Utrogestan - ameteli

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

pai Maratrebuie sa recunosc ca mai cad si eu in butoi din cind in cind si ma ia cu disperare. Apoi ies de acolo si o iau de la capat. Si o tin asa de citiva ani buni adica de vreo 8. Da nu ma pling ca eu sunt doar la al doilea fiv care sper sa fie si ultimul. problema mea e hidrosalpinxul bilateral pe care insa l-am rezolvat dupa primul fiv nereusit cu o solutie radicala:mi-am scos ambele trompe. Asa stiu ca nu am sanse sa mai ramin pe cale naturale-oricum ele erau aproape nule data fiind starea trompelor- dar mi-am sporit cu oarece procente sansele de a ramine prin fiv.Asa ca inainte cu curaj, tu esti tinerica asa ca sansele tale sunt mari totul e sa fii perseverenta. Eu am 36 de ani dar nu ma las cu una cu doua, pina la urma norocul o sa imi surida si mie. Te pup si nu uita, curaj mai ales acum trebuie sa fii optimista, sa vii cu vesti bune peste citeva zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Ce pot sa mai spun? esti extraordinara ca dupa atata timp mai ai ATATA rabdare si bunavointa. sincer pe mine doar gandul la Dumnezeu, la faptul ca realizez ca mi se va intampla aceasta minune doar cand va ingadui El, ma mai face sa am (putintica) rabdare. este foarte foarte important sprijinul sotului (de care am parte 100%, din fericire) si al parintilor sau persoanelor apropiate (tot din fericire pe noi inca nu ne streseaza nimeni cu intrebari). Eu imi doresc de cand ma stiu sa am un copil (cel putin) deci constat ca la mine simtul matern e extrem de dezvoltat , motiv pt care uneori nu reusesc sa inteleg de ce nu am si eu parte de minunea de a avea un copil din moment ce imi doresc asa mult.

Mersi mult de incurajari (eu acum cred ca ma pregatesc de fapt pentru a nu cadea in butoi in eventualitatea unui esec, dar sigur voi reusi daca va fi cazul).

Pupici ,

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Am vazut ca ti s-a raspuns la intrebari,dar iti raspund si eu.
Eu iau utrogestanul intravaginal,tot 6 si o sa-l iau pana la 34 de sapt.
In fine,de fapt intrasem sa te felicit si sa te incurajez.Sper ca peste cateva zile sa ne dai vestea cea buna.
Multa sanatate iti doresc si sa dea Dzeu sa vina si la voi bebele mult dorit.

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

MaraAnisia - deocamdata nu stim care sunt problemele! Cel putin ale mele ... al meu si-a facut spermograma si nu stam spectaculos de bine, insa dr Tutunaru (la care merg acum) zice ca vom face 3IA si daca nu ies, incepem investigatiile...
Iti dai seama ca-s circumspecta! Ma gandesc ca le voi face de pomana... plus ca-s satula de asteptat cu orele la cozi... singurul lucru care ma face sa continui e ca monitorizarile sunt zilnice (in cazul IA) si macar o sa prindem momentul oportun.
Asta voiam sa te intreb: cum sunt facute monitorizarile? Ce stimulare ai avut? Cand ai facut inseminarea? Inainte sau dupa ce foliculul/ii s-a/u spart? Ce analize ti-au cerut inainte de IA?

Stiu ca-s multe intrebari, dar te rog, daca poti sa raspunzi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Leditia, multumesc tare mult de raspuns si de incurajari. (eu simt ca cel mai bine imi fac incurajarile gravidelor sau mamicilor care au avut de asteptat, ca si noi, pana au obtinut sarcina) . ref. la utrogestan - dr. mea mi-a spus de la inceput sa il iau intravaginal dar mie mi se parea mai greu decat sa-l inghit, dar dupa vreo 2 zile de ameteli nasoale rau de tot, am ajuns tot la indicatia dr. si le iau pe toate 6 intravaginal si e muuuuuuuuuuult mai bine. iti doresc sarcina usoara si frumoasa in continuare si nastere usoara.

Cosicel, iti raspund cu placere la toate intrebarile: monitorizarile sunt tot zilnice (ecografie intravaginala), stimulare mi-a dat cu clomifen 2 pastile/zi (nu aveam pb. cu ovulatia), injectia cu pregnyl si apoi, la 36 ore dupa injectie am facut inseminarea, cu o ecografie obisnuita inainte la care s-a vazut ca se sparsesera foliculii. analize nu mi-a cerut deloc fiindca eu am tot facut de cand ne-am apucat de proiectul bebe si am iesit bine cu toate.

eu urmaresc si subiectul cu dr. t. si sincer m-am ingrozit cand am citit cum se desfasoara acolo IA, alergatura aia cu "gigeii" e de ras si plans in acelasi timp.
aici exista o camera separata in care sotul "rezolva" pb. (cu reviste, dvd-uri, chiuveta, super civilizat, nu in toaleta ca in alte centre medicale), deci eu cred ca toate aceste conditii sunt normale si menite sa ajute in aceasta operatiune.
daca zici ca nu stati grozav cu spermograma (dar ati facut-o in mai multe locuri?), din ce am citit eu pe aici ,asta mi se pare o "pb" usor de rezolvat, cu tratam. naturiste (nu luate dupa ureche, evident).

te pup,

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Buna!

In ce-l priveste pe-al meu sot, isi ia cuminte medicatia...

Insa, si el e la fel de oripilat de conditiile de recoltare a , plus ca amandoi muncim si nu ne putem permite sa pierdem atatea ore inutil.

Daca monitorizarile sunt facute zilnic, suna mai mult decat bine!
Si inca o intrebare: IA a costat atat pt ca e una dubla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Cosicel, IA a costat atat pentru ca atat costa, iar de luna asta mi-au spus ca s-a facut 16 mil.

,

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

K, e un pic mai scump decat in alta parte, dar daca conditiile sunt optime, merita cu varf si indesat.
Te-am intrebat asta pt ca am vb cu dr Matei, si o IA dubla, dubleaza pretul (cel putin la Tutu)! Si ma gandeam ca la tine e vb de 2 inseminari.
Am cautat pe net, dar nu au site! Ai un nr de tel, ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si eu am luat 6 intravaginal si cand mi-am schimbat medicul mi-a spus sa iau duphaston oral (utrogestanul oral nu il suportam) deoarece vaginal cica nu se absoarbe nici 70 %

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

www.onetruemedia.com/shared?p=508af3efc5477841c88707&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">THE WEDDING DAY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

MARA72 si MARAANISIA Va doresc din suflet sa ajungeti mamici. Stiu prin ce treceti.
Eu am gemenii prin FIV, iar Rares a venit natural, mai bine zis asa a vrut Bunul Dumnezeu.
In ceea ce priveste Utrogestanul si eu am luat pana in saptamana 34 de sarcina, dar doza a scazut treptat, stiu ca nu se intrerupe brusc.
Dimineata si seara luam intravaginal si la pranz oral, dara daca iti este rau de la ele mai bine le iei intravaginal.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS(15.09.2005) si RARES(13.12.2007)www.flickr.com/photos/14340770@N02" target="_blank">GAZELE MELE

Mergi la inceput