Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (300)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


Ioana concediu placut. lasa ca razvan va fii ok la gradi si cu bunica/bona prin preajma. meritati si voi putina relaxare.
Bianca din ce stiu eu, asta era program pt. vacanta de vara, cu dinozaurii. nu stiu acum ce fac si ce-i invata. sa vedem ce le va face astora mici....
sunt multe chestii faine si practice. te pune sa faci fel de fel de experimente, demonstratii, totul se face si se explica la nivelul lor.
daca ai intrat pe site-ul lor ai vazut care e programa si obiectivele:

Programa FasTracKids este predata; prin intermediul Statiei de învatare FasTracKids, un ecran interactiv si lectii pe CD-Rom structurate pe 12 domenii, de la Astronomie si Creativitate la Matematica si Stiinte Naturale. Programa e sustinuta de activitati creative, iar copiii capata încredere în ei însisi prin pregatirea unor rapoarte despre activitatile din clasa, pe care apoi le prezinta în fata aparatului de filmat. Programul FasTracKids contribuie substantial la formarea unei culturi generale, la cresterea capacitatii de concentrare si de rezolvare a problemelor si la alte obiective educationale si mareste performanta scolara pe toata durata procesului educativ.

Obiectivele educationale ale programului FasTracKids sunt:
Sa-i pregateasca pe copii pentru scoala si viata
Sa dezvolte gândirea creativa si capacitatea de rezolvare a problemelor
Sa formeze aptitudinile de vorbire si comunicare
Sa-i învete pe copii aplicarea si transferul cunostintelor
Sa promoveze calitatile de conducere si cresterea personala
Sa insufle dragostea de învatatura pentru întreaga viata

FTK este un concept pedagogic revolutionar despre educatia in primii ani ai copilarie, care incurajeaza creativitatea si dezv. creierului la copii cu varste intre 6 luni si 6 ani. In plus, programul nostru se focalizeaza pe aplicarea si transferul cunostintelor, dezvoltarea aptitudinilor de vorbire si comunicare si pe promovarea calitatilor de conducere si dezvoltarea personalitatii.
Prin sistemul nostru de centre pedagogice FasTracKids, oferim patru programe destinate sa sustina si sa intareasca procesul de dezvoltare naturala a copilului dvs.

-FasTracKids – programul nostru de baza, este un curs cu durata de 96 de saptamani destinat sa imbogateasca cunostintele copiilor cu varste între 3 #351;i 6 ani.

-FasTrack Tots – O versiune adaptata a programului FasTracKids destinata copiilor cu varste de 2-3 ani.

-FasTrack Music – Un program distins cu premii, care combina un curriculum atent planificat cu activitati de grup menite a cultiva respectul de sine si dezvoltarea unor aptitudini sociale la copiii cu varste de 2-4 ani.

-FasTrack Signing – Profita de miscarile naturale ale unui copil cu auz normal, dezvolta aptitudinile de comunicare la copii cu varste de la 6 luni la 2 ani, cu mult inainte ca ei sa-si poata verbaliza nevoile.
este si un subiect deschis pe tema asta aici pe forum.

Daca Dani nu mananca toate felurile normal ca ii e foame, mancarea o fi in cantitate mai mica. ar putea sa ceara inca o portie de ce-i place. sau poti sa-i spui tu educatoarei sa-i suplimenteze felul care a vazut ca l-a mancat.



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Uite ca mi.a luat-o Bianca inainte, vroiam si eu sa te intreb Giova despre ce este vorba in program la FTT dar ai postat deja toate lamuririle. Suna bine, cred ca o sa.i placa lui Marcolino

la noi nimic nou, am stat acasa pt ca a fost foarte frig afara,maxim 7 grade plus ca i.am spalat geaca de iarna lui Angelo. Sant cu vopseaua in cap, trebuie sa ma spal rpd ca incepe meciul Steaua-Bayern

