Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Buna!
am si eu o intrebare daca poate sa ma ajute cineva. Sunt in CM (luna 5-a de sarcina) dar am si un PFA.
Stiu ca atunci cand intru in CIC trebuie sa-mi suspend activitatea pe PFA.
Intrebarea e: acum cat sunt in CM si apoi in concediu prenatal pot sa-mi mentin si veniturile pe PFA?? sau sunt incompatibile??

MULTUMESC

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt incompatibile.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

multumesc mult Marius. Poti sa-mi spui te rog si in ce lege este mentionat?

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Buna ziua,am si io o inatrbare(ca toata lumea)
vrem sa plecam din tara si vreau sa ramana copilul la mama insa legal,adica in caz ca patim ceva sa nu se bata nimeni pe el.Cum putem face asta legal si cam cat ne costa?
Multumesc mult


Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista nicio modalitate legala de a incredinta copilul in caz de...Doamne Fereste! Nu este cazul sa intram in amanunte sinistre, dar in atare situatie intervine Autoritatea tutelara care gestioneaza incredintarea. In schimb, daca pleci in strainatate, ai obligatia sa anunti acest lucru la serviciile de protectie a copilului de pe langa primarie printr-o declaratie-tip si un dosar, in care declari in grija cui lasi copilul, acceptul respectivei persoane etc.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumesc!

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
In schimb, daca pleci in strainatate, ai obligatia sa anunti acest lucru la serviciile de protectie a copilului de pe langa primarie printr-o declaratie-tip si un dosar, in care declari in grija cui lasi copilul, acceptul respectivei persoane etc.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


asta daca pleci definitiv din tara sau o perioada lunga, nu?? ca doar nu pt o vacanta, de ex! NU??

Mami de fetita si de baietel 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Formele de doctorat sunt acum fara frecventa (se plateste taxa in fiecare din cei trei ani de studiu) si cu frecventa, la zi, dar calitatea de doctorand la zi este incompatibila cu cea de angajat/salariat.
Voiam sa va prezint o situatie ipotetica: nasc copilul, dupa postnatal depun cerere de suspendare a contractului individual de munca la angajator si intru in CIC. Ma hotarasc sa intru la doctorat la zi. Renunt la plata indemnizatiei de CIC in favoarea bursei de doctorand (desi, daca s-ar putea face doctoratul la zi fara bursa, nu as solicita bursa si nu as renunta la indemnizatie).
Cand implineste copilul 2 ani fac cerere la rectorat sa fac ultimul an de doctorat la fara frecventa.

Ma primeste unitatea angajatoare dupa perioada de 2 ani cat e CIC? Sau nu se mai cheama CIC daca am fost doctorand la zi?
Eu caut modalitati de a face 2 ani de doctorat la zi (adica pentru care sa nu platesc taxa) si de a nu pierde totodata locul actual de munca, folosindu-ma cumva de un CIC de 2 ani.
Stiti vreo solutie?
Sper ca am fost coerenta. Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Marius - revin cu o intrebare legata de prima postata aici. Mi-ai spus ca se acorda concediul de odihna proportional cu timpul efectiv lucrat in anul respectiv. Am inteles. Intrebarea suplimentara este daca in calcului timpului efectiv lucrat "intra" si cele 126 de zile de concediu pre si postnatal. Daca da, imi poti da baza legala ? Ca am cerut la servici sa imi acorde cele 14 zile de concediu (aferente pana in luna iulie cand urmeaza sa nasc) si mi s-a spus ca daca imi iau inainte de nastere concediu prenatal mi se reduce perioada efectiv lucrata si, bineinteles, si nr. de zile de concediu de odihna.

Multumesc,

Anca, mami de Sasha si 17 +
suriorul lui sasha
Nazdravani de august - septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Buna,
Am siu o intrebare.
Fetita mea implineste in curand 14 ani deci trebuie sa faca buletin.
eu sunt in strainatate pt cateva luni si ea e in Rom.Eu sunt divortata cu hotarare irev si def, fata incredintata mie.
Am citit pe tot felul de site-uri despre actele necesare obtinerii CI.
Intrebare, ce trebuie sa fac eu daca sunt in srainatate si nu are nimeni nici o imputernicire ceva, acolo...
Pot sa fac o procura prin ambasada romana mamei mele ?
Merci anticipat



Mona
:)

Mergi la inceput