Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui bombi

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Buna Marius,
am citit in aceasta conventie, pe care o postez mai jos, la articolul 9 ca, daca ai peste 30 ani nu poti adopta un copil, sau cel putin asa am inteles eu. Te rog sa ne ajuti.

Varsta minima a adoptatorului
(1) Un copil poate fi adoptat numai daca adoptatorul a atins varsta minima prevazuta de legislatie in acest scop, aceasta varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani. Trebuie sa existe o diferenta de varsta corespunzatoare intre adoptator si copil, respectandu-se interesul superior al copilului, de preferat o diferenta de cel putin 16 ani.


In articol se vorbeste doar despre virsta minima. Aceasta trebuie sa fie intre 18 si 30 ani. Adica ar tb sa existe alta lege care sa stabileasca aceasta virsta minima.


Tu citesti ce este subliniat cu rosu? Pentru ca eu nu prea inteleg sensul raspunsului tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Da, citesc, si anume
1. titlul articolului: virsta minima
2. continutul articolului: varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani

Si inteleg ca aceasta conventie europeana lasa la latitudinea fiecarei tari sa stabileasca care e virsta minima (de exemplu in Ro - 18, in UK - 21, dar nu permite ca virsta minima sa fie 31)
numere sint doar de exemplu, nu stiu date concrete

Alte nelamuriri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mey pe scurt un adoptator nu este eligibil daca are 17 ani dar nici 31 Ok? Prea multa teorie fara sens intrebarea a fost clara raspunsul este clar. Peace!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

marius, e doar partial ok ce zici tu. La 17 ani nu esti eligibil (exceptind cazuri exceptionale). Dar ca sa nu fii eligibil la 31, ar tb ca virsta maxima sa fie 30. Dar in articolul dezbatut nu se zice nimic de virsta maxima.
Fiecare tara isi stabileste virsta minima si (eventual) alte reguli aditionale pt adoptie. De ex, in Germania exista conditia ca diferenta maxima intre adoptator si adoptat sa fie de 40 de ani (adica la 45 de ani, nu poti sa iei copil mai mic de 5 ani). Deci, se poate adopta si la 40+.

The minimum age to adopt can be prescribed by each member state in its national law; however this minimum age should be neither less than 18 nor more than 30 years old (the upper age limit previously being 35 years). (vezi www.coe.int/t/dg3/children/pdf/AdoptionPlaquette_en.pdf" target="_blank">pag 3)

Vezi si aici (art 9, pct. 50, pag 27).

E clar acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - am inteles nuanta. Multumesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

buna, vreau sa va intreb ceva, legat de mostenire.
soacra mea a aflat ca tatal ei a trecut casa parinteasca pe numele fratelui ei de acum 8 ani. e a 2-a casa pe care i-o dau lui, si ei nu i-au dat nimic. acum, dupa ce s-a suparat soacra mea, i-au oferit 1000 euro si ii cer sa faca act la notar ca e multumita cu ce a primit. casa valoreaza vreo 50.000 euro, deci ea ar prefera macar jumatate din aceasta a doua casa, daca nu chiar toata :) exista vreo lege care cere impartirea egala a mostenirii? sau ar trebui sa ia astia 1000 pana nu se razgandesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:


imi raspundeti si mie, va rog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna ziua
stie cineva dupa cat timp un cetatean turc poate obtine cetatenie sau dupa cat timp nu mai are nevoie de asa zisa lui sotie romanca?

va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppi spune:

Buna ziua!

Am si eu o problema cu un concediu: dupa ce m-am intors din concediul de ingrijire copil pana la 2 ani, in urmatoarele 20 de zile am intrat in concediu medical cod 09 ( ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani ).Intrebarea este cum se calculeaza CM; nu am stagiu de cotizare pentru ca 2 ani am fost in ingrijire copil si care este baza de calcul in acest caz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialucya spune:

Stie cineva unde as putea gasi toate modificarile legii adoptiei din 1998 pana in prezent?

Mergi la inceput