unde dai si unde crapa...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

pentru toate raspunsurile. nu stiu cum sa evit faptul ca ar putea pune (uneori -ca de cele mai multe ori stie perfect ce vrea) nevoile mele inaintea a ceea ce isi doreste el. Daca este sa privesc in oglinda cum spunea Mina, mie mi se intampla de multe ori sa nu fac ceea ce imi doresc, ci sa fac ceea ce isi doresc ceilalti si sa realizez acest lucru abia dupa cateva zile
ideea sa-i explic emotiile negative, e cea mai buna, nu stiu cum de nu mi-a trecut prin cap pana acum. clover,

principe, nu mi-au placut raspunsurile lui ca am avut impresia ca l-am abuzat emotional, si cum asta e ultimul lucru pe care mi-l doresc am intrat in panica.

mi-am adus aminte de o faza draguta (chiar ca ar trebui sa le notez undeva). In urma cu cateva luni ii cumparasem un acvariu si 3 pesti. Tipa de la magazin incercase sa ne vanda un avcariu echipat cu tot ce trebuia dar noi am ales sa cumparam doar pestii, acvariul mancare pentru pesti si o solutie de pus in apa(ca nu-mi placeau de loc alea cu nisip colorat si plante de plastic) Tipa a fost destul de acra pe chestia asta, asa ca in drum spre casa i-am spus sotului: trebuia sa -i spunem ca n-avem nevoie nici de mancare pentru pesti, ca avem acasa o pisica plina de pureci si o sa ne descurcam din productia proprie.
cand am ajuns acasa prima intrebare a fost: Mama, unde-i pisica
noastra plina de pureci???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Patou, m-am amuzat teribil de replicile fiului tau. Al meu e inca prea mic pentru a da replici, dar mi-as dori sa ma surprinda cand va creste, asa cum te surprinde al tau. Ce am inteles eu din ce povestesti e ca ai un copil empatic, ceea ce e o calitate deloc de neglijat, mai ales pentru un viitor barbat. In plus, se si exprima bine, ceea ce e grozav. Cat despre pisica puricoasa, nu uita ca cei mici inteleg literal ce se spune. Nepoata mea a fost mult timp convinsa ca va fi aruncata efectiv de la balcon, pentru ca asta i se spunea: imi vine sa te arunc de la balcon cand tipi. Evident, o expresie nepotrivita, dar aceasta trasatura a copiilor poate fi folosita si in sens pozitiv, in construirea increderii pe care o au in parintii lor. Mult succes si sa iti traiasca micutul!

Mergi la inceput