PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

kir,

Am pus link pe prima pagina catre sfaturile date de tine pt a nu se pierde. Cred ca sunt multe aspirante interesate de aceste informatii.
Da, nu se gaseste pregnyl. Probabil ca se va aduce un inlocuitor ... mai scump.

codru,

Imi pare tare rau ca tragi asa. Vezi ce zice medicul.
Eu acum ani de zile am trecut printr-o corticoterapie si nu vreau sa-mi aduc aminte cum a fost. E greu acum dar crede-ma ca la un moment dat va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Galushca, sarcina usoara in continuare si ma alatur si eu rugamintii lui gudinde sa ne mai spui si noua cum vad medicii din Belgia pcos-ul. La noi "vestile" astea ajung mai greu, din cate citesc cand mai apar fete noi, inca se merge pe anticonceptionale foarte frecvent.
Cred ca pofta de dulce/carbohidrati e si de la oboseala nu doar de la alaptat. Am avut si eu cateva scapari dupa ce am nascut dar eram terminata de oboseala si am zis ca nu se pune .

codru, cate mai tragi si tu pacostea asta. Nu poti sa-ti faci niste dozari sa vezi daca ti-a modificat activitatea la tiroida sau pe langa. Tu n-ai facut nici un control astea 4 luni? Mi se pare o perioada cam lunga de luat un tratament (care e cam pretentios) fara sa mai faci niste verificari. Nu o zic sa mai pun si eu sare pe rana dar cred ca ar fi bine sa intrebi un dr.

Kir, mereu informata ca de obicei :).

Mereu am zis ca deschid un subiect PCOS la discutiile despre bucatarie ca sa nu aglomeram aici, dar tot zic ca-mi fac ordine in retete(mental ca nu le am scrise) si din pacate nu ma ajung cu timpul. Dar intr-o zi tot incep.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

gudinde
psj am luat tratamentul cu incredere initial in medicul din Arad; in baza 17 oh progesteron putin marit mi-a instituit tratamentul cu cortizon pe o perioada nespecificata ...in astea 4 luni am repetat analiza si mi-a scazut putin insa nu am intrat in limite normale, m-am documentat mai mult, v-am descoperit si pe voi dragele mele si atunci am hotarat sa cer o alta parere; medicul din Ungaria mi-a spus ca trebuia sa imi faca analize suplimentare pentru a da diagnosticul de hiperandrogenism suprarenalian, adica doar cu 17 OHP putin marit si aspect normal sa te pronunti e putin cam pripit...asa ca mi-a dat o schema de intrerupere treptata a tratamentului si analize suplimentare dupa ce termin corticoterapia(tiroida, natriu, potasiu, cortizol,lh, fsh, toleranta la glucoza,o lista intreaga si pentru PCOS...)
ieri am sunat in Ungaria sa ii spun ca ma simt rau (sambata ar trebui sa iau ultima pastila)si mi-a spus daca pot sa merg cat mai repede la ea...asa ca azi la am intalnire cu medicul
din pacate cred ca am avut parte de o experienta neplacuta cu un medic neexperimentat, nepasator si nedocumentat in pcos sa zic asa...cred ca la noi sunt putini medici care sunt la zi cu tratamentele in pcos (si asta doar in Bucuresti), in rest anticonceptionalele sunt pe primul loc ca tratament
de aceea cred ca ne e de un real folos orice informatie despre pcos si abordarea lui...am sa va tin la curent cu evolutia mea si tratament mai ales ca medicul din Ungaria e "specializat" in pcos
cred ca ra fi de mare ajutor un mic "ghid" alimentar in pcos...psj multumim pentru initiativa ta daca gasesti putin timp
sanatate si fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:


Kir, multumim mult pentru informatiile date si care ne sunt de un real ajutor
Mirimir, acum am inteles de ce ti-a zis sa intrerupi metforminul
Psj, daca iti faci timp sa ne dai retete ar fi atat de bine, deoarece eu una nu stiu ce as mai putea manca, ca m-am saturat de regim, nu il tin eu asa cum ar trebui, mai scap si la dulce, cam o data la doua zile
Fetele azi mi-am luat niste analize, si mi-a iesit anti citomegalovirus IgG pozitiv, si anti rubeola IgG pozitiv:35,70. Stie cineva ce inseamna si ce implicatii au aceste analize?
Va pup si va multumesc ca existati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

marijan, igm-ul cum e? Igg-ul nu e problema, inseamna ca ai anticorpi.
Cu retele sa stiti ca n-am binecuvantarea vreunui nutritionist/endocrinolog, sunt mancaruri, salate etc. pe care le mananc eu. In mare m-am inspirat de prin reviste si am mai adaptat.
In week-end cred ca scriu prima transa. Si o sa va rog sa ma corectati daca scriu prostii sau daca o reteta e nepotrivita pentru pcos.
uite sa va zic ce am mancat azi, dimineata salata de sfecla rosie fiarta, cu cas de la tarani, nuci, patrunjel si sos de ulei, lamaie(otet daca nu suportati lamaia), sare si piper dupa gust.
la pranz, supa de rosii cu taitei(avea si ardei si ceapa) + ceva pui la cuptor cu salata de chimen + suc lamaie + varza(1/2 varza)+mere(2)+morcov(1)- pe astea le-am bagat la robot(sa mai scutesc timp) deci erau marunt taiate,nu fideluta ca la restaurant. Acum seara branza cu smantana si mamaliguta(mai putina mamaliguta).
Incerc sa mananc cat mai multe salate pentru ca la mine se pare ca astea au efect sa-mi tina colesterolul & co in limite.


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

A, intre mese de obicei mananc mere drept gustare.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Multumesc frumos pentru primire, fete dragi
Din pacate, nu am vorbit cu un medic despre PCOS, cel despre care va spusesem era din Romania. O sa vorbesc cu ginecologul la urmatoarea intalnire si probabil o sa facem un drum si la endocrinolog. Nu stiu daca in timpul sarcinii se pot face ceva analize, ma gandesc ca oricum placenta produce o groaza de hormoni si rezultatul ar iesi modificat. O sa intreb.
Cu metforminul, nu stiu, n-am luat niciodata. Nici nu stiu foarte multe despre PCOS, in afara ca probabil am. Mai mult problemele de depresie si teama sa nu mosteneasca si fetele mele boala asta ma determina sa incerc sa o tin sub control si sa stiu cum functioneaza.
A, fac si epilare definitiva, electroliza si lumina pulsata, dupa zone, dar acum mai rar. Rezultatele sunt foarte bune pentru electroliza (dar si doare...) si rezonabile pentru lumina.
Va pup tare si va multumesc pentru ca scrieti atatea lucruri interesante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

PSJ, IgM este negativ.Mersi mult pt raspuns m-am mai calmat acum.
Ce vreau eu sa intreb: trebuie sa tinem regim strict chiar daca nu am probleme cu greutatea, nici cu colesterolul? Ce fac nu mai am voie sa mananc nici o mancare cu sos? Daca mi-am luat dulciuri pentru diabetici nu sunt bune? Nu mai inteleg nimic, si daca este asa nu stiu daca pot sa tin acest regim.
Va pup si va rog sa imi raspundeti ca sa stiu ce sa fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

fetele! ce mai faceti? nu am mai scris, dar v-am citit..eu tot nu ma simteam bine de la metformin si ma gandeam sa ma duc mai devreme la doctor(eram programata pe 17 nov) si in final m-am dus pentru ca mi-a venit menstruatia la 15 zile si m-am speriat am sunat-o pe dna Bajenaru si m-am dus la dansa urgent..in final am decis impreuna sa intrerup metforminul pentru o luna sa vad daca ma simt atat de rau cu stomacul de la el si sunt ff dezamagita pentru ca mi-a spus dna doctor ca daca nu-mi merge cu siofor imi va da anticonceptionale..acum mi-am refacut analizele la ficat si in plus mi-am facut si cele la tiroida pentru ca mama mea are probleme..as vrea din suflet un sfat de la voi, o idee de tratament naturist..pt ca nu as vrea sa iau ACO..o sa vad cum ma simt luna asta fara metformin..oricum si cu menstra la 15 zile, f abundenta simt ca nu mai pot..nu-mi mai inteleg organismul..sunt ff obosita si secatuita de tot..sper sa fie ok.. dna doctor mi-a dat sa fac o ecografie 4D in zilele in care ar trebui sa fie ovulatia, dar nu stiu daca sa o fac..voi ati facut asa ceva? in ce consta..am inteles ca se face la sarcina.va si sper ca sunteti mai bine ca mine astept o parere/raspuns de la voi! va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

celiane,

Ca si tratament naturist: vitex

Imi pare tare rau ca nu te simti bine.

Edit: Sau incearca un tratament homeopat.

Mergi la inceput