici
Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna Maria!

Sa iti traiasca puii! Am inteles ca aveti o luna si jumatate! Noi Astazi am facut o luna ... ce iti pot spune e ca eu nu am permis nimanui si nu fac nici eu un lucru: sa ii ia/iau in brate decat cand le dau sa pape sau la schimbat hainute si baita! In rest stau in patut! Cat imi sunt de dragi si scumpi si cat as sta cu ei numai in brate ma abtin si am interzis bunicii/taticului lor, prietenilor care au venit sa ii vada sa ii ia in brate! Ei stau 2 minute si ii dragalesc si apoi raman eu de caraula cu ei!
Interzice sportul acesta de luat in brate tot timpul ... O sa fie un pic greu la inceput dar daca vad ca nu ii mai ia nimeni in bratica se linistesc ei!
Baietii mei plang numai cand le e foame sau trebuie schimbat scutecul! Iar daca abia am papat si ei mai plang le pun pe donsoara suzi sa le tina companie... daca nici ea nu face fata inseamna ca inca le e foame si le mai dau completare dupa care cu siguranta adorm linistiti!

Maini nu avem decat 6 pentru scurta vreme ca o am pe mama la mine! Cand va pleca ea o sa raman singura cu sotul! Sper sa ne descurcam! Clar e ca nu avem program de razgaiere prea lung... numai cat tine schimbatul scutecului se lasa cu pupaturi si vorbe de alint!

Pupici si sa cresteti mari fara multe lacrimi!


Nally si Sebastian (14.04.2004) - Petru Alexandru & Pavel Cristian (19.09.2008)


Poze cu Sebi!
Poze Gemeni



* Nici un barbat nu crede ca o femeie vorbeste prea mult... cand il vorbeste de bine!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, eu vin sa spun exact contrariul ce ti-a spus Nally. La 6-10 saptamani nu poate fi vorba de rasfatz, de "s-au invatat cu narav". E posibil sa aiba colici, e posibil sa fie foarte stresati si agitati de toata agitatia din jurul lor. Stiu ca e greu, stiu ca e obositor, dar incearca sa te imaginezi un pic in locul lor. Daca ai fi tu rupta dintr-un loc unde te simti in siguranta, la caldurica, unde vine papa prin tubuletz fara sa faci nimic, apoi brusc, esti aruncata intr-o lume mare, plina de lumina, zgomot, persoane necunoscute, sunete necunoascute. Cum te-ai simti? Nu ti-ar veni sa plangi si sa ceri ajutor? Nu te-ai linisti daca ai recunoaste vocea cuiva cunoscut (copii iti stiu vocea tie si lui tati inca din burtica), daca te-ai simti tinuta aproape de un trup cald, de un miros cunoscut?
Eu vin sa te incurajez sa ii tii aproape de tine, sa ii iei in brate cat de mult, sa ii alinti si sa ii dragalesti pana nu mai poti. Asa o sa capete incredere in ei si in lumea din jur. Asa reusesti tu sa te apropii cel mai bine de ei, sa ii cunosti cel mai bine, sa iti fie cei mai dragi.
Eu am rezovat problema cu plansul satisfacandu-le nevoile. Nevoile lor sunt : mancare, caldura, curatenie si muuuulta afectiune. Eu nu cred ca statul pe spate intr-un patut, cu o bucata de cauciuc in gura e ceea ce au nevoie niste bebelusi. Strict parerea mea personala, nu critic pe nimeni. Spui ca au venit multi si i-au tot luat in brate. Nu crezi ca vizita multor persoane strine, agitatia din jurul lor, e un stress pt ei? Eu sa fiu in locul tau as "pastra" o bunica (sau amandoua daca e posbil) pt ajutor, la restul populatiei le-as spune cu tact ca cei mici sunt inca prea mici si sa aiba rabdare putin inainte de a navali cu vizitele si trasul de ei. De cate maini e nevoie pt hranit, spalat, alintat? Fiind 2 copii, as spune 4, adica tu cu tati. Cum presupun ca tati e la servici ziua, ar fi de mare ajutor inca o persoana, dar care sa te ajute in primul rand la treburile casei, sa te lase sa profiti de orice moment de liniste pt a te odihni. Dar, la nevoie, te-ai putea descurca si tu singura. Nu spun ca e usor, e munca titanica, dar se poate si mai ales merita din plin.
Incearca apoi sa ii scoti la plimbare afara. Inca nu e frig, imbracati corespunzator, ii poti tine la pranz si 1-2 ore afara, isi pot face somnicul in carutz.
Dupa cum se vede din mesajele mele, eu sunt adepta tinutului copiilor aproape, raspunsului la toate nevoile pruncului imediat. Eu sa fiu in locul unui bebelus, asa as vrea sa fiu tratat, asa am incercat sa-i tratez pe ai mei. Eu sunt convinsa ca daca plange un bebe, are intotdeauna un motiv foarte bun sa o faca. Chiar daca motivul e nevoia de apropiere si afectiune, cred cu tarie ca e unul din motivele cele mai bune si pe care trebuie sa i-l satisfaci. Poate tie, femeie in toata putrea varstei, cu incredere in fortele proprii, cu nevoia de afectiune umpluta, de multe ori obosita si tracasata de tot ce inseamna datoriile de mama, ti s-ar parea un motiv minor si caruia nu trebuie sa ii dai curs decat 'cu program' (la masa, la schimbat). Dar pe un pui mic de om, inseamna enorm. Alinata-i, joacate cu ei, vorbeste-le, tine-i lipiti de tine, fa tot posibilul sa fie inconjurati de o atmosfera calma, linistita, incearca sa fii vesela, sa ii faci sa rada, gadila-i, joaca=te cu manutzele si picioarele lor, fa tot ce poti sa te vada si sa te simta aproape.


Hai curaj! Nu mai dureaza mult perioada asta, doar cateva luni pana incep sa comunice mult mai bine, sa le intelegi exact plansul si nevoile, apoi inca doar cateva luni si vor vorbi, vor fugi dupa tine prin casa. Eheee, si cand ajungeti la turuit stereo de iti vine sa iti pui casti, cand vor veni cu manutele lor mici sa te cuprinda de gat si sa-ti spuna 'te iubesc, mami!', cand incep cu tot felul de nazbatii si nazdravanii, cand o sa ii vezi recitand prima poezie la prima serbare de Craciun, cand iti vor spune prima data "La multi ani, mami. Te iubesc" de 8 martie, ... cand ....cand ... aceste cateva saptamani de chin de la inceput vor fi date de mult uitarii. Fii tare! O sa fie bine



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

maria0907, de acord 100% cu Laura.
Sa limitezi vizitele pt ca bebeii au nevoie de timp de acomodare in primele luni. Daca plang fara un motiv aparent sigur necesita putina afectiune din partea ta sau din partea taticului, persoane cunoscute lor.
Ai mei au aproape 7 luni, dar eu le iau in brate de fiecare data cand incep sa planga. Nu-i las nici noaptea, au timp sa invete sa se consoleze cand o sa fie mai mari.
Primele luni, cand au colici, sunt mai grele, dar trec repede.
Eu in majoritatea cazurilor sunt singura, nu am ajutor, dar am invatat sa ma descurc. Adevarul e, ca e foarte greu si cateodata sunt cu morala la pamant, dar ma adun si trec peste.

Ma ajuta si fetele de pe DC.

Curaj si multa rabdare.



http://picasaweb.google.ro/treiinunu/AbiTami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

buna dragi prietene, am reusit cu greu sa revin printre voi. cu greu ptr ca sunt cu David in ham, si Riana doarme alaturi cu biberonul in gurita (sprijinit). multumesc mult ptr raspunsuri, am incercat in prima faza metoda 1-10-15 min de lasat sa planga, adica dupa 5 minute ii alint dar ii pun la loc di daca au continuat sa planga i-am luat in brate si am inceput arsenalul cu: laptic, alint, plimbat, legenat dupa alte 10 sau 15 min (in funtie de cat am rezistat).
Buna metoda dar ptr scurt timp. m-a "cumparat" baiatul si nu vrea sa se linisteasca decat in brate, ba chiar iar ma apuca crizele caci dragul de el mi se pare ca plange prea mult, nici in brate nu il mai pot linisti usor.
am citit undeva ceva de genul: "daca sunt luati in brate de fiecare data cand plang si sunt alintati prind incredere, sunt mai linistiti stiind/simtind ca cineva e mereu alturi de ei si vor inceta sa planga in timp, in decursul a 2-3 saptamani', DAR la fel de valabila cred ca e si vorba "ii inveti cu narav" adica te duci la primul scancet - te cheama cand vor ei.
dim experienta noastra de 8 saptamani bebe mare David tace doar in brate si bebe mic Riana adoarme si se linisteste singura dupa maxim 5 minute de plans.
drept dovada ca au avut mare efect sfaturile voastre si profit ptr a va multumi inca o data!

dar ptr alti bebei plagaciosi, aici am facut referire doar la plansul degeaba, adica nu de foame sau de colici (aici alintam si dam picaturi)

pupici la bebei si salutari la mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0907

buna dragi prietene, am reusit cu greu sa revin printre voi. cu greu ptr ca sunt cu David in ham, si Riana doarme alaturi cu biberonul in gurita (sprijinit). multumesc mult ptr raspunsuri, am incercat in prima faza metoda 1-10-15 min de lasat sa planga, adica dupa 5 minute ii alint dar ii pun la loc di daca au continuat sa planga i-am luat in brate si am inceput arsenalul cu: laptic, alint, plimbat, legenat dupa alte 10 sau 15 min (in funtie de cat am rezistat).
Buna metoda dar ptr scurt timp. m-a "cumparat" baiatul si nu vrea sa se linisteasca decat in brate, ba chiar iar ma apuca crizele caci dragul de el mi se pare ca plange prea mult, nici in brate nu il mai pot linisti usor.
am citit undeva ceva de genul: "daca sunt luati in brate de fiecare data cand plang si sunt alintati prind incredere, sunt mai linistiti stiind/simtind ca cineva e mereu alturi de ei si vor inceta sa planga in timp, in decursul a 2-3 saptamani', DAR la fel de valabila cred ca e si vorba "ii inveti cu narav" adica te duci la primul scancet - te cheama cand vor ei.
dim experienta noastra de 8 saptamani bebe mare David tace doar in brate si bebe mic Riana adoarme si se linisteste singura dupa maxim 5 minute de plans.
drept dovada ca au avut mare efect sfaturile voastre si profit ptr a va multumi inca o data!

dar ptr alti bebei plagaciosi, aici am facut referire doar la plansul degeaba, adica nu de foame sau de colici (aici alintam si dam picaturi)

pupici la bebei si salutari la mamici





"Maxim 5 minute"

"Ii inveti cu narav"

"plansul degeaba"

Nu te supara dar chiar mi se pare inimaginabil cum cineva poate gandi asa.
Si ca sa intelegi mai bine la ce ma refer iti propun ceva:
Tu vrei ca sotul tau iubit sa te ia in brate si sa te sarute. Acesta insa te ignora sau te trimite in alta parte respingandu-ti cat se poate de clar aceasta dorinta. Cam ce simti tu in acel moment?
Nu-i asa ca absolut neplacut? Nu-i asa ca ti se rupe sufletul?

Ceva de genul sentimentelor care te incearca pe tine daca sotul iti refuza dorinta de afectiune, dar muuuuult mai intense, simt si copii tai atunci cand tu ii pui in pat, singuri si astepti cele 5 minute regulamentare de plans.....

Si, apropos de narav, eu zic ca sotul tau (pe care cred ca il iubesti) sa inceapa sa rationalizeze dovezile de afectiune catre tine, ca doar nu vrea sa te inveti cu narav si sa ceri in fiecare zi sa fii sarutata si tinuta in brate.
Ca doar viata asta nu trebuie sa fie una plina de iubire....


Ntz, ntz, ntz....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

nu am sot.
sunt singura si ei sunt 2, nu pot sa ii tin pe amndoi odata, dar hai mai bine sa explic: riana e mai mofturoasa plange si inca din pria sec ii tasnesc lacrimile, deci o iau, o schimb, o spal, o pun la san, intre timp se trezeste david, sau daca nu doarme incepe pur si simplu sa planga. daca o las pe ea va plange si mai tare, daca incerc sa ii tin chinuiti pe amndoi nu impac pe niciunul, deci cum sa ma descurc? oricum le-am facut ore diferite de papat tocmai ca nu ma mai lovesc de problema asta, si chiar si asa tot nu fac fata.
probabil din pozitia ta e usor sa critici sau sa spui , dar in locul meu cum te-ai descurca???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu i-am alaptat intotdeauna in tandem. Ii puneam pe patul meu unul langa altul si ii luam in brate sau ii puneam pe perne cu capul inspre sanul meu.
Suzeta mi-a fost de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

sunt absolut de acord cu ce spune Laura. NU trebuie lasati copiii sa planga. Dar... o inteleg si pe Maria, caci e tare greu sa faci asta cand esti singura cu 2. O spun din experienta, si eu sunt la fel.... in fine, eu am sot care vine seara si ma ajuta si noaptea, deci stau chiar mai bine decat Maria....

Maria, cand bebeii mei plang amandoi, eu fac asa:
- unul in scoica / scaun auto, pe care il legan cu piciorul, unul la mine in brate SAU unul la mine in brate, unul pe picioare SAU amandoi in cate o scoica sau in cate un bouncer/leagan SAU fiecare in patuturile lui pe care le legan, daca nu pot sa ii iau in brate, dar prefer aceasta din urma varianta.... poti incerca si WRAP-ul sau marsupiul ptr un bebe, iar pe celalat tot pe picioare sau in scoica....

O sa fie mai usor cand se maresc, cand le trec colicile, cand vor sta in fundulet si se vor juca impreuna.... rabdare, putere!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Sa-ti traiasca piticii , si eu am tot o fetita si un baiat si pot sa zic ca iam crescut tot singura sotu era aproape tot plecat , si eu am fost putin "rea" daca pot sa zic asa pt ca nu am lasat pe nimeni sa ii ia in brate pt ca tot eu ramaneam cu ei si nu plangea doar de foame si sa ii schimb au fost ff cuminti si acuma sunt , de la 6 luni au durmit singuri in camera fiecare in patut separat noaptea nu mai mananca acum avem 1 si trei luni ,toata ziua sunt ocupata cu ei nu mai am timp de nimic abia pot sa fac cateceva cand dorm ,iar programu de mancare la respectat si acum ca suntem mai maricei avem program si de papa si de somnic
nu rezisti cu ei cand o sa fie mai mari daca nu le faci program mai ales ca sunt 2 ,eu iti doresc multa multa rabdare si sanatate
mami de miruna - andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

de cand cu DC nu mai spun ca sunt singura

ce inseamna program? adica pentru 5-6 luni ce ar trebui sa cuprinda?

Sheannamp - dupa mesajul tau la prima iesire in oras le-am luat suzete, fata a vrut-o imediat, baiatul a preferat degetul.
si din cate stiu asta e boala grea, cunosc persoane care mature tot mai fura din obiceiul copilariei .cum sa-l dezvat? cand? e prea devreme?

alexas - cum ai reusit de la 6 luni sa-i inveti sa adoarma singuri?

Mergi la inceput