la ski in Austria

la ski in Austria | Autor: mussette

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
vrem de sarbatori sa plecam in Austria la ski si cu cel mic care are 6 ani si jumatate. A mai fost cineva la ski in Austria, puteti sa ne recomandati o statiune cu partii mai pentru incepatori?

multumesc
mussette

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dixie spune:

Draga mea,
toate statiunile din Austria au si partii pentru incepatori, de asta chiar nu tre' sa-ti faci probleme.

Pentru copii exista scoli de ski, ti-l ia si-l tine toata ziua, le da si mancare calda la pranz. Al tau e destul de mare sa nu-ti faci probleme, eu m-am dus cu bebe cand avea 3 ani si n-a fost chiar simplu.

Am cumparat de acolo super-costum de ski cu 105 euro (aici pariu ca nu scapi sub 5-6 mil pe o calitate indoielnica), iar in rest am inchiriat tot.

E celebra Solden, dar cam aglomerata... si multi romani. I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

noi mergem in zona Stubai. pe fi-mea am luat-o prima data la 4 ani jumate si de atunci tot a mers (adica urmatorii 3). in fiecare an am lasat-o la scoala de ski. ea nu vroia sa stea la pranz cu ei, asa ca in pauza de pranz (12-13) mergea cu noi la masa. programul de ski la scoala este 10-12 si 13-15. copiii sint testati un pic inainte de a fi impartiti pe grupe si monitorul face traseul in functie de nivelul copiilor. grupele in care a fost mara au variat intre 5-8 copii. cu cei maricei, cred ca grupele nu sint mai mari de 8, ca sa poate sa intre toti intr-o gondola.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimonix spune:

Ce frumoooos! Noi am fost in primul an la Oetz (se schiaza la Hochoetz)Locul e in Tirol, in apropierea faimosului Solden (unde apropos , n-am stiut ca-i plin de romani ).Locul e super linistit, un satuc cu casute de turta dulce, cu gazde primitoare, cu mic dejun de poveste (canute mici mici de cafea, farfurioare mici-mici pt painici mici-mici si calde calde ), cu locuri de parcare si la gazda si la partie, fara romani, fara coada la telecabina, SUPER...Sus poti lasa schiurile si claparii ca sa nu-i cari in fiecare zi, in sat gasesti de inchiriat echipament fara probleme. Am platit (in luna martie) 450 Eur pe 7 zile cazare+demipensiune 2 adulti si gratis pt copil sub 12 ani. Sunt 10-12 partii (ffff putine in comparatie cu alte statiuni)dar sunt monitori, 2 scoli de schi si pt adulti si pt copii...vreo 3-4 partii sunt fff lejere si frumoase, n-am cuvinte...mi-e un dor de nu mai pot! E f liniste in schimb, seara nicio distractie, la 9 lumea doarme Vacanta placuta va doresc!

Simona,mamica de Teo (15 ani) siVlad Alexandru (18.02.2008)
www.onetruemedia.com/shared?p=56509686d3840dd2953529&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Vladut si Teo
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Buna Simona,
As vrea sa merg si eu cu sotul si cu copilasul meu Alex, la schi, in Austria, poate in Ianuarie, Februarie sau Aprilie, cand au copii vacanta. Alex are 8 ani. Stie sa patineze, dar la schi nu am fost niciodata.
Te rog spune-mi unde ai gasit biletele, la ce agentie? (ne poti da un telefon, o persoana de contact)
Unde ati stat (hotel, pensiune)?
Cu ce ati mers pana acolo: avion sau masina?
Ce mai trebuie sa stim?

Multumim foarte mult si vacante cat mai placute.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Noi vom merge in ianuarie in Kaprun si cu baietelul care are 3 ani jumate..si mergem cu masina.sper sa ma descurc ca e prima data cand il luam cu noi la un drum asa de lung..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Va recomand din tot sufletul Ischgl, tot in Tirol, acolo au o scoala de ski foarte buna, unde este un instructor roman, pana maine incerc sa dau de numarul lui ca il am pe undeva pe acasa, insa il puteti gasi si intraband la scoala de ski de acolo ca este singurul roman. Noi inca nu am dus copilul ca e inca mic dar avem amici care si-au dus copii la el, acestora le-a fost foarte usor ca se intelegeau in romana. Partii sunt o gramada, locul e superb, se schiaza atat in Austria cat si in Elvetia, instalatia e comuna, cu acelasi ski pass mergi in ambele tari. la noi e al treilea an cand mergem tot acolo si e super fain.
In ceea ce priveste cazarea iti recomand sa dai o cautare pe google dupa ischgl si gasesti pagina oficiala a statiunii si acolo ai toate ofertele lor decazare si iti poti face rezervare singura. Noi asa facem de vreo 4 ani si e super ok.
In februarie suntem acolo si noi
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

salutare fetelor, am si eu o intrebare : cam cat costa profesorul de scki pe copii, si cam costa si inchirierea schiurilor pt copil?

Mergi la inceput