am de nevoie de informatia asta urgent!

am de nevoie de informatia asta urgent! | Autor: Any24

Link direct la acest mesaj

Cumnata mea a adoptat de curand un copil. adopti nu s-a definitivat inca iar ultima comisie a anuntat-o pe soacra mea ca mama biologica il vrea pe baietel inapoi. mentionez inca o data ca adoptia nu s-a definitivat. Mama biologica are 16 ani iar parintii ei nici nu vor sa auda de copil. ce sanse are cumnata mea sa pastreze copilul?

va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

nu inteleg ce inseamna "adoptia nu s'a definitivat". in ce stadiu e, exact ? da mai multe detalii, sa pricepem despre ce'i vorba.

cumnata ta are atestat?
copilul a fost declarat adoptabil ? s'a emis o sentinta judecatoreasca definitiva in acest sens?
copilul se afla la ea in incredintare in vederea adoptiei? s'a emis o sentinta judecatoreasca definitiva in acest sens ?

in ce baza legala vrea biologica copilul inapoi ?




mami de brotac rocker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Any24 spune:

copilul este incredintzat ei in vederea adoptiei.....lunar vine o comisie sa vada cum este copilul ingrijit...bla bla....se face raport....din pctul asta de vedere totul este in regula....inca nu este trecut copilul pe numele cumnatei mele...la asta ma refeream cand am zis ca nu este definitivata adoptia....iar de curand mama biologica a spus ca vrea bebelusul inapoi
Si vreau sa stiu ce sanse are cumnata mea (daca are)sa pastreze copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Any in functie de multe date din dosar se poate da un verdict.Cele mei multe informatii ii pot da cei de la DPC.
Depinde cum a fost declarat copilul adoptabil cu sau fara acordul mamei biologice, de ce s-a razgandit acum, ce s-a schimbat in viata ei?Sunt multe chestii.Daca situatia mamei biologice nu s-a schimbat radical atunci cumnata ta are mari sanse sa pastreze copilul insa se vormai face niste anchete si se va amana putin incuviintarea adoptiei.
Cat timp are copilul?


Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput