Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

OTILIA - OSTEOCYNESINE, COMPRIMATE medicament homeopatic

Indicatii:

Decalcifieri, tulburari de crestere la copii, consolidarea fracturilor, convalescenta. Asociere posibila cu tratamentul hormonal clasic in perioadele de pre- sau postmenopauza.

Compozitie:

Calcarea ostreica 3 DH, Calcarea fluorica 3 DH, Calcarea phosphorica 3 DH, Sulfur iodatum 4 DH, aa q.s.p. 1 comprimat de 0,30 g.

Mod de administrare:

Se iau 2 comprimate de 2 - 3 ori pe zi. Comprimatele au un gust usor indulcit, ele pot fi supte lent sau dizolvate in putina apa.

DR meu de fam se ocupa si cu medicina homeopata si mi-a spus ca acest medicam este f bun la copii si gravide

La inceput nu prea am avut incredere, dar cde-a lungul timpului medicam s-au dovedit eficiente si am capatat incredere in ea si medicam homeopate care pot fi luate fara prob in sarcina si la copii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Carmendu sigur nu sunt in lucru...sigur imi mai trebuia un numar de cerere pe care nu mi l-au dat, e singura explicatie pe care o am, pentru ca ies separat in functie de medicul care le-a recomandat.
Pana atunci vorba ta...Babyzapi heeelp...m-ai putea ajuta? Ca pana ajung eu acolo mai trece o saptamana si jumatate!

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani)
si 33+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmendu

mav- bine ca ai ajuns la dr si ca totul bine si cu bebe si cu secretia. ne-ai cam speriat.
lasa munca aia si linisteste=te. i-ai spus dr cat muncesti?!

30+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA


...nu i-am spus... dar si asa mi-a recomandat... odihna... la pat...
(aviz pt Mirtha si Otilia si celelalte "iubitoare" de munca!)

34+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Buna seara, ladies!


Andreyutza, La multi ani! Sa ai un bebe sanatos si sa nasti usor!

In al doilea rand, va multumesc pentru suport Diana, Mirtha, Otilia, Alexa, Andy, Wndy, Mav, sper ca nu am uitat pe nimeni... N-o sa va ascund ca sunt putin jenata pentru mesajul meu de"vaicareala", nu sunt obisnuita sa ma exprim atunci cand am zile proaste, mi se pare ca pic pe capul oamenilor aiurea...dupa care, m-am gandit ca poate ajuta pe cineva daca regaseste aceleasi simptome pe care le am si eu si se mai linisteste ca nu e singura care simte asa ceva...si va multumesc ca suportul vostru a fost unul argumentat, mai solid decat "o sa fie bine"...

Mirtha , a fost mai mult decat un zambet cand am citit mesajul tau...incaltator din acela mi-am luat si eu, dar ce ma fac cu sireturile de la pantofii sport?? Tot la mana lui Claudiu am ajuns ...pullover-ul este foarte sexy, exact cum ai spus, sa faci poze cu el sa te vedem...Da' chiar ca nu te-ar fi crezut nimeni in firea ta, sa faci poza unui incaltator??? Multumesc inca o data pentru efort/suport.

Am fost si eu la eco de 32 de saptamani azi si sunt toate bune, bebelina are 1,925 kg, BCF 133, este pe mediana la toate masuratorile, capul jos, coloana in dreapta, fundul fix in ficatul meu si picioarele in stanga...Mai interesant a fost ca nu i-am putut vedea fata deloc bine, pt ca si-a acoperit-o tot timpul cu manutele, in schimb ne-a aratat pasarica in toata splendoarea ei, de s-a rusinat tac'su si s-a intors cu spatele la monitor ...a fost foarte tare faza! Colul meu are 4,2 cm, OI inchis, placenta cu grad de maturare 1 si microcalcifieri (am inteles ca asa se intampla catre sfarsitul sarcinii), IR-uri uterine mici - 0,29 si 0,30...F bine, per total. SI, evident ca sunt mai vesela ca am vazut-o!!!!

Dupa eco, am fost la prima parte a cursului de prim ajutor, care este tinut de un medic neonatolog de la Municipal, miercurea viitoare este partea a doua. Mi se pare foarte utile si interesant. O sa ne dea cursul in format electronic si va anunt cand il pun in contul comun.
L-am rugat sa compuna o "trusa" cu toate medicamentele/dezinfectantele/produsele pe care trebuie sa le avem in casa si le ce foloseste fiecare, si mi-a promis ca o va face pana ne vedem data viitoare.

Mav, ma bucur mult ca este ok la tine, chiar daca mai sunt cateva detalii sacaitoare de care trebuie sa tii cont...

Mamiseli, nu stiu ce sa-ti spun...si pe mine ma dor genunchii, dar nu e chiar atat de rau incat sa nu-i pot folosi, desi uneori imi dau lacrimile de durere, de ex. dimineata, cand ma ridic din pat...curaj si putere pana la capat...

Elilov, bravo pt bebe sanatos, cred ca ti-ai luat o piatra de pe inima...

Va doresc o seara frumoasa,

Diana

31+ Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Neata fetele..aici pare ca va fi o zi frumoasa..Doamne ajuta!
Mav felicitari pentru bb sanatos, chiar daca nu are 3 kg de pe acum!Nu stiu daca ai citit din urma, am spus ca la Bia la 33 si 4 zile am pierdut dop, dupa care pina in sapt. 36 nu am mai pierdut...
Diamisha ma bucur si pentru vestile tale de la eco, chiar daca nu ati reusit sa vedeti chipul zinei...pe mine oricum pozele astea 4D ma deprima..nu-mi place deloc sa vad imaginea Larisei distorsionata!
Si uite asa mai adaugam o sapt. la cele deja existente...incet, incet!

Bianca Andreea
Larisa Elena33+
A M R numai 7 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
poftiti va rog la o laptic, cornuri ceiutz si tot ce mai doriti
mav felicitari de vestile bune ai vazut ce bb cumintel ai
diamisha felicitari si tie pentru bb-lina sanatoasa
Mirtha gata scoatem biciul pai se poate imediat te conving
otilia ma bucur ca anuska e bine...asa asa baga ceiut si vitamina C
Amalia dar un bon ceva nu ti-au dat... ca daca il ai te prezinti cu el dovedesti faptul ca le-ai platit si in cl trebuie sa iti dea rezultatul sau sa iti refaca analiza...bafta
32+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Neata burticute!
Elilov saru mana pentru cafeluta! Da, am pastrat bonul, slava Domnului..dar sper sa nu ma mai intepe inca o data pentru ca asta inseamna ca-mi intarzii cu inca o saptamana controlul la ginecoloaga...si oricum nu pot merge chiar acum pentru recoltare..sa nu spun ca inca am mana vanata unde mi s-a recoltat ultima data...si am niste vene de le simte si un orb la pipait!

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani)
si 33+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!
Sper ca ati avut o noapte buna, ca eu una nu stiu daca voi mai putea dormi in casa noptile urmatoare.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 28+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

buna dimineata fetelor!
waw cand vad ce amr- uri au inceput ...
a mai ramas asa putin ...
va pup pe toate si va doresc o zi buna!
cine a fost la expobaby, poate ne povesteste cate ceva .... sa vedem daca venim si noi de pe langa bucuresti .... merci


31+ si mamica de
AMR 9 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Otilia de ce nu?

EDIT: uitasem esentialul...sa schimb semnatura!

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani)
si 34+ Luca Gabriel

Mergi la inceput