Sezatoarea canadiana (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia eu nici nu stiam ca exista corectorul ala. O sa sap pe net sa vad daca il gasesc gratis.
Dar noi suntem foarte multumiti de antidot.
Insa trebuie setat bine,( de ex. pt. nonfrancofoni e o setare separata fata de cei care au limba materna franceza). In plus nu e facut pt. o persoana care nu stie macar la un nivel 4 din 5 franceza. Adica daca fraza nu e logica iti pune niste betisoare galbene din loc in loc si iti spune analyse partiale. Am invatat in timp ca daca antidotul nu intelege fraza nu e pt. ca el e un soft prost ci pentru ca, chiar nu e fraza conform structurilor clasice de limba franceza. Adica noua ne suna bine dar unuia cu franceza limba materna nu suna bine si considera ca e o greseala. In plus e conceput pentru limbaj de birou administrativ nu pentru scrieri literare, intorsauri de fraza s.a....cum sunt uneori lucrarile de la facultate. Efectiv nu are cum sa functioneze altfel ca doar nu e creier uman.
Singurul sfat, fa fraze mult mai scurte decat le-ai fi facut in limba romana. Maximumum doua predicate pe fraza. Alfel e prea mult pentru el. Si in plus nici profesorilor nu le plac frazele de mai mult de 4 randuri. Considera ca sunt neinteligibile, mai faci un acord gresit si nu se mai stie apoi care e subiectul frazei. Asta e o greseala tipica considerata aici.( Am aflat asta facand 2 cursuri la Universitate, pentru francofoni si aveam numai localnici care aveau problema asta cu subiectul in fraza)Si apropo de cursuri, iti recomand sa-ti cauti cartea Le francais aperivoisé ca sa vezi care sunt fixurile si intrebarile tip la toate examenele de franceza. Eu am lucrat de pe ea in cursurle alea pe care le-am facut( din proprie initiativa le-am facut, dar normal erau obligatorii pentru cei care nu luasera o nota buna la examenul ala de inscriere la facultate). Este facuta in Quebec cu fixatiile de aici si greselile lor de aiai, care difera de cele din Franta.

Si ca sa te consolezi, ar trebui sa veezi ce greseli fac localnicii la nivel de master( vorbesc la mine0 sau mai ales de BAC . O sa te crucesti si nu o sa te mai stresezi asa de tare. nu fac greselile noastre de gramatica, simple, ci vorbesc de styl fraze intotocheate si neinteligibile. Un dezastru.

By ca am treba. 5 lucrari de facut pana marti si miercuri.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, eu cred ca esti doar obosita, mie pe fond de oboseala imi scade toleranta spre minus ca acum

Ange, am zis mini costume, no fi dat 60 pe unul dar macar pe toate cred ca da. Eu o recomand cu toata inima pe femeia respectiva, nu ptr costumele cumparate copiilor ci ptr modul in care a avut si are grija de copii, da' cred ca nici tu esti mai prejos

Dana, eu as veni, pe bune ca nu pot

Oana, frumoasa exper Antoniei.

Am dus azi soricelul la gradi, care plange cand o vede 2 pers de acolo, bineinteles dimineata sunt doar ele, educatoarea ei vine mai tarziu. Una din ele este prop gradinitei, care este totusi mai draguta decat cealalta. Mme ailalta' m'a enervat rau, cu un ton ridicat acru ii spune copilei - ce vrei sa faci dincolo singura (in cealalta camera) nu-i nimeni, ramai aici Dupa cateva minute vede ca copilul nu vrea sa stea cu ea si plange imi repede si mie- daca ai timp s-o aduci la 8.30 cand vine M (educ ei). Acu' ma gandesc sa caut alta gradi, desi soricelului ii place aici cu exceptia dulcetii care ne-a repezit

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Neliaam scris in acelasi timp. Mai adaug doar ca si antidotul iti da explicatiile. Trebuie insa sa fai clic pe zona galbena de langa corectura oferita se deschide o mica fereastra unde iti spune de ce iti ofera acea solutie. In nici un caz nu trebuie sa accepti automat corecturile pt. ca uneori face prostii nu intelege si urmeaza algritmul lui si iti ofera o solutie proastra. In toate calculatoarele de la minister e instalat si am vazut ca functiona mai bine cu limbajul de lemn de acolo decat cu limbajul meu colorat de la mine. Si i l-am explicat sefului meu , francez din Franta, si l-a gasit foarte util pentru el( logic ca nu face greseli de sintaza ci doar uita cate un accord, cate o litera)Sa nu ami spun ca toate textele care se publica on-line in ministere nu pleaca daca nu sunt revazute de un departament specializat in revizie? Cata incredere au in oamenii lor?

Si eu de fapt intrasem sa zic ca i-am luat un costum de la zellers , ca de azi erau niste reduceri. I-am gasit o bluza cu cap de catel, perfecta, nici foarte groasa si nici scumpa. Ca nu are sens la varsta asta mai mult decat atat.
Acum chiar inchid ca altfel nu mai lucrez nimic.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sununki spune:

buna!
lansez si eu o intrebare un pic off-topic legata de studiile "canadeze". pe 30 octombrie voi intra in somaj, drept pentru care m-am gandit sa profit la maxim de aceasta perioada si sa imi reiau studiile. (in romanica am facut comert la ase si am lucrat intr-o banca, aici am lucrat mai mult de un an ca geranta intr-un magazin, dar visez la un job ca functionar public . numai ca marea mea dilema este ce studii sunt valorizate mai mult pe piata muncii - ca imi surade tare mult teluq-ul, facultatea la distanta. sau conteaza mai mult experienta de munca? multumesc mult pentru raspunsuri.... ca taaaare sunt dezorientata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

cine cunoaste mai bine restaurantul, stiti daca putem aduce vinul de-acasa? Vroiam sa aduca cateva sticle de vin, m-am cam auto invitat dar asta e......

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

daca vrei in administratie mie mi s-a recomandat de sef( pt. mine nu se aplica ca voi termina un master si gata cu studiile in viata asta) sa fac ENAP, care e scoala de adminstratie publica.
Am cunoscut si o romanca( eram in acelasi minister ea avea post permanent) care facuse un master in dezvoltare economica la HEC ( specializat pe o parte a lumii nu stiu care) si asta mi s-a parut o buna optiune. Ceva de macroeconomie cred ca se cheama.
Nu te sfatuiesc daca vizezi guvernul sa faci contabilitate sau ceva de genul asta. Ce se cauta se cauta analistii si asta presupune ori ENAP ori un master la HEC. Dar vezi ca inscrierile nu se fac imediat. Adica azi vreau sa intru si intru. Uneori se fac in februarie pentru septembrie, sau , doar daca accepta inscrieri in iarna,pana la 1 oct.
Problema cu masterul, ai nevoie de 3 recomandari de la profesori angajatori.
Eu iti sugerez ENAP-ul dar asta presupune sa stii bine franceza, sa scrii bine mai ales.
De TELUQ nu stiu nimic. Asa ca nu ma pot pronunta.
Concluzie: o diploma, de preferinta ciclul 2 in ceva cu macroecominie si analiza.

Si sa nu uit, se cauta statisticieni.......mult mult.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Sununki la cate ore se da somaj si eu ma gandesc serios sa intru pe somaj pentru ca nu mai fac fata cu scoala, munca, treburile acasa....etc.numai saptamana trecuta am avut 42 de ore la munca si 3 quizzuri la scoala.....


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/49Zkm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sununki spune:

Dragaica stiu ca depinde de zona si de rata de somaj, dar in general sunt cam 600 de ore in ultimile 52 de saptamani. si cu motiv de manque de travail pe releve-ul d'emploi.
eu am citit mai multe pe http://www1.servicecanada.gc.ca/fr/ae/genres/ordinaire.shtml#Periode

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Dragaica, somaj se da dupa 900 h si nu trebuie sa pleci singura ca altfel nu vezi somaj. Din cate stiu eu pe somaj se poate merge cu 2 cursuri la universitate, cred ca cu mai multe taie prestatia toata sau partial. Te gasesc azi daca vin? As putea ajunge intre 12-13, in pauza

Sunuki, pe somaj la timp plin se poate face AEC sau DEP, nu cred ca universitate.





Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sununki

Dragaica stiu ca depinde de zona si de rata de somaj, dar in general sunt cam 600 de ore in ultimile 52 de saptamani. si cu motiv de manque de travail pe releve-ul d'emploi.
eu am citit mai multe pe http://www1.servicecanada.gc.ca/fr/ae/genres/ordinaire.shtml#Periode




600hr la al 2 -lea somaj, stiu eu, dar daca este prima oara itit trebuie 900 sau un pic peste, si nutrebuie neaparat manque de travail poate fi si alt motiv, in afara de depart volontaire, retour aux etudes sau greve

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput