America (127)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Ruxij multumesc pentru sfaturi! Pina acum am avut parte de profesori cu care am fost pe aceasi lungime de unde, dar cu tipa asta se pare ca ne cap ciocnim cap in cap...Culmea e ca are nu-sh ce degree in correction si si alte prostii din astea, dupa care s-a gindit sa faca master in elementary school education. Nu prea vad cum se impaca un cu alta, dar ma rog...Sotul m-a intrebat cum de nu am sarit la jugulara cind a zis sa nu o mai invat eu lucruri acasa, dar m-am gindit ca o sa ii faca viatza amara Andreei. Pina anul asta am fost fericita cu ce invata, dar anul asta....

Anca, Andreea (7 ani) si Monica (9 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Pentru clasa a 2a testul e putin diferit, pentru ca le citeste computerul ce au de facut. La partea de mate a avut un scor de 198 (avg. group 180) ceea ce insemna 95%, iar la reading tot 198 (avg. group 180)si era la 91%. Lexile range zice aici 463-613.

In alta ordine de idei, Monica a dat ieri cu gura in capul Andreei si si-a spart un dinte. Erau cu tati acasa si cind vin imi zice mergi in baie si vezi bucata de dinte....Luni dimineatza mergem la dentist sa vedem daca ii lipeste bucata inapoi sau ii pune un sealant, ceva.

Anca, Andreea (7 ani) si Monica (9 septembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Ruxij, la mine te-ai referit cand ai zis ca de fapt eu il pun sa invete? Pai nu citisi ca a fost aproape un an la o gradinita coreeana si ca acolo a invatat? Nu stii cum sunt asiaticii cand vine vorba de scoala? Eu cand sa-l pun la treaba mama, cand plec dimineata la 6:30 si ajung seara la 5:30. Iar el la 8 e in pat. Abia am timp sa-i dau sa manance si sa-i fac baie, o poveste si doarme dus.
Si uite ca remarc ca fiu-meu nu e chiar asa destept, ca el nu a inceput dintr-odata sa citeasca, desi are 4,4 ani.
Iar la simt pedagogic, crede-ma ca nu prea il am. De-aia si cer sfaturi, ca nu stiu de unde sa o apuc. Nu neg ca mi-ar fi placut sa stie si el sa citeasca, as fi fost mandra. Dar nu citeste. In schimb are o imaginatie bogata, de mori ce povesti poate inventa pe marginea unei carti cu poze. Orator, presedinte il fac, ca te face din vorbe sa zici ca el, sa faci ca el. Pana nu obtine ce vrea, nu se lasa.

Ziceti-mi si mie, please, ce carti sa caut si eu la library de citit, potrivite varstei lui. Cele de care ati pomenit voi, sunt bune si pt el acum?

4 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Carmen, stai linistita ca o sa invete sa citesca pina la urma...nu conteaza neaparat cit de repede...ci sa-i placa mai tirziu. Daca descopera placere in citit, o va face singur. Nici eu n-am facut prea mult in plus cu ei (si eu am un mare minus la pedagogie)...dar in schimb, ii tineam de vorba constant...daca faceam ceva la bucatarie, ii puneam sa explice (acuma ii pun sa faca)...ii pacaleam la citit retete sau instructiuni. Si tot vorbind, ii lasam in coada de furculita deseori (si acum aplic metoda asta..."go look it up").

Incepeam o carte si catre sfirsit imi gaseam de lucru...asa ii rodea curiozitatea si nu ma mai astepta

Urasc statul linga copil si lucrat la lectii suplimentare

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Si pana la urma care metoda de citit cu care incepe copilul sa citeasca? Ca la pre-school invata doar literele. La kinder poate sa invete sa citeasca , dar asa pt mine care ar fi metoda pt acasa. Ca-s curioasa si eu. El inca nu a terminat de invatat toate literele mici la pre-school asa ca mai avem un pic. Dar poate pana la iarna termina si literele si poate daca gasim metoda buna ne apucam si noi de citit.
Carmenbr si mi-e mi-ar fi placut sa citeasca al meu dar uite ca nu. Si nici nu-l vad pe el sa se apuce singur sa citeasca. Pur si simplu nu inteleg cum adica sa se apuce dintr-odata sa citeasca? Cum adica? De unde sa stie? Eu zic ca tot asa trebe lucrat cu el sau acasa sau la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Marcu a invatat cu Hooked on phonics. Am citit de citeva ori carticelele alea si intr-o saptamina s-a apucat singur de citit. Le-am imprumutat de la o colega sa vad daca merge cu el. Si nu le-am mai cumparat ca a invatat singur. De atunci nu poate nici la buda fara carte. Cartile alea au mers la noi ca citea "o carte intreaga!!" ,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Ruxij, la mine te-ai referit cand ai zis ca de fapt eu il pun sa invete? Pai nu citisi ca a fost aproape un an la o gradinita coreeana si ca acolo a invatat? Nu stii cum sunt asiaticii cand vine vorba de scoala? Eu cand sa-l pun la treaba mama, cand plec dimineata la 6:30 si ajung seara la 5:30. Iar el la 8 e in pat. Abia am timp sa-i dau sa manance si sa-i fac baie, o poveste si doarme dus.
Si uite ca remarc ca fiu-meu nu e chiar asa destept, ca el nu a inceput dintr-odata sa citeasca, desi are 4,4 ani.
Iar la simt pedagogic, crede-ma ca nu prea il am. De-aia si cer sfaturi, ca nu stiu de unde sa o apuc. Nu neg ca mi-ar fi placut sa stie si el sa citeasca, as fi fost mandra. Dar nu citeste. In schimb are o imaginatie bogata, de mori ce povesti poate inventa pe marginea unei carti cu poze. Orator, presedinte il fac, ca te face din vorbe sa zici ca el, sa faci ca el. Pana nu obtine ce vrea, nu se lasa.

Ziceti-mi si mie, please, ce carti sa caut si eu la library de citit, potrivite varstei lui. Cele de care ati pomenit voi, sunt bune si pt el acum?

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!

4 anisori...uraaa!

Huh, I don't know what you mean, da' in nici un caz n-am zis nika de tine. Aia cu scuzatul ca nu eu l-am invatat o remarc la mine si o remarcai si la Ramona si deasemenea o remarc la mai multi parinti. Si ziceam ca nu ar tb sa ne simtim obligati sa ne justificam cu privire la ce invata copiii nostri. Dar stii cum e, incercam sa nu fim catalogati ca "pushy parents".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

La inceput cand mergea la grdinita coreeana, nu aveam nici macar timpul de acum, 2 ore pe zi prindeam cu el, cateodata si mai putin. Si avea doar 3 ani si ceva cand s-au apucat de invatat si de scris litere mari, mici si numere.
Acum e la o gradinita cu program redus, doar 3 ore pe zi si doar picteaza, vorba lui taica-miu, ca zilnic il ia plin de vopsea pe peste tot. Si s-a apucat tata sa faca zilnic cu el cate ceva, ca efectiv vedeam ca stie, ar citi pe litere peste tot si ajungea chiar sa se si plictiseasca sau sa se uite la tv toata ziua. Si azi asa, maine asa, a intervenit ca o rutina. zilnic fac cate o pagina de litere si numere la scris. Iar eu prefer sa fiu putin "pushy", decat indiferenta. Nu imi este indiferent viitorul lui si eu consider ca faptul ca as fi pushy acum, il ajuta in viitor sa isi creeze rutina ca trebuie sa isi faca lectiile, sa citeasca si tot asa. Pe Eric daca il lasi fara reguli, l-ai pierdut toata ziua la TV.

Anamaria, mersi de incurajari. Din cauza ca acum nu mai doarme la pranz, e obosit destul de devreme si ni s-a intamplat sa mai mearga 1-2 ori fara story time la culcare. Si nu e pedeapsa mai mare decat sa-i spui ca ramane fara story time. Lui ii place f mult sa i se citeasca, ia cartile si imagineaza el povestea doar uitandu-se la poze.

Andrada, mersi mult. Am gasit cadoul de Mos Nicolae.

4 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Carmen, trebuie sa iei carticele cu cate o propozitie mica pe pagina si cuvinte formate din 3 litere: mom, dad, man, cat, pet, mop, pot, pen, ox, pan, etc..
Daca incep sa lege aceste 3 litere sa formeze cuvantul si sa inteleaga ca scot un sunet diferit de literele luate singure, inteleg ce e cititul.. Tu trebuie sa-i citesti carticelele urmarind cu degetul cuvintele, poti sa te mai intorci pe un cuvant sa i-l augumentezi, daca vezi ca ii pare cunoscut..
Cat sunt mici ei se bazeaza mult pe memoria vizuala, abia cand fac multe din astea- numite sight word- pot incepe sa treaca la cuvinte mai lungi, mai complicate.. Daca vrei si ai timp, cauta pe net Sight Words si scoate-le pe o lista, fa-le cu el in fiecare zi, explicandu-le.. Desi, eventual o sa invete sa citeasca, nu trebuie sa-l grabesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Repede mai scrieti...de abia pridideste omu cu cititu

Noi tocmai am venit de la Disney, Universal Studios si Kenedy Space Center...inca putin si pleaca finii...am avut asa un timp fain cu ei!!!!!!!! (mai ales cu cel mic, care ne-a amuzat pe cinste si ne-a facut pofta de bebe ...hihi...)

Ruxi, tu ma sperii pe mine......ca la anu incepem si noi public si ma apuca groaza...

Noi ii citim lui David si in romana si in engleza in fiecare seara ...
Acum citeste Habarnam care ii place la nebunie (si noi o gustam iar din plin) si Jules Verne...ii plac foarte mult cartile lui!!!
Am sa incerc si eu cu seriile de carti...pana acum o dam cu clasicii...(tom sawyer iar mai citim din cand in cand)




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput