la 6 ani nu stie cifrele?!...

la 6 ani nu stie cifrele?!... | Autor: kores

Link direct la acest mesaj

Desi initial mi-a fost jena sa deschid topicul, din disperare apelez si la alti parinti sa ii intreb daca s-au cofruntat cu asa ceva:

Baiatul meu face peste o luna sase ani; acum e in grupa pregatitoare;
educatoarea mi-a zis zilele trecute ca e singurul din cei 30 copii care nu recunoaste cifrele...; initial am dat vina pe mine ca nu m-am ocupat de copil, desi eu am respectat pana acum principiul conform caruia sa nu insisiti, sa plictisesti sau sa supraincarci copilul in gradinita cu invatatul literelor, scrisului sau alte performante cerute in clasa I ;
Educatoarea mi-a zis ca e nu e un copil prost, ca are o memorie f buna , invata rapid poezii lungi, spune povestile cu precizie, scrie bine pe caietele acelea speciale, insa... nu stie cifrele; numara paina la 10, dar daca ii spui pe sarite ce cifre sunt, nu le stie.... am incercat toata saptamana,. nu poate.... sunt disperata deja, incurca, nu e atent, mi se pare ca e complet dezinteresat;cu greu retine cati ani are, desi maine parca vad ca nu mai stie, nu stie ce urmeaza dupa 6, sau sa numere de la 3 incolo de exemplu; nu stie decat mecanic, de la 1 la 10...; nu inteleg cum invata poezii lungi , mi-aduc aminte ca la 2 ani jumate stia doua poezii cu 3-4 strofe, educatoarea spunandu-mi ca e f istet...iar acum...

Am cautat pe net , din nou, m-am gandit la adhd,desi cam de multi ani am suspectat ceva, dar am ignorat cu buna stiinta, sperand in trecerea timpului si rezolvarea problemei;
e un copil nazdravan, agitat, neastamparat, si acum si .... incapabil; sunt tare mahnita, nu neaprata ca eu am fost un copil model, un elev premiant, dar mai mult pentru el, de ce, de ce sa aiba asa probleme?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

KORES de ce sa iti fie rusine? La urma urmei pe vremuri cam la 6 ani le-am invatat toti,cand am mers la scoala.O sa le invete si el,dar dupa cum am observat eu astea sunt mai greu de memorat fiind abstracte.Si fetita mea are memorie foarte buna,zicea la doi ani deja vreo 2-3 poezii,stia formele geometrice,acum la aproape 3 stie mult mai multe poezii si alte lucruri,daar la cifre avem si noi o problema.Nu le retine din zbor precum a invatat restul lucrurilor.Stie sa numere,aproape bine pana la 10 dar cu recunoscutul e mai greu.Eu am incercat altfel.Intai am invatat-o in joaca un pic de "matematica" dar doar pana la trei si tot pana la trei o sa o invat si cifrele ca le retine mai usor daca sunt mai putine.Cand le va stii bine o sa o invat si restul.Deocamdata il stie bine si demult doar pe zero si cateodata pe unu si doi,dar si acum le mai incurca.Mi-a aratat de exemplu odata pe opt sustinand ca ala e doi pe motiv ca "ale doi ochisori" Deci are cu totul alta logica
Eu zic sa incerci si tu sa il inveti intai mai putine si cand le stie bine pe astea sa continui.E normal si sa nu aiba chef sa le invete,poate nu va fi genul lui matematica.Si a mea e tare agitata,neastamparata,nazdravana etc. dar asta nu inseamna ca are ADHD. Din moment ce baiatul are rabdare sa invete multe alte lucruri,clar nu are asa ceva.Pur si simplu i s-or fi parand plicticoase cifrele ... Incearca sa il inveti cu masinute sau cu ceva ce ii place.Eu m-am gandit la o metoda cu bomboane
Adica ceva gen: il recunoaste pe unu ii dau o bomboana,recunoaste pe doi ii dau doua bomboane,recunoaste pe patru ii dau patru bomboane siiii invers: nu recunoaste pe trei ii iau inapoi trei bomboane ... sunt prea sadica? Inca nu am inceput,dar sunt sigura ca ar functiona brici

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele."

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Kores, ma gandesc ca poate el nu stie sa numere si din cauza asta incurca cifrele. Poate trebuie s-o iei de la inceput. Pana la 3 la inceput, dar manuind niste obiecte, nu dupa carti, foloseste cuburi, pietre, orice obiecte pe care el sa le manipuleze. Il inveti sa numere si atasezi cifra scrisa. Stai cu numaratul pana la 3, poti sa faci si operatii simple pana la 3, cand stapaneste bine incepi pana la 5. Eu cred ca de aici i se trage, a invatat ca pe o poezie dar nu a numarat. Crezi ca asta e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Hai, capul sus! Chiar daca are adhd nu e o drama. Am si eu la scoala copii cu adhd si daca sint sustinuti de familie, ajutati de psiholog, medicatie si de profesori totul este in regula. Dar pina sa il suspectezi de adhd (numai un medic iti poate spune daca are sau nu), poate pur si simplu nu are inca aceasta capacitate de a abstractiza si de a intelege ce sint numerele, ce reprezinta si ce nevoie avem de ele. Daca se poate concentra sa invete poezii lungi, sa fie atent la povesti se prea poate sa nu fie vorba de adhd.
Ai rabdare cu el, incepi sa numeri obiecte, de exemplu creioane, bomboane, ceva ce-i place. Da-mi 2 creioane, apoi trei, patru. SI de la capat. CInd invata sa numere constient pina la 2-3, treci mai departe. Dar cu mult calm.
Mult succes si sa ne tii la curent cu progresele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Hai, capul sus! Chiar daca are adhd nu e o drama. Am si eu la scoala copii cu adhd si daca sint sustinuti de familie, ajutati de psiholog, medicatie si de profesori totul este in regula.


Apropo de medicatie la copiii diagnosticati cu ADD/ADHD: The Drugging of our Children -- un film despre asa ceva. E putin lung (mai bine de o ora juma'), da' arata citeva cazuri care o iau total razna cel mai probabil din cauza medicatiei...

A.M.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70
Eu m-am gandit la o metoda cu bomboane
Adica ceva gen: il recunoaste pe unu ii dau o bomboana,recunoaste pe doi ii dau doua bomboane,recunoaste pe patru ii dau patru bomboane siiii invers: nu recunoaste pe trei ii iau inapoi trei bomboane ... sunt prea sadica? Inca nu am inceput,dar sunt sigura ca ar functiona brici


Metoda asta are un nume: dresaj. Si e cea mai sigura si mai rapida in a distruge orice placere de a invata la cineva.

Eu unu' as recomanda datul de timp, nu de bomboane...

A.M.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

Mie mi se pare o problema faptul ca el e singurul care nu stie; ceilalti copii tot din clasa au prins , in timpul orelor; da, a invatat mecanic sa numere, ca pe poezie; de 3 zile numaram la obiecte si incercam sa alature cartonasul corespunzator si fff greu... aproape cu rezultate nule a doua zi...
de-asta sunt ingrijorata, mi se pare ca e semnalul unei dezvoltari intelectuale sub medie, ca sa nu zic altfel...
recunoaste fara probleme doar pe 1,2 si 3.... la 6 ani....daca il pun sa numere de la 5 se blocheaza, nu stie decat de la inceputul "poeziei":1-2....10
Sora mea imi spune ca baiatul ei cu un an mai mic, nu are nicio problema, le stie si pe sarite, le recunoaste oricand si asta de pe la 4 ani...ba chiar stie sa-si scrie numele singur, pe al fratelui si pe al mamei
I-am lasat o pauza, continuam, imi e si mila de el, vrea se straduieste, imi cere sa exersam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

kores, esti suparata
eu ma indoiesc ca pana la cei 6 ani ai copilului nu ai fost mandra niciodate de ce poate sa faca copilul
deci, acum eu as relua si as cauta sa individualizez acele competente ale sale care-l definesc ca deosebit


Felix (3 ani si 10 luni) Bendis (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

cum sa nu, chiar am fost mandra; tocmai de accea acum e de necrezut ce se intampla, nu-mi explic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Parerea mea este ca totusi exista o oarecare lipsa de metoda din partea dvs, dar si a educatoarei.Copilul nu trebuie sa memoreze cifrele ca un automat, ci trebuie ca pe cale intuitiva, aranjand jucarii, cuburi, sa le numere si sa le asocieze cu numarul.Luati-o incet si prin jocuri. Puneti pe masinute mici cate un numar. Fiecare masinuta va avea o alta culoare. Le punem la start. Care ajunge prima ? Este un exemplu de joc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

Citat:
citat din mesajul lui amoga

Citat:
citat din mesajul lui monica70
Eu m-am gandit la o metoda cu bomboane
Adica ceva gen: il recunoaste pe unu ii dau o bomboana,recunoaste pe doi ii dau doua bomboane,recunoaste pe patru ii dau patru bomboane siiii invers: nu recunoaste pe trei ii iau inapoi trei bomboane ... sunt prea sadica? Inca nu am inceput,dar sunt sigura ca ar functiona brici


Metoda asta are un nume: dresaj. [...]


De fapt, cre' ca m-am grabit (sorry!)... Daca e sub forma de joc, si copilului ii face placere sa participe, atunci cre' ca nu-i nici un bai.

Problema e cind copilul e invatat pe bune printr-o metoda bazata pe pedepse si recompense. Pentru ca acestea submineaza interesul real, curiozitatea naturala...

A.M.


ps/ Apropo, kores, cu literele cum se descurca? Le recunoaste? Adica are o problema doar cu cifrele?



Mergi la inceput