Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

Buna ziua.
Am sentinta de divort/custodie irevocabila, eu buletin si copilul pasaport individual (valabil). Pot iesi cu el din tara - ma intereseaza o vacanta pe litoralul bulgaresc, o saptamana. Ce acte-mi sunt necesare?
exista vreo posibilitate sa nu-mi trebuiasca alta semnatutra de la tatal copilului? este isteric in general si nu coopereaza in nici un subiect legat de copil, nici macar in cele legate de boala/sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Faci o copie xerox dupa sentinta definitiva si irevocabila si te prezinti cu buletinul tau, pasaportul copilului, sentinta in original si copia xerox. Nu ai nevoie de nimic de la tata atata vreme cat mergi in concediu si nu ai nevoie de viza in tara in care calatoresti. Cei de la granita iti vor retine copia xerox, dar trebuie sa o confrunte cu originalul. La intoarcere nu ai nevoie de nimic, e vorba numai la iesire din tara.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

multumesc frumos!!!

chiar e o usurare sa aflu asta, nu eram sigura, ma gandeam sa nu cumva sa nimeresc vreun vames prost dispus la ora 4 dimineata si sa ma intoarca din drum ca mai vrea cine stie ce hartii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cu mare placere! Uite aici si www.politiadefrontiera.ro/" target="_blank">informatiile oficiale(da click in stanga pe conditii de calatorie si apoi intra la conditii de iesire din tara a unui cetatean roman minor). Dovada ce cer ei este cum ti-am scris mai sus.

Concediu placut!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Inca nu sunt casatorita cu partenerul meu (german). Urmeaza sa nasc in curand, in Germania. Copilul va avea cetatenie germana, care o exclude pe cea romana. Eu am (inca) domiciliul in Romania.

Care sunt consecintele (problemele) pentru mine ca mama romanca avand un copil german? Probleme de pasaport, calatorie, aprobare de calatorie de la tata? Declarare la oficiul pt. straini?! Cand vin cu bebe in Ro trebuie sa fac vreun act? Transcriere certificat de nastere etc.? Sa-l declar la politie ca rezident cu mine?

Am vazut raspunsuri pentru alte persoane, dar ma intereseaza care e situatia pentru cei necasatoriti? Plus intrebarile suplimentare :)

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Vin si eu cu o intrebare.. A iesit cineva din Ro de curand spre Europa de vest doar cu cartea de identitate cu masina? Am pe cineva care vrea sa vina la mine si m-a intrebat daca e nevoie sa-si faca alt pasaport (cel vechi a expirat)

Se poate calatori doar cu cartea de identitate? Noi in Dk nu avem asa o legitimatie, deci nu putem iesi fara pasaport

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ishulina spune:

pt Luisea

Nu este necesar sa-si faca alt pasaport, poate iesi doar cu cartea de identitate daca nu este insotit de minori. Pe mine, sincer, m-au oprit doar la vama din Ungaria, unde s-au uitat la actele masinii iar mie mi-au cerut cartea de identitate.

Viitoare mamica 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Merci Isulina

M-am uitat si pe net pe site-ul politiet de frontiera si al Afacerilor Externe.. dar vroiam sa fiu sigura - sa aud de la cineva care a fost

Sarcina usoara in continuare

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui blahblah

Inca nu sunt casatorita cu partenerul meu (german). Urmeaza sa nasc in curand, in Germania. Copilul va avea cetatenie germana, care o exclude pe cea romana. Eu am (inca) domiciliul in Romania.



Multumesc!



Cetatzenia germana nu o exclude pe cea romana,depinde doar de tine daca vrei sa aiba copilul dubla cetatzenie!

Nu intzeleg la ce te referi prin "consecintze`"pentru tine ca mama romanca cu copil de alta cetatzenie!Din contra,nu ai atitea probleme cu legile romanesti atita timp cit calatoresti cu copilul nde alta cetatzenie!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

De unde stie politia de frontiera cine sunt parintii unui copil? Pentru ca in pasaport nu apare aceasta informatie. Vad pe calculator atunci cand "citesc" pasaportul?

Fetita mea ese adoptata si este cu "liniuta" la tata, i-am facut pasaport si acum vrem sa plecam in vacanta.
Oare imi mai trebuie vreun act (altceva decat pasaportul) la controlul de pasapoarte?

merci!

Mergi la inceput