PRIETENE FARA TITLU (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID pai d-aia a fost si mai distractiv cand ai fost catalogata tu drept dura cu copilul,ca tu nu ai trezi-o niciodata pe Diana ta asa dimineata cum o fac eu,nu ai fugit de langa ea lasand-o plangand cum am mai facut io (ca nu aveam de ales trebuia sa lucrez sau sa ma odihnesc cand veneam zombie de la birou ) ,nu ai strigat la ea sau nu i-ai mai dat la fund cum mai fac eu cand depaseste limitele etc. Deci io-s de fapt aia dura si rea,nu tu
Ca tot aminteati de gradinite,am fost doar la grupa mijlocie cum am mai zis,deci la 4 ani ,iar la 6 ani abia impliniti eram deja la scoala.Eu de la gradi imi amintesc ca ramaneam mereu cam ultima la masa,mancam tare prost si mai insistau alea sa ma indop presupun,dar nu resimt sechele .Cred ca mi-a placut.Imi amintesc cu ce placere desenam acolo,abia asteptam sa ne dea "teme",tin minte cand ne-a pus sa desenam o casuzta ca ne zicea sa coloram usa intr-o culoare,acoperisul in alta etc.Si franceza mi-a placut taare mult Mai retin cum era un baietel care ne povestea ce dur e el,cum vine pe la noi pe la blocuri seara si ne bate fratiorii sau asa ceva si stiu ca il priveam mai cu teama,adica io chiar credeam toate povestile alea cu mintea de atunci.Imi mai amintesc de serbari,ca aveam odata ceva pelerine din ceolofan rosii si mi-era ciuda pe prietena-mea Babi ca la grupa ei le imbracasera in tzigancuse si aratau mult mai cool decat noi
Deci e clar ca in esenta mi-a placut acolo , asa ca mie mi se pare cel mai natural lucru sa o iau pe Diana dimineata si sa o duc la gradinita ... doar toti copiii merg la gradinita,nu?
JANI e clar ca daca nu ai fost la gradi niciodata poti fi la fel de sociabil sau mai mult ca unul care a mers.Sau poti sa mergi la gradi ca tot timid ramai daca asa ti-e firea ...
INGRID aici asa e programul poti sa ii aduci de la 6 si sa ii iei la 17,30 .Dar trebuie sa ii aducem pana la 8 pentru ca la 8,15 iau micul dejun.Noi cam pe la 8,10-8,15 ajungem cu ea,dar daca se va schimba ora ii va fi mult mai usor cu trezirea
Mai si ne lasa sa intram in gradinita doar cu niste talpici de nailon peste pantofi sa nu le caram microbii

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele."

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Seara buna dragele mosului

Am reusit sa mai citesc si eu de voi 2 randuri (ultimile 2 pagini adica ). Is pe graba, si cu o tona de treaba. Noi am pus parchet si am zugravit intr-o camera, si suntem cu casa intoarsa. Ma asteapta saci de haine sa le asez in dulap si mi-e groaza. Oricum, dau 3 sferturi din ele, numai ca nu prea am cui. O sa fericesc tiganii care scotocesc prin gunoaie. Zilele astea o sa fie containerele ca pomul de craciun, cu cadouri sub ele

Ingrid, am inteles ca nu prea vrea Dia la gradi. Acum, eu nu stiu toata povestea, dar, daca nu e pregatita inca, poate o fortezi degeaba. Eu sunt de parere ca nu degeaba se zice de "sa ai 7 ani de acasa". Acu, nu sunt total anti-gradi. As fi dat-o si eu pe Daria, dar numai la 4 ore. Din pacate, nu am gasit grupa mica de 4 ore. Eu cred ca totusi la 3 ani sunt prea mici sa se lupte singuri cu problemele vietii, cum zicea Moni, ca ar trebui sa se obisnuiasca. Degeaba arunci un copil care nu stie sa inoate in Dunare. O sa invete sau o sa se innece? Eu cred ca un copil care e fortat sa faca ceva contra vointei lui (chiar daca asta inseamna mers la gradi, unde ar trebui sa ii placa) ramane cu sechele. Mie nu mi-a placut la gradi. Si pe mine m-au fortat sa merg, si cu toate ca veneam acasa cu stelute si cu buline rosi si cu tot felul de "premii" de cat de cuminte eram, nu mi-a placut nici un moment. Si nu mi-am facut nici un prieten la gradi, chiar daca "m-am adaptat". Dar cred ca asta depinde foarte mult de educatoare si de grupa in care e. Se poate sa fie bine, dar daca nu ii place...eu nu vad rostul sa o fortezi sa se adapteze. O sa se adapteze, si nu o sa mai fie ea. O sa fie o "Diana adaptata". Scuze daca m-am bagat si eu in discutie ca musca-n lapte. Mi s-a parut un subiect la care pot sa zic si eu ceva

Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Helou ,
Eu abia acum apuc sa imi bag nasul pe aici . Azi a fost cev amai bine la gradi , a zis educatoarea ca a plans primele 5 min , apoi s-a linistit . Problema incepe dimineat acnd o imbrac si ea zice nu mergem la gradi Clara . Si asta repeta incontinuu, numai ca eu nu o prea bag in seama , sau ii zic ca nu . Si cand ajungem in curtea cresei , dej aplange , nu vrea sa intre . Sper sa mearga spre mai bine , ca asa pare . Acasa e fericita , zice ca da merge la gradi , ce sa zic nu pare stresat ade cee ace e pe acolo . Despartirea de mama e grea .
Jani, si ai fost asa aproape si nu zici nimic ? Eu nu imi imaginam ca esti asa aproape de Spania , eu parca stiam ca esti in Belgia ???
Ingrid , da a vomitat si luni si marti , ca intrebai . Azi numai din fericire .
Pisoi

Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DEEA auzi la ea,cum sa te bagi ca musca-n lapte? Vad ca la majoritatea nu v-a placut la gradinita.Chiar numai mie mi-a placut???

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele."

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Ah, ca era sa plec inainte sa ma laud

Cu chiu cu vai, si cu multe sfortari din toti rarunchii...am reusit de mi-am facut un magazin virtual, cat de cat functional Veniti de vedeti minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Noh .. cum se scria linkul fara sa se vada, ca nu mai stiu. ???

Edit: Gata, mi-am amintit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Moni, eu la gradi faceam totul cu de-a sila. Mi-era sila sa dorm, ca nu imi era somn cand era ora de nani, mi-era sila sa mananc, ca era mancarea oribila, mi-era sila sa ma joc cu copiii, ca nu erau pe placul meu. In ultimul an de gradi, atunci mi-a mai placut un pic, ca invatasem sa citesc, si faceam pe ajutor de educatoare. Imparteam caietele la copii, faceam ordine, liniste prin grupa, etc Era tot timpul mana dreapta la taiat, decotat, impartit, ordonat, chestii din astea... Abia asteptam sa ajung acasa, sa ma joc cu copii din fata blocului, care erau mai mari si mai "cool".

Daria ma seamana la faza asta leit. Nu prea are treaba cu copiii de varsta ei. In schimb, cu fetele de la scoala, se joaca chiuind de bucurie. Acum intr-o zi, mi-a cerut sa mearga si ea la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ANA ma bucur ca e tot mai ok Clara
DEEA super magazinul ,maine ma benoclez mai amanuntit

Noapte buna tuturor

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele."

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ahaa, deci se mreste clubul-celor-care-au-urat-gradinita!
Deea, ma bucur ca mai scrii, cu toate ca ai atatea pe cap. Ti-am vazut magazinul virtual, am incercat sa ma loghez, dar mi-a raspuns ca nu-mi gaseste e-mailul in baza de date. Mai incerc maine,ca vreau pandativul ala ca si cerceii (facuti cadou ) si inca unul rosu, care mi-a placut tare.
Cu Diana, sa stii ca daca observ ca devine melancolica sau mai stiu eu cum, nu o mai duc. Stii, rationand la rece imi zic ca e mai bine pt ea, va socializa, dar sufletul imi spune ca nu e in regula. Totusi, e copilul meu, il simt. Si sunt doar 4 ore.
Daria vrea la scoala? E mortala, pai daca se intelege bine cu fetele mai mari, macar n-o sa ai probleme acolo.
Moni, asa-i? Asa-i ca sunt o dura? Azi am anuntat-o din start ca se spala pe cap, a protestat slab, apoi i-am zis: curaj gaina, ca te tai! Si a ras cu hohote si s-a bagat cu capul sub apa fara probleme. Uf, bine ca am scapat.
No, cred ca ai ramas singura de aici la care i-a placut gradinita. In minoritate, sic, sic!
AnaM, e foarte grea despartirea. Dar e si mai greu sa-l vezi ca nu-i place nici dupa 3-4 ore. Macar la voi, partea de dimineatza e mai dificila, ati trecut deja un hop.
Azi am fost cu ea la Mall. Am luat 4 fise si i-am spus: ai doua in partea asta, doua la celelalte masinute (sunt preturi diferite). Dupa ce s-a dat de 2 ori, m-a intrebat: mami, mai avem doua fise, nu?
Eu siderata: da! Apoi, s-a mai dat pe o masinuta si ma intreaba iar: mai avem doar o fisa, nu? Eu zic: da!
La final, o iau deoparte si o intreb: cate fise am avut, mami? Ea, mirata imi zice: pai 4, nu?
Numara pe degete, stie adunarea cu 1, cel mai mult ii place sa se joace cu numerele, mereu ma cheama si spune: mami hai, vreau matematica!
Si cu literele, ma pune sa-i scriu ciocolata, apoi ma intreaba: ce-ai scris mama? Pai, spun eu, ciocolata. Na, acuma vreau o ciocolataaaa... In rest, alcatuieste ea cuvinte scurte si cand greseste, radem amandoua. Bine ca e vesela.
Gata, ca m-am laudat destul cu ea, devin obraznica.
Noapte buna, fetelor!

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Ingrid, ia-ma incet Nici nu am apucat sa scriu bine descrierile, si tu vrei sa cumperi deja ? Din pacate, am apelat la o solutie rapida, adica la un hosting free, si la un magazin tot free, si ca toate lucrurile free, cred ca are si dezavantaje. Unul dintre ele este dimensiunea imaginilor, care mi se pare fooooarte mica, dar nu am ce sa fac. Sper sa mearga sectiunea de clienti, ca daca nu, l-am facut degeaba.

E super-tare printesa mica. Tu esti cea mai buna educatoare pentru Dia Stie ea de ce nu ii place la gradi

Mergi la inceput