Se joaca copiii la gradi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Cred ca depinde si de gradinita; si noi suntem la gradi in Bucuresti, dar copiii se si joaca, au si ora de joaca in curte si se joaca si in clasa. Si n-au televizor!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Chiar am vorbit azi cu educatoarea lui David si mi-a zis ca a venit ordin de Sus-de la minister-ca ,nu mai au voie copii sa se uite la televizor in timpul cursurilor si nici sa mai opereze pe calculator!asta pentru ca,multi copii poarta ochelari si acasa isi petrec aproape tot timpul ori la televizor ,ori la calculator!asta era explicatia lor.....o mare BILA ALBA!

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL -1 martie 2008




Faptul ca ai un pian ,nu te face pianist,dar faptul ca ai un copil cu siguranta te face parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Noroc ca televizor nu avem la gradi.
Dar nu-mi place ca tot timpul stau pe scaunele si nu au voie sa se ridice; o sa-i transforme in robotei care nu se misca, nu vorbesc deact atunci cand li se da voie.


Fetelor am o alta intrebare :).
Ce fac copiii care nu sunt inscrisi la un optional, in timp ce restul copiilor participa la acel optional?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Depinde de gradinita. Daca o sala speciala pentru optionale, atunci cei care nu fac activitati optionale raman cu educatoarea si fac alte activitati, eventual pe scaunele .
Sunt si gradinite care nu au sala separata pentru optionale si atunci cei care nu participa nu pot decat sa stea pe scaunele si sa coloreze ceva, undeva mai intr-un colt. La ultima noastra gradinita nu aveau profesor pentru optionale, asa ca educatoarea facea italiana cu unii(optional) si ii supraveghea pe ceilalti care colorau in acceasi clasa.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Cornelia intrebam ce fac copiii care nu sunt inscrisi la un optional, pentru ca la noi la gradi (nu exista sala separata pt optionale) acesti copii nu fac nimic, mai mult sunt pusi sa stea pe covor (nici macar pe scaunele). :(
Asa ma gandeam si eu ca ar trebui sa li se dea sa coloreze.

Offf, greu e cu gradinitele astea: dai si bani si esti si nemultumit (nu in toate cazurile desigur).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

buna.
La gradi a noastra |(de stat) chiar au cumparat jocuri pt copii gen: de construit (un fel de lego), micul doctor, truse de bucatarie pt fete si micul mester (scule) pt baieti. Mai mult, parintii au fost incurajati sa aduca jucarii de acasa cu care se joaca copiii dimineata si in alte etape ale zilei la gradi. Nici la ei nu exista tv, iar educatoarea nici nu doreste sa avem tv, ca oricum se uita acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Din nefericire,programele sunt tare incarcate si la gradinita,de aceea copiii nostri au putin timp de joaca.Stiu din surse sigure ca cei de grupa pregatitoare au cel putin 2 lectii pe zi cu educatoarea,plus eventual un optional,ceea ce ar insemna ( la 25 minute activitatea),cu tot cu pregatirea lectiei,asezarea pe scaunele,impartirea materialelor,fiselor,cam 2 ore...Depinde si cati copii sunt in grupa.La o grupa de 30 de copii,pana le da la toti acuarele si pensoane,de exemplu,pana le explica ce au de facut...dureaza foarte mult.Si eu as vrea sa se joace mai mult,dar din pacate asa este facut sistemul educational din tara asta.Activitati statice,lectii,fise...fara prea mare legatura cu interesele copiilor.La gradinita fetitei mele invata la grupa pregatitoare cam ce fac la clasa I in primul semestru,deci banuiesc ca ii va fi usor la anul.Si totusi,sa stiti ca ii plac si lectiile,si scrisul,si are timp si de joaca(uneori....)

Mergi la inceput