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Giova, mersi de lamuriri...suna bine intr-adevar ce invata acolo. Cat te costa o sedinta? Mi-ai dat o idee buna cu suplimentarea felului care ii place...am sa vb cu educatoarea mai ales ca am spus ca pe una o cunosc.
Maraki am vazut poze din Germania, la inceperea anului scolar un copil era cu cizme. Si la Tv zicea ca va venii iar caldura, ca in octombrie va fi cald...povesti pe paine. Of nu vreau frig inca . Hai Steaua normal
Maine avem sedinta cu parintii la Dani pe unitate mai intai, apoi pe grupe. M-am intalnit azi cu cealalta educatoare care trebuia sa fie la Dani la grupa dar s-au despartit si mi-a spus ca deocamdata 2 sapt e perioada de acomodare la astia mici si apoi urmeaza programa...lucreaza dupa o programa (am intrebat daca la grupa mica fac ceva activitati). Am spus ca sigur maine trebuie sa dam bani pt fondul gradinitei, a grupei si i-am spus ca prefer sa dam toti bani sa cumparam rechizite la fel decat fiecare sa cumpere ce vrea. Ca sunt copii si copii, si unul are un creion cu Winnie de ex, unul un creion simplu si de aici scandal . Sa evitam la varsta asta cat de cat diferenta din buzunarul parintilor. Asta e pararea mea, acum sa vedem maine ce va fi. Oricum a spus si ea ca si ele (educatoarele) asa vor, ca unii parinti au adus materiale la timp, altii au adus dupa o luna, altii deloc. Ca la grupele mai mari au fiecare penar( si Sandra a avut) si acolo nu se mai baga si fiecare cumpara ce vrea si macar aici sa fie o egalitate.
Gradinita ne costa 5 lei pe zi...in jur la 110 lei pe luna + ce mai trebuie sa dam pt fondul clasei, al gradinitei....
Noah...m-am luat cu povestile si v-am impuiat capul... (oricum nu se incumeta lumea sa scrie nu? )


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

M-am uitat acum pe net sa caut ceva cantece si poezii pt pitici ca credeti-ma ca le-am uitat .
Dani imi tot cere sa cant "ala cu iepurasul" si eu stiu ca sunt 2 cantece cu iepurasul:
Iepuras dragalas

Iepuras dragalas
A fugit peste imas
Si s-a dus colo sus
Intr-o tufa s-a ascuns
Dar Codau, caine rau
L-a gonit din cuibul sau
Si-a plecat speriat
In cel codru-ntunecat!

Si mai este unul....
Iepurasu-n iarba...
doarme si viseza....
si pauza ca nu mai stiu
Vesnic ma incurc in cantecele cu iepurasi...trebuie sa ma apuc sa le invatz din nou

www.suntmamica.ro/Cantece-si-poezii-93/" target="_blank">Aici e situl ...poate va uitati si voi.


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Buna dimineata!
Nici nu mai stiu ce mai voiam sa spun. Neuronul asta !

