Cum desensibilizez copilul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Simali....nu e vorba de ce-mi doresc eu. Nefacand nimica exista riscul sa o ia pe drumul "nu fac asta si aia pentru ca nu le fac bine; mi-e frica sa nu gresesc si sa ma certe x-ulescu". Ceea ce nu este de dorit cu atat mai mult cu cat la anul incepe scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

cartile reprezinta teorie,de obicei, sau nu se mai potrivesc cu realitatea,cu tara noastra.Eu lucrez cu copii,in cabinetul nostru vin cam 3000 copii anual si reactiile copilului sunt cam...totusi.Mai multa iubire,cred ca e totusi solutia.Si asteapta sa creasca.Va vedea altfel lucrurile.Daca totusi nu se opreste,constant are manifestari cum ai descris,cauta un terapeut la Laboratorul de Sanatate Mintala din orasul tau sa va consilieze.Bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

In exemplul pe care l-ai dat, Moana, fetita ta are dreptate sa se revolte. Educatoarea nu ar trebui s-o certe pt. ca nu doarme, ci fie s-o lase sa stea in pat linistita, fie sa-i ofere o alternativa. Si pe mine m-au chinuit la camin cu somnul de pranz si acasa tata imi mai administra cate o palma ca somnifer, dar eu nici acum nu pot sa dorm la pranz - asa sunt eu.

Nu te supara, dar nici tu nu privesti lucrurile tocmai corect. Cum adica "e mai sensibila decat media" ? Cine a facut aceasta medie si ce rost are ea ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Nici fetita mea nu doarme la pranz,dar cand o duc la o gradinita particulara cand muncesc,adoarme deoarece toti copiii dorm ,acum depinde si in felul care i se spune ,poate daca ar sta linistita in pat pana la urma ar adormi!
Si a mea e sensibila dar de multe ori ai expilc k nu toata lumea e la fel si nici nu gandeste la fel,si o rog sa nu mai planga si sa respecte regulile care sunt ,pt ca toti traim dupa reguli chiar daca nu vrem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

mie nu mi se pare corect sa se supuna tuturor regulilor
da, acum nu inseamna ca indemn la anarhie, este evident ca sunt reguli care trebuiesc respectate, insa altele nu, ptr ca-s facute de minti inguste, ptr minti inguste.
eu inteleg ce spune Moanasi care este problema..nu faptul in sine ca se supara copila ca e certata sa adorma..ci ca tb sa invete ca in viata nu trebuie sa il iei pe "nu" in brate doar ptr ca cine ti-a cerut sa faci ceva anume a facut-o intr-un mod absolut prostesc..sa bage de seama mai mult la continut, nu la forma..este o treaba periculoasa, daca copila decide ca tot ce nu-i place o sa ignore, ca deh, nu-i place...in viata sunt multe lucruri neplacute care insa trebuiesc facute...pe de alta parte, eu as incuraja-o sa isi justifice refuzurile si sa le argumenteze, ptr ca de multe ori aici se va produce declick-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu simpatizez cu Moana ... fiind in aceeasi situatie.
Adica fi-mea pune la suflet orice vorba aruncata, ceea ce alti copii nu fac. Nu stiu cum e cu media, dar in cercul de cunostinte nu mai sunt copii asa sensibili ...
Nici eu nu stiu cum sa-i mai explic ca nu trebuie sa se lase afectata de ceva ce-i spune "x". Chiar daca "x" e educatoarea.
La noi a fost mai rau - adica fi-mea a ajuns sa vomite pe baza de stres.

Roxanal - tu ai dreptate - numai ca fi-mea nu argumenteaza, nu se opune niciodata. Executa ce i se spune, atat cat poate, iar daca nu poate "perfect" atunci .... zice despre ea ca nu stie, nu e in stare, e proasta si .... vomita.
Tare as vrea sa fie "tupeista" sa argumenteze, sa se certe. Dar ea nu este. Respecta mult prea mult "autoritatea" reprezentata de educatoare. Si acasa nu-i asa. Adica cu mine argumenteaza si se cearta .... dar la gradi nu.

Eu am schimbat gradinita .... sa vedem acum.

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput