Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rudyi spune:

neatza fetelor!

miruta, intradevar eco transvaginala am facut (imi doream mult sa exclud o extrauterina ca prea ma durea burtica)...doctorul si-a pus problema sa nu fi avut luna trecuta cm peste sarcina (bineinteles si luna trecuta mi-am facut teste de sarcina care erau cat se poate de negative) din cauza ca pe mine m-au luat greturile destul de devreme...deja de la o saptamna de la conceptie ... am inteles insa ca e semn bun dc ai greata asa ca nu ma plang

a fost cea mai linistita noapte de cand am aflat ca avem la purator... chiar am putut sa fara sa ma trezeasca nici o durere...deci si-au facut treaba medicamentele prescris de d-nul dr

o zi minunata va doresc!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Buna dimineata, fetelor.
Eu tocmai m-am intors de la eco, unde, iarasi, nu s-a vazut embrionul... s-a vazut doar un inceput de vezicula vitelina, care, spune ecografistul, poate sa imi dea o speranta ca totul sa fie bine. Sacul gestational are 16.6mm, corespunzator unei sarcini de 6s+4zile, lichid amniotic in cantitate normala... dar, inauntru, negru... nimic.
O sa ma reintorc la o noua eco peste o saptamana, in speranta sa gasim un mic embrion acolo... Daca nu, va parasesc. Voi incepe analizele, sa vedem ce e in neregula. Dr. spunea ca e posibil sa am un factor de coagulare a sangelui ridicat, fapt ce opreste hranirea embrionului prin placenta si provoaca oprirea sarcinii. Nu stiu, sa vedem.
Totusi, e ciudat ca la un sac atat de mare, sa nu se vada nici urma de embrion, nu?

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=sara&year=2009&month=6&day=13&babycount=1
6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimineata albinutze!

Sara, tinem pumnii sa fie bine. Incearca sa fii optimista in saptamana asta, poate o sa fie bine... Nu imi dau cu parerea, pentru ca nu ma pricep si nici nu vreau sa emit pareri care sa te descurajeze. Daca medicul ti-a spus ca exista o sansa, el este cel mai in masura sa vorbeasca....

Ioana 12+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubita_tiana spune:

neatza, sun tprin zona, doar ca nu am ce sa scriu fetelor....sunt ingrijoarata ca am fo iar la dr, si tampiutul, mi-a facut o eco abdominala si nu am vazut nika alb, adica bebele in saculetul gestational...a zis ca e o sarcina corespunzatoare varstei de 6 sapt si 3 zile, si eu dupa um aveam atucni 7 sapt si 1 zi......posibil sa fie sarcina mai mica, eu am ovulat tarziu , stiu sigur, dupa ziua 18 de la um, asa ca e posibil sa fie o sarcina mica.....
ma simt bine, am si greturi, dar trec peste ele, mi-e somn si foame mereu....

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Iubita_tiana, nu te ingrijora; mai asteapta o saptamana si refa eco. Uite, si eu sunt in aceeasi situatie si medicul mi-a zis sa mai astept o saptamana. CM prelungit, ovulatie tarzie.. pot fi motive pentru care embrionul se vede mai tarziu, in sapt. 7-8.
Eu am sa refac si peste doua saptamani eco, daca nici joia viitoare nu vedem nimic. Desi sansele sa fie ok scad pe timp ce trece, totusi.. speranta moare ultima.


http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=sara&year=2009&month=6&day=13&babycount=1
6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

buna la toate burticile va pup si va multumesc pt raspunsuri, ma simt mai bine , am adormit devreme aseara, am baut ceai cu o lamaie intreaga stoarsa si azi nu ma mai doare capul , iubita si sara sa aveti credinta pt ca trebuie sa fie totul bine multa sanatate la toate

7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

happymum multumesc de raspuns off si eu am incercat sa imi fac programare la doamna ioana pop de acum 2 sapt dar era super plina agenda de programari cred ca incerc azi sa imi fac alta programare multumesc inca o data pupici

7 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Buna ziua
Sara si Iubita, fiti cat se poate de optimiste, eu ma duc azi la eco dar sunt aproape sigura ca nu se va vedea nici macar sacul. Eu am ovulat tarziu, testul de sarcina s-a pozitivat slab abia dupa vreo 3 sapt de la ovulatie, iar testul de sange de marti indica o sarcina de 3 sapt. deci eu cred ca nu se va vedea acum pt ca e f devreme. dar sunt f optimista si sunt sigura ca bebita mea e acolo si e bine. Ca vitamine eu iau Elevit de o sapt, dr mea mi-a spus sa nu mai iau si acid folic pt ca le continea acesta.
Pupici, tineti-mi pumnii la 3!!!!


Floricika 7+ si mamica de David Gabriel (15.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Si eu iau vitamine (Pregvit Zinc) de acum o luna de cand am avut sangerari. Si nu mai iau acid folic in plus, pentru ca au astea. de ce nu ar trebui sa luam vitamine decat dupa 16 saptamani?

9+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Citat:
citat din mesajul lui strunfita
[ de ce nu ar trebui sa luam vitamine decat dupa 16 saptamani?

9+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2


fiecare doctor prescrie la inceput acid folic si apoi iti da o lista de analize de facut. In functie de rezultatele analizelor iti va spune ce vitamine trebuie sa iei. Poate o mamik are lipsa de Ca, alta de Mg..fiecare burtica e diferita si fiecare dr e diferit. Deci important e sa ai un dr in care ai incredere si " mergi pe mana lui ". Doar el stie de ce ai nevoie si asta in urma rezultatelor analizelor. Sa nu luati singure niciun medicament fara sfatul lui. Eu sunt cobza de racita, am ochii umflati, ma doare-n gat , in cosul pieptului, am temperatura si-mi curge nasul. Insa nu iau nici macar un medicament. Doar ceaiuri si portocale.

aveti grija de voi si noilor albinutze

8

Mergi la inceput