Mare dilema.....clasa a-I-a: 2009-2010

Mare dilema.....clasa a-I-a: 2009-2010 | Autor: minossota

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,
Am o mare dilema si vreau sa ma sfatuiesc cu voi. Locuim in Bucurestii Noi si baietii familiei (2 la numar) sunt la gradinita 281 (Steaua) de pe str. Ion Inculet. Anul viitor, Mihnea va avea 6 ani si 8 luni si pregatit (sper) de scoala. Numai ca nu stiu la ce scoala sa-l dau! Nu stiu de cand trebuie sa merg sa vorbesc la secretariat pentru inscriere! Ce sa aleg, o scoala cu semi-internat si aproape de gradinita unde este acum, astea fiind 173 sau 175 sau scoala 179? Tin sa precizez ca toate scolile din zone sunt departe de casa si la fiecare din ele este necesar sa ajunga cu troleibuzul 97, e adevarat ca spre 179 distanta e mai mica. De luat de la scoala sper sa o am pe mama soacra sanatoasa mult timp de acum inainte si sa ne sprijine dumneaei in continuare. Daca aleg una din scoli, ce trebuie sa urmaresc? Sa vorbesc cu invatatoarea, directoarea, portarul sau sa astept la colt de strada parintii elevilor? Mare dilema, nu? Aveti ceva cunostinte despre aceste scoli care sa ma determine sa aleg pe una sau alta? Cunoasteti invatatoare bune dupa care sa "alerg" de acum?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

O zi buna si sanatate multa!

Mamica de 2 baieti
Mihnea (20.01.2003)&Victor(10.02.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu cunosc zona si nici scolile, te pot ajuta spunandu-ti ca inscrierile incep in luna martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Nu cunosc personal scolile enumerate de tine, dar am vayut ca din punct de vedere al rezultatelor elevilor care au terminat in vara cls a 8 a cel mai bine se situeaza scoala 175 (cu 30% elevi care au obtinut medii de admitere peste nota 9), apoi scoala 179 (cu 23%) si, in fine, scoala 173 (o scoala mica, cu doar 18 elevi in cls a 8 a pt anul trecut, dintre care doar 3 au obtinut peste 9, deci 17%). Acesta ar fi un criteriu de luat in seama.

Ai putea apoi merge sa vezi cum arata populatia din curtea scolii, parintii care ii asteapta, felul in care se comporta copiii in general. De ce nu, sa intri in vorba cu parintii copiilor de cls a IV si sa te intereseyi de invatatoare. Bine, depinde si peste ce parinte dai, fiindca unii pot fi multumiti, dar invatatoarea sa nu fie ok. Tocmai fiindca ai luat-o din timp, poti merge si in scoli sa vorbesti cu directoarea sau si mai bine cu invatatoarele care vor lua cls IV. Incearca sa afli cat mai multe info despre invatatoare, fiindca ele sunt cele mai importante in primele 4 clase. Gadeste-te ce tip de inv vrei si vezi daca se potriveste vreuna cerintelor tale.

Cu inscrisul pe o lista informala...depinde de la scoala la scoala, asta tot de la parintii din fata scolii poti afla (de la cei care au bobocei, fiindca astia sunt mai in tema cu ce se intampla in prezent). La unele scoli foarte cerute trebuie mers inca de pe acum fie la directoare, fie la invataotare. La altele poti aman pana in decembrie, ianuarie. Iar la cele cu cerere mica poti merge direct in perioada de inscriere propriu-zisa, adica prin februarie (anul trecut parca a fost ianuarie-februarie). Sfatul meu este insa sa fii atenta la invatatoare, sa urmaresti sa fie o persoana cat mai aproape de ceea ce iti doresti tu pt copilul tau.

E neplacut ca va trebui sa mergi cu copiii prin autobuz, dar daca alta varianta chiar nu ai (chiar nu exista nici o scoala aproape de casa??? te-ai interesat bine?) macar incearca sa iti fie in drum scoala si gradinita. Daca are cine sta cu cel mic (de fapt, mare) dupa ore, atunci lasa-l fara semi, daca nu, atunci opteaza de la inceput pt o scoala cu semi (dar atentie mare la invatatoare si la "fauna" din scoala!).

Eu as incepe cautarile cu scoala 175 si doar daca nu as gasi acolo o invatatoare ca lumea, m-as indrepta catre 179.

Succes si sa ne spui ce ai reusit. Experienta ta poate fi folositoare altor mamici.

P.S. Si fata mea va merge la scoala in 2009 si inca de anul trecut am inceput sa prospectez terenul. Am avut in vizor 4 scoli, le-am frecat pe toate partile si am ramas la doua. Acum...inclin 90% spre una dintre ele care desi e mai slaba decat cealalta (ca rezultate) "poseda" o invatatoare despre care am aflat din cateva surse sigure ca este ceea ce imi doresc. Informatii am si despre invatatorele din scoala mai bine cotata, doar ca acestea nu au fost in consens cu asteptarile mele. Sper ca am luat cea mai buna decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

matahut ,unde ai gasit lista scolilor dupa rezultate ?Ai un link ,ceva ?



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

S-a vorbit anul trecut pe larg despre calculul acestor ponderi pe topicul cu Scoli generale Facem un top (sau ceva de genul asta). Rezultatele brute sunt pe siteul www.edu.ro la admitere liceu. De acolo poti sa calculezi tot ceea ce te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

buna.
si baiatul meu va merge la anul la scoala.noi am optat pentru liceul nicolae iorga ca e aproape de casa si am surse din interior care mi-au recomandat si invatatoarea.despre inscrieri, nu stiu cand sunt.eu am hotarat ca undeva...luna asta...sa ma duc sa cunosc personal invatatoarea....
pupici si spor la cautat!

http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Ar fi bine daca ai strange pareri despre invatatoare atat de la parinti, cat si de la profesori de mate, romana sau alte materii care preiau copiii intr-a V-a si isi dau seama astfel care este nivelul invatatoarelor. Bine, ar trebui sa ai o relatie cu respectivele profe, sa intrebe cine care le cunoaste pentru tine sau, in fine, sa nu vii direct de pe strada, fiindca nu stiu daca vor divulga astfel de info.

Daca nu reusesti cu nici un chip sa obtii info, atunci macar mergi sa le vezi la fata si eventual intr-o pauza, asculta daca tipa la copii etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minossota spune:

Multumesc mult pentru sfaturi .... si
Matahut, esti extraordinara, informatiile tale mi se par foarte valoroase si bine structurate. Parca nu mi se mai pare asa o nebuloasa privind lucrurile asa cum m-ai sfatuit. Voi tine seama de aceste sfaturi. Imi voi lua cateva zile libere in care sa fac aceste investigatii sau o voi trimite pe bunica (pensionara) sa "spioneze" scolile la terminarea orelor....
Sanatate multa!

Mamica de 2 baieti
Mihnea (20.01.2003)&Victor(10.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dino2004 spune:

buna,
aceeasi problema adusa in discutie dar dupa un an.Dragele mele, sunteti atat de bune sa ne impartasiti din experientele voastre?
gabitz78, te rog sa -mi spui cum sunt invatatoarele la nicolae iorga si daca poti sa-mi recomanzi pe cineva anume.Orice alta informatie despre scolile din zona si mai ales despre invatatoare este foarte bine venita.

dino2004, mami de matei (22.02.2004)

Mergi la inceput