Manastirea Sf. Pantelimon - Silistea Gumesti

Manastirea Sf. Pantelimon - Silistea Gumesti | Autor: alinutza23

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Rasfoind paginile forumului mi-am luat inima in dinti si am deschis acest subiect.
As vrea sa va impartasesc si voua cum Dumnezeu leaga oamenii prin bine si iubire de aproape.
Acum doua luni si jumatate o buna prietena in varsta de 27 de ani a suferit un accident vascular cerebral cu complicatii in urma caruia se afla si acum pe patul de spital. Din pacate, de prea multe ori ne aducem aminte de Dumnezeu la necaz si de prea putine ori la bucurie.
Din vorba in vorba necazul prietenei mele a ajuns la urechile unui bun crestin care ne-a indrumat sa mergem la Manastirea Silistea-Gumesti, Jud. Teleorman. Am mers.
Ceea ce am gasit e rupt de lumea asa-zisa "normala". Este o manastire infiintata in cadrul unei foste unitati de aviatie parasite, unde un staret cu ochi calzi si alte 30 de suflete te intampina cu zambetul pe buze si iti acorda atentia ce o dai unui membru apropiat al familiei.
Nu am sa lungesc inutil povestirea pentru ca oricum ce as incerca sa exprim nu se poate simti decat la fata locului.
Am sa va spun scurt ca este un loc in care veti vedea peste 40 de icoane care au plans cu lacrimi, mir si sange...
Este locul in care am lasat un acatist banal in care, printre altele, ma rugam la Dumnezeu sa ne binecuvanteze cu un prunc, iar acum sunt graviduta...
Este locul in care am mers cu rugaciune pentru sanatatea prietenei noastre iar cand am plecat de acolo am primit un telefon prin care am fost anuntati de un semn bun in evolutia ei...
Este locul in care ma voi intoarce cu drag oricand pentru ca simt ca e divin...

Incercati sa ajungeti acolo, sentimentul e indescriptibil.
Daca ajungeti, incercati sa ajutati la ridicarea Sfintei Manastiri, acolo nu se ridica o biserica ca in Bucuresti, peste noapte, cu marmura si cupole aurite. Lumea e saraca in zona iar cei din Bucuresti nu cunosc locul.

Cine doreste sa mearga la aceasta Manastire, puteti sa-mi dati un PM.

Dumnezeu sa va ajute si sa va ocroteasca!


6+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