Cum v-am mai spus deja, am renuntat la ideea de a o da pe Sabina anul acesta in colectivitate. Saptamina asta au venit bunicii de la Birlad sa stea cu ea; luni si marti a plins dupa tati mai ales, abia reuseau s-o linisteasca. Cu ocazia asta a venit pe la noi vreo doua zile si tipa pe care as vrea s-o iau ca bona, e sora soacrei mele. Tipa are 56 de ani, a fost educatoare si apoi invatatoare ani buni; stie o gramada de cintecele si de poezii, e grijulie si explica f frumos. Mie mi-a facut impresie buna , desi nu am vazut-o decit de citeva ori de cind m-am casatorit cu Sorin. Ea a mai stat cu un nepotel tot asa mik si parintii copilului au fost foarte multumiti.
Insa am o mare problema, Sabina n-o place (banuiesc eu ca din cauza ca vorbeste cam tare). A stat in prima zi vreo juma de ora cu ea si s-a jucat, i-a cintat si i-a zis o poezie cu o veveritza care i-a placut Sabinei. Numai ca dupa aia , gata, sa plece tanti acasa si sa nu mai vina. A doua zi cind a vazut-o , a fugit si s-a refugiat in pat si nici n-a vrut sa stea de vorba cu ea. Nici nu stiu ce sa cred.
Bianca, si eu am dat drumul la centrala , si inca de luni noaptea. Tare bine e sa ai caldura cind vrei si cita vrei, asa-i ?
Ioana, vacanta foarte placuta! Stai linistita ca Razvan e pe miini bune cu buni si cu bona. Tu distreaza-te si vino acasa cu "bateriile incarcate".
Maraki, cum mai papa Angelos? E bine ca il duci in continuare la Montessori; si din cite ai povestit tu, lui nu i-a displacut acolo, ba a afacut tot ce i-a zis dr. Asta inseamna ca activitatea i s-a parut interesanta si l-a captivat; mai nasol de voi ca va plictisiti , dar ce nu facem noi pentru copilasii nostri.
Giova, interesant ce spui tu acolo de cursurile de la Fastrackids; cit costa asa ceva si la care dintre programe l-ai inscris ? Felicitari cu suzi! Nu ceda pentru ca e spre binele lui sa scape de suzi ; e marisor deja , acusica face 3 ani. Si noi am reusit sa scapam de ea intr-o oarecare masura. N-o mai cere, nu i-o dau , dar nu prea mai poate dormi la prinz, sau daca doarme, doarme putin, o ora si se trezeste. Seara n-are nevoie deloc. Doar simbata trecuta i-am dat-o eu la prinz ca eram rupta de oboseala si voiam sa dorm un pik si ea nu reusea deloc sa adoarma. In 5 secunde era in lumea viselor si a dormit vreo 4 ore.
Poate o sa vi se pare putin fortat, dar eu am in plan s-o inscriu la anul la cursurile de franceza de la Centrul Cultural Francez. Ca anul asta au infiintat cursuri pentru juniori, de la 4 anisori.
In rest nu facem mare lucru; stam pe-acasa pentru ca ea nu prea vrea sa mearga afara. I-am luat un set din ala cu aragaz si oale si cutit si scurgator de vase etc. Dar cind o intreb ce vrea sa-i aduca Mos Craciun imi zice " o bucatarie mare, mami". O sa ma apuc sa-i caut din aia cum am vazut ca au unele spiriduse pe-aici.

Ia sa vad ce trebi am de facut si mai revin.
Pina atunci va urez o zi buna!


Irinutza si Sabina Maria (23 februarie 2006)
poze Sabina

http://www.dropshots.com/irinamav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


am avut o noapte grea....pe cand credeam ca va fii mai usor, se pare ca va fii tot mai greu. Ieri a fost cam marait, seara mi-a cerut suzeta si a inceput sa planga dupa ea. din patutul lui a ajuns in patul nostru, unde a si adormit, intr-un final (24:30). l-am dus la el in patut, dar s-a trezit noaptea si cerand suzeta. l-am luat la noi si a dormit pana dimineata.
Mi-e mila de el, nu vreau sa cedez, dar uite ca mergem inapoi...a fost a 4-a noapte fara suzeta...cat mai trebuie sa treaca ca sa uite de ea
Bianca, maraki, Irina suna foarte bine FTK. la noi in Timisoara se fac doar primele doua: FTKids si FTTots. Marco va face pe asta, ultimul, pt. varsta lui. Acum sa vedem daca merita, mai ales ca toate cunostintele astea le va relua dupa 3 ani, la FTKids.
la Tots sunt 4 sedinte/luna, de cate o ora si costa 220/luna. La Kids sunt 8 sedinte/luna si costa 250/luna.
Nu stiu ce sa zic, ma pronunt dupa lectia demonstrativa de azi si dupa ce va vedea si Clau DVD cu inregistrarea.
Am vb. la gradi si ii duce pe toti directorul, eu merg direct acolo la sediu.
Maraki si la noi sunt cam 10 grade dimineata. e drept ca pe la pranz urca catre 15, dar tot frig este.
Bianca va va zice azi la sedinta daca sa dati bani sau sa cumparati rechizite. dar cam toate educatoarele procedeaza asa: strag bani si cumpara pt. toti la fel, ca sa nu fie discriminare.
Normal ca si grupa mica va face activitati, vor respecta programa ministerului educatiei, doar e deja la gradi dani. Activitatile vor fi scurte, de max. 15 minute, vor invata cantecele si poezii scurte, vor invata sa tina creionul in mana, sa-si coordoneze miscarile, etc.
Primele 2 sapt. sunt de acomodare, asa este la orice inceput de an scolar, la fiecare grupa.
"Iepuras coconas" l-a invatat si Marco recent la gradi. Il repeta pe cel cu Bate vantul frunzele... si il invata pe cel cu Aaaa, acum e toamna, da. cica le place foarte mult, iar educatoarea s-a mirat cand l-a vazut ca-l stiu...ea nu stie ca am fost educatoare. a mai invatat o poezie cu catelul, dar nu vrea sa mi-o spuna, si pana nu o primesc acasa, habar n-am care este.
au mai desenat frunze de toamna si cam atat, din ce am vazut eu pe panou.
Irina poate Sabina e mai sensibila si din cauza asta nu-i place de sora soacrei cand vorbeste mai ridicat. sa stii ca asta e un defect profesional, eu am predat 4 ani in invatamant, dar tot vorbesc foarte tare. Marco e invatat cu mine, Clau imi zice mai tot timpul sa vb. mai incet, sa nu mai tip asa.
Ar fi pacat sa nu o accepte Sabina, mai ales ca e ok ca si bona, mai invata cate o poezioara/cantecel ca sa compenseze lipsa gradinitei.
Foarte bine faci ca vrei sa o duci sa invete o limba straina, nu mi se pare deloc absurda ideea.



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

buna gagici...
Irina de ce sa fie o prostie sa o dai pe Sabina la o limba straina? Foarte bine faci! Cat e mica invata cuvinte multe si va putea conversa. Imi aduc aminte ca Sandra la 6 ani vb f bine engleza, facea la gradi + desenele erau in engleza nu titrate ca acum si vb deja foarte bine. Pacat ca desenele sunt in romaneste la tv, copii receptioneaza f repede si fac legatura cu obictul respectiv si atunci invata ca la obiectul ala i s spune asa. Si eu as vrea sa o dau pe Sandra la maghiara undeva...dar ma mobilizez greu si nu stiu unde sa caut. Profesoara ei de engleza a vrut anul trecut sa se apuce si de maghiara si a considerat ca e cam grea si sa mai asteptam putin. Sa vedem anul asta ce spune daca se baga sa o invete si maghiara...mai ales ca e "profesoara" pe gratis,ca e prietena cu Nelu si nu accepta bani.
De bona nu stiu ce sa spun...poate nu o lac din cauza tonului ridicat. Se va obisnui daca doar asta e problema. Daca nu se va obisnui inseamna ca nu are rst sa chinui fata, copii simt ce simt si stiu ce stiu . Mai asteapta o sapt si daca nu se face placuta doamna...cauta pe altcneva. Parerea mea .
Giova e cam scump programul, spuneai tu ca trebuie sa dai bani mai multi de anul asta. Vroiam sa te intreb...ce i-ai spus lui Marco unde e suzeta? Daca ii raspunzi noaptea cand o cere ca e acolo unde ai spus ca a disparut nu se calmeaza? Of saracul...imi pare sincer rau de voi...vezi...cu cat e mai mre copilul e mai greu sa uite, sa scapati de ea. Eu tin minte ca la Sandra a durat plnsul vreo 3 zile si apoi gata, dar avea 1 an si 3 luni, i-am spus ca a uitat-o la buni (chiar a fost pe acolo, si a dormit acolo atunci) si culmea ca a inteles, iti spun ca mai mult de 3 zile nu a durat plansul dupa "bibi". Si era super dependenta de ea, la Dani a trebuit sa pun glicerina pe ea sa o ia i gura...si o lua doar la somn. Ce sa zic...va dura putin la Marco pt ca a si iubit-o, o folosea nu doar la somn. Cumpara-i un plus nou sa doarma cu el..sa il stranga in brate...poate va uita. Dani are un tweety si asa frumos adorame cu el in brate . La gradi i-am dus o vacutza moale de plus sa doarma...asa am vrut eu, nu a cerut el. Eu de multe ori seara cand spune Dani ca nu face nani ii spun sa il ia pe tweety in brate si sail stranga bine bine si sa faca nani cu el. Incearca si tu...ceva metode trebuie sa gasesti o perioada pana se acomodeaza fara "iubita suzy"
Imi aduc aminte de "iepuras coconas", il cantai lui Marco mai demult...t-ai inregistrat si ai pus filmul in drop.Tin minte ca atunci am tot ascultat versurile ca nu intelegeam acolo cu "codau caine rau"
Dar cum e celalalt cu iepuras?
Am gasit acum pe un alt forum cuvintele:

Iepurasu-n iarba
Doarme si viseaza,
Poate ca s-a-mbolnavit
Ca de mult n-a mai sarit!
Iepuras,iepuras,
Prinde-ma pe mine!
Tin minte ca la o serbare sau nu era serbare..eu eram iepuras si toata lumea statea in jurul meusi cand spuneau prinde-ma pe mine...saream si prindeam pe cineva si ala era iepurasul si trebuia sa stea jos...gugulici si sa duca mainile la cap ca si cand ar avea urechi si sa se faca ca doarme...
Nu mai tineti minte?
Merg si eu la treburile mele...

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

A... Irina imi aduc aminte ca bunica-mea intotdeuna ne-a invatat sa ne dam copii la limbi straine...chiar si noi sa invatam multe limbi straine. Imi spunea ca ce...si tiganii stiu cel putin 2 limbi...tiganeste si romana + ca tiganii de pe aici stiu 3 limbi...ca stiu si maghiara. Asa ca....e super bine sa stie cat mai multe limbi si de la o varsta cat mai mica.
Oricum astia dela Tv au spus ca in scoli nu se va mai pune accent pe gramatica si scris...mai mult se va pune accept pe vorbit. As vrea sa vad daca e asa...oricum o limba straina nu poti invata daca nu ii stii gramatica
Sandra a facut engleza de la gradinita, la scoala din cls a 1-a a facut engleza si acum din clasa a 5-a va face franceza...chiar azi a avut prima ora de franceza. Era vorba la scoala ca vor face germana ca mai bine merge germana in Europa..dar au avut ceva probleme cu profesoara de germana si au ramas ca fac franceza.
Eu am facut franceza din cls a 5 pana in 12 dar nu imi mai amintesc absolut nimic....parca mi-a sters cineva memoria cu buretele . Engleza am facut-o din a 6-a doar dar mi-a placut si ma descurc.
Generatia din ziua de azi trebuie sa stie o limba straina cat de cat la perfectie...ca daca nu...e jale


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Bianca celalalt cantec cu iepurasul nu-l stiu.
Marco nu folosea suzeta tot timpul. la gradi era fara ea, dormea la pranz acolo fara ea, acasa o lua la somn, sau cand era obosit/marait.
El si-a aruncat suzeta in cosul de la baie, duminica. Asta ii tpot repetam, ca si-a aruncat-o el la gunoi, dar continua cu nu si nu.
Ii dau celelalate suzete, animale de push, masinute, dar degeaba...el vrea teta aia cu bube ( se albise cauciucul ala si se crepase, i-am zis ca are bube).
asa ca nu avem alta solutie...decat sa uite cat mai repede de ea. dar greu va fii, caci tine minte multe lucruri, care s-au intamplat cu mult timp in urma.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello si de la noi,

Giova cand ai timp scrie pls versurile de la cantecul: Aaa, acum e toamna da.....nu le mai tin minte dar stiu ca e frumos cantecelul Pt. ce nu mai stiu o sa ascult cutiuta muzicala sa nu te pun la prea mult scris.

Bianca ai impresia ca eu am facut gramatica la lb greaca? Nu! Am invatat din auzite si ascultand multa muzica Cand lucram in Ro, veneau greci si ciprioti la firma si ma intrebau mai toti daca sant grecoaica dupa care bineinteles urmau laudele de rigoare: vorbesti foarte bine greaca

Irina nici mie nu mi se pare ceva aiurea sa o dai pe Sabinutza de acum la o lb straina. Ea vorbeste deja si nu consider ca este prea devreme pt a invata alta lb. Angelo stie deja toate nr. in greaca si vreo 5 litere din alfabetul grecesc. Eu cu alfabetul grecesc nu ma pot lauda ( alfa, beta, delta. lamta...) si cand l.am auzit pe Giorgos spunand Ipsilon, am inceput sa rad de el si sa-l fac taran( ziceam sa vb corect si sa pronunte Epsilon ) De fapt este si litera Ipsilon si lt.Epsilon o sa invete fii-miu in locul meu


in rest nimic nou, dimineata erau 2 grade,am curatat gheata de la parbriz si luneta
citesc un pic pe la active pana mananca Angelo....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput