Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

buna marius
ma aflu in urmatoarea situatie:
-revenita din CIC in 16 mai 2010, firma la care lucram se inchide in 9 iulie 2011. nu intru in somaj si la inceput de august imi deschid BIA (un pfa al arhitectilor) si prima incasare se face in septembrie (in caz ca e relevant) iar din 15 octombrie devin si salariat cu carte de munca la o alta firma. am continuat cu ambele activitati- si ca angajat, si ca PFA pana in prezent (si voi continua pana nasc)
intrebarea mea e urmatoarea:
avand in vedere ca eu nasc in teorie la sf de octombrie, inceput de nov, dar e posibil sa nasc si mai devreme (septembrie sa zicem, daca doamne fere nasc prematur) e invreun fel amenintata indemnizatