candida

candida | Autor: resmerita

Link direct la acest mesaj

deci chiar numai pot din decembrie anu trecut deja tot imi fac tratament impotriva cadidei.... deci,nu mai suport .... am doar scurgeri vaginale,fara miros.
am fost recent la medic si chiar is socata ce tratament mia dat medicul....pe prospect scrie clar ca :
1:partenerul paciente trebuie sa urmeze tratament
2:contactul sexual trebuie evitat .
3:exclusiv combinatii cu glucocorticoizi
si el mia prescris doar ovule "macmiror"...l-am intrebat daca pot avea contact sexul...mia spus ca linistita ...si ca nu e obligatoriu cu prezervativ... +dupa ecograf mia spus ca am uterul mic si ca normal ovarele trebuie sa fie mai mari ca uteru... si mia spus ca din cauza asta imi tot apare "filamente de candida" .... deci chiar nu cred ca am sa ma fac bine dupa tratament + sunt in perioada menstruatiei ...poate sa-mi spuna cineva daca trebuie sa continui in aceasta perioada tratamentu ...si daca ii normal ce mia prescris medicul ?
precizez rezultatul:
diagnostic:frotiu normal citologic.
flora microbiana si fungica:numerosi bacili hiderlein(scuze daca nu am scris corect dar nu prea inteleg ce e scris)
si mici filamente de candida;citoliza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokofemme spune:

si eu m-am confruntat cu aceasta problema. si doctorul ginecolog mi-a prescris ovule si niste antibiotice speciale (nu mai stiu cum se cheama, ca asta s-a intamplat pe la inceputul anului...) si a trebuit si partenerul sa ia acele antibiotice in paralel (eu o doza si el aceeasi doza). deasemenea, contactul nu a fost interzis....deci,ce ti-a spus doctorul despre tratament e normal.
scuze ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokofemme

si eu m-am confruntat cu aceasta problema. si doctorul ginecolog mi-a prescris ovule si niste antibiotice speciale (nu mai stiu cum se cheama, ca asta s-a intamplat pe la inceputul anului...) si a trebuit si partenerul sa ia acele antibiotice in paralel (eu o doza si el aceeasi doza). deasemenea, contactul nu a fost interzis....deci,ce ti-a spus doctorul despre tratament e normal.
scuze ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii




Nu cred ca ai luat antibiotice pt. ca acetea provoaca , candidoza. Poate ai avt altceva...

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

si eu am avut candida si mai am. sa stii ca de la antibiotice faci candida.
ea fac mereu spalaturi cu apa si bicarbonat si mai remediez, dar definitiv nu te poti trata de ea. poti avea candida si la nivelul intestinelor.
citeste aici si poate te ajuta cu ceva.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Fetelor , candida avem toate , ca este o ciuperca ce traieste in mod normal in organismul nostru.
can devine patologica se numeste Candidoza , adica afectiunea aia sacaitoare care poate apare in mai multe mocuri in organismul nostru.

Candidoza poate apare din cauza excesului de dulciuri , de la lenjeria intima , de la antibiotice, scaderea imunitatii , raport sexual cu un barbat purtator , samd.
Nu apare de la toate antibioticele, nu apare la toata lumea.


In tratamentul ei este foarte important sa faceti si irigatiile vaginale , acestea curata locul inainte de aplicarea medicamentului local , si este la fel de important sa se trateze si partenerii vostri.
A , si cand luati antibiotice mai mult timp si stiti ca sunteti predispuse , cereti si un antimicotic.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Subscriu si eu la ce a spus XIO. Si eu m-am confruntat cu candidoze repetate f mult timp. Insa de vreun an folosesc un gel intim la fiecare spalare, acesta mentine un ph neutru in zona si impiedica aparitia candidozelor. Iar daca iau antibiotic folosesc si un antimicotic...
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Am facut o doza de antibiotice in ultimile 3 saptamani si ptr prevenirea candidozei mi s-a administrat Nastatin. Si n-am avut nimic !
Xio are dreptate !



Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Si daca nu si nu, exista vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Si daca nu si nu, exista vaccin.


Da, la care te intepi la greu!
Partea urata la el este ca nu ofera imunitate permanenta! Sau macar pe o perioada mai lunga de timp....



*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

luati gynozol,ovule,3 seri,de 400,de fiecare data dupa antibiotic si e ok.e si ieftin si f.bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Foarte bune pt candida sunt si ovulele Lomexin 600.Intr-o cutie se gaseste un singur ovul.De multe ori e suficient .
De asemeni bicarbonatul face minuni .

Mergi la inceput