la 6 ani nu stie cifrele?!...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Daca vrea copilul sa stie literele la 2 ani arata-i literele.
Daca vrea integrale la 1 ani fa cu el integrale.
Daca nu vrea sa stie decat de joaca pana la 7 ani lasa-l sa se joace.
E simplu. Copilul trebuie sa conduca caruta. Chiar daca noi, parintii, avem uneori senzatia ca o sa ne bage fix in sant.
Noi parintii nu trebuie decat sa oferim mereu fel de fel de alternative. Atat.


"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, simali , sper ca nu te superi daca nu sunt chiar in totalitate de acord cu ce ai scris mai sus, si anume aceea ca trebuie sa lasam copilul sa conduca caruta.Nu cred ca e chiar asa, nu cred ca un copil este in totalitate in putere sa inteleaga exact ce e bine pentru el si pentru viitorul lui , nu doar pentru moment.Poate ce ai scris se aplica la 1-2-3 ani, dar mai incolo, cel putin dupa ce intra in caruselul socializarii si a scolarizarii, nu mai poate face chiar tot ce vrea.Si asta tined e maturizare, incet da sigur.Nici noi adultii nu putem face ce ne taie capul in momentul ala.Ce ar fi daca domnia sa copilul nu ar vrea sa se duca la scoala si ar pleca hai hui asa sa se plimbe , in timp ce tu stii ca el e la scoala.Deci caruta o conducem noi, chiar daca el e la carma.Adica putem sa discutam ca egalii, sa impartasim alternativele , dar calea cea buna o alegem noi, pana la majorat, cand se zice e ceva mai capabil sa aiba decizii proprii.
Pai daca ar fi dupa ei, nici la gradinita nu ar merge, de ce crezi ca fac tot acel plans de dimineata, ca vor asa mult? Nu.Dar e bine pentru dezvoltarea lor ca oameni sa socializeze, sa invete regulile de convietuire in societate, ca doar au de trait intre oameni, si daca nu le cunosc le va fi tare greu cand sunt mari sa se adapteze.Asa de mici, totul vine natural, de la sine.
De aceea chiar daca ti se pare ca nu vrea ceva, trebuie sa-i arati, sa cauti modalitati de a ajunge la sufletul lui, chiar si cu numerele, astfel incat sa le invete de placere si logic, nu de frica ca el e singurul care nu le stie.Sunt jocuri , sunt tot felul de filmulete distractive care te invata literele, numerele, numa sa vrei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica

Foarte interesante concluzii, chiar daca nu suntem inca in apropierea varstei de scoala. Tare mult as vrea sa stiu cum as putea sa evit "scolarizarea" precoce, mai ales in contextul in care programa este asa cum este.

In cazul nostru, mai avem o problema: Dudu chiar cere sa invete anumite lucruri in avans, ambitionat de verisoara lui mai mare. Am incercat discret sa il temperez, intrucat chiar nu mi s-a parut benefic sa il incurajez sa stie la 3 ani literele. Dar din pacate nu am reusit decat sa il ambitionez si mai mult.

Am fost surprinsa de faptul ca educatoarea considera normal lucrul acesta, ca doar sunt colegi de grupa de-ai lui Dudu care chiar stiu sa isi scrie numele.

Nu contest capacitatea intelectuala a copilasilor din generatia de astazi si nici faptul ca este bine sa fie stimulata, dar nu pot sa nu fiu ingrijorata de aceasta tendinta de a invata de timpuriu notiuni abstracte.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...


Eu l-as lasa ba chiar incuraja sa descopere. Intreaba si e curios ceea ce e super. In principiu fiecare copil e "avansat" la ceva si "in urma" la altceva.
Fi-mea stie chestii gen "Big Bang", formarea planetelor, sateliti, etc, etc. In schimb nu stie ca trebuie sa sapi o gropita si sa pui o samanta acolo, apoi sa uzi ca sa creasca planta (asta a gresit la un test lascoala)! Dar daca pe ea o intereseaza chestia asta cu planetele dar si cu elementele (stie deja chestii gen proton, electron si chiar quarck) ... nu vad de ce nu.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Multumesc de sugestii.

Sorana, nu mi s-ar fi parut nimic iesit din comun sa intrebe despre anumite chestii auzite din vreo carte (gen fenomene naturale, animale pe cale de disparitie, etc), in schimb m-a cam luat prin surprindere cu intentia lui de a sti literele, pt ca nu ma asteptam sa se intample asa repede (eu am avut aceasta curiozitate undeva in jurul varstei de 5 ani).

Evident, pana la urma asta am si facut, l-am incurajat sa descopere. I-am cumparat o carticica cu catrene despre fiecare litera, jucam jocuri gen "ce cuvinte incep cu litera...". Cat face asta din placere este ok.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Roxi, scoala in Romania este obligatorie. Daca nu te duci te amendeaza asa ca nu intra nici in sfera alegerilor mele nici in ale copilului. Noi respectam legile si asta e. Tot asa si cand copilul merge la gradinita. Daca ai de ales nu-l duci daca nu vrea dar daca n-ai il duci si gata. Nu pentru ca vrea el ci pentru ca n-ai de ales. Intre noi fie vorba eu astazi nu mi-as mai trimite copilul la gradinita mai devreme de 5 ani. As face-o numai daca ar dori el cu orice pret. Iar la 5 ani iarasi e obligatoriu.

Insa legat de condusul carutei ideea este sa dai copilului libertate dar SA OFERI MEREU ALTERNATIVE SANATOASE, SA CREEZI IN JURUL LUI UN MEDIU PROPICE PROGRESULUI in indiferent ce directie. Daca dai desene animate de dimineata pana seara si copilul asta alege se cheama ca te-ai incuiat in puscarie cu mana ta. Dar daca tu insati mai deschizi din cand in cand o carte, mergi la un muzeu, la un concert, la tatru, faci sporturi in aer liber, etc. copilului este imposibil sa nu-i placa ceva si sa vrea mai mult. COPIII SE NASC NATURAL CU DORINTA DE A INVATA. Adultul nu trebuie sa faca nimic. El trebuie numai sa-i deschida orizontul spre cat mai multe domenii. La un moment dat copilul va alege cateva de care este atras. Ei, din acel moment numai el conduce caruta.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput