M-am hotarat.........adoptie-cap.51

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Diciu .Important e ca sunteti pe drumul cel bun.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

diciu m-am gandit astazi la tine si m-am rugat pentru voi! Ma bucur tare mult ca ne-ai scris

din pacate sunt numai pe fuga, nu prea mai am timp sa scriu, astazi am fost iar de ne-a vazut naturala...nu am mai vrut sa va incarc cu ale mele, avand in vedere ca erau atatea vesti bune.
Ne-a vazut (adica pe Matei, ca noi am stat ascunsi la DPC), a mai dat o declaratie ca vrea sa il dea spre adoptie...si cu DD inainte! Asteptam...

asi- ma uitam la listuta noastra, si cred ca merita adusa la zi
ce mai zic noile mamici de fetite???
irene- gata camera?

Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna seara dragele mele!

ma mut si eu de la aspirante la adoptie, pt ca si noi ne gandim destul de serios la aceasta solutie de a avea copii.

de fapt, noi de cand am aflat ca nu putem avea copii, ne-am gandit ca poate e un semn de la Doamne-Doamne, si poate asa trebuie sa facem noi in viata asta: sa adoptam un copilas!

asadar, incep sa ma interesez un pic despre cum se intampla din punctul de vedere al legislatiei si al procedurilor.

am eu multe intrebari, dar nu o sa va innebunesc cu toate.

dar nu-mi e clar cum e cu parintii naturali: de cate ori trebuie sa-si dea acordul pentru adoptie, in ce moment si cat de mult depinde de "vointa" lor..fericirea noastra!

imi cer scuze daca intrebarile astea au fost puse de "n" ori pe forum, dar nu am cu cine sa vorbesc despre asta.

pupici!

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

diciu si cu Dumnezeu inainte!

Mai fetelor, va rog sa-mi dati de lucru ca altfel eu gindesc. Si daca ma pun eu sa gindesc e de rau!
Hai sa va zic ce mi-a dat prin cap azi: am vazut specificatii ale faptului ca in vederea prevenirii separarii copilului de familia sa (la naturali se refera), se fac niste planuri de protectie sau de servicii care au la baza evaluarea psihosociala a copilului SI A FAMILIEI. Acum, ma gindesc eu asa: evaluarea psiho o face psihologul DPC-ului. Se presupune ca naturalii "au trecut testul", drept pt care copilul ar trebui sa fie reintegrat in familia biologica. Evaluarea asta se presupune ca s-ar face si in cazul cind naturala se razgindeste brusc si vrea copilul inapoi.
Oricum, in orice moment al procedurii, eu cred ca SE POATE SA SE CONTESTE aceasta evaluare, pe motiv ca ea ar putea fi subiectiva, tinind cont de faptul ca DPC-ul face poteca la naturali cu anii ca sa-i convinga sa-si ia copilul inapoi. In acest caz potentialii parinti adoptatori ar putea cere o reevaluare psihologica a naturalilor dar facuta de cineva din afara, ca sa fie obiectiv. S-ar putea sa fie surprize si sa se poata demonstra (in urma rezultatului acestei evaluari) ca naturalii ori nu sint cu toata tzigla pe casa, ori abuzeaza de puterea lor de a decide soarta copilului, sau cine stie ce nazbitii se mai pot descoperi astfel incit acestia sa-si piarda dreptul de a mai contribui (in plus fata de abandonul initial) la nefericirea copilului lor.
Acum nu stiu daca e corecta logica mea, daca a fost vreodata vreun caz asemanator, sau daca ar fi posibila crearea unui precedent.
Daca ar fi corect, eu cred ca s-ar putea salva multi copii. Adica si mult trimbitatul "interes superior al copilului" ar fi de data asta real.
Ce ziceti? Ati putea intreba vreun avocat despre aceasta posibilitate?




Impreuna alaturi de DICIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Iyoana bine ai venit! Ma bucura decizia ta si iti doresc sa ai un drum usor si rapid spre ingerasul tau. Despre declaratiile naturalilor, nu prea stiu eu, ca inca nu am ajuns pina acolo, insa din cite am vazut ei dau declaratii cam de prea multe ori (dupa parerea mea), cam la fiecare etapa, de la prima pina la ultima, cind s-ar declara adoptia finalizata. Fetele care au trecut prin instanta cu dosarul sint in masura sa-ti dea mai multe informatii.
Oricum in primul rind trebuie sa te duci la Directia de protectie a copilului (DGASPC) din judetul tau. Ei iti vor da absolut toate detaliile legate de acte, atestat, proceduri ulterioare, etc. Fiecare DPC are "particularitatile" lui, asa ca de asta trebuie sa-i intrebi pe ei in primul rind. Succes si sa fie cu noroc!




Impreuna alaturi de DICIU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Iyoana,asa este,cum scria Misha:te duci la DPC,primesti o lista cu actele necesare,daca ai noroc le rezolvi intr-o saptamana,daca nu, in 2 saptamani si gata!Depui dosarul si asteptiEu am depus-o ieri si intr-o saptamana-doua vor veni in "vizita" la noi,acasa.Suntem in toiul zugravelii...dar asta e...ne pregatim din plin

Despre Dalv stiti ceva?Am citit intr-un capitol mai vechi ca au adoptat gemeni.Oare cum se descurca?Suntem si noi deschisi pentru frati,surori, pentru gemeni.

Asi,ma treci si pe mine pe lista la aspirante?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

... si in caz de nevoie, spargeti...netu' ca geam n'avem!
(in "Locu; de dat cu capu' " de mai jos)



Impreuna alaturi de DICIU

LOC DE DAT CU CAPU'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miha eu as modifica listuta dar la mine nu pot pana n-am incredintarea.

Iyoana bun venit si succes la acte.Parintii biologici isi dau acordul pentru adoptie in momentul in care copilul e declarat adoptabil.Daca au facut acest lucru nu mai e nevoie de acordul lor in celelalte etape.Daca nu au putut sa-si de acordul sau copilul a fost declarat adoptabil fara consimtamantul lor exista posibilitatea ca sa fie cerut acordul lor la incuviintarea adoptiei.





Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Ia uitati ce am gasit la subiectul "Adoptie copii 0-2ani" (Manuelita-mercic )

Citat:
citat din mesajul lui emiliasidan

buna,

nu am mai zis nimic pentru ca ma fost in focuriile adoptiei.
Vreau doar sa spun tuturor celor care isi doresc sa aiba un copil ca, daca vrei cu adevarat, daca pleci la drumul asta cu sufletul incarcat de energie pozitiva si de ganduri bune, reuseti in mod cert.

Acum 6 luni intram pe poarta DPC sec 3 si intrebam cum putem sa ne intregim familia. Peste cca 3 saptamani o s-o avem acasa pe fetita noastra Larisa,cu care ne vedem deja de 2 luni; pe care o avem acasa in fiecare week-end de 4 sapt si pe care o iubim enorm.
mult craj si multa dragoste, asta este secretul.

bafta multa!



emilia stanciu


Felicitari!!!!! Inca o mamica fericita!
Asi o sa cam ai de lucru la listuta, dupa cite vad eu!!



Impreuna alaturi de DICIU- noua data-8 octombrie

LOC DE DAT CU CAPU'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Abia astept

Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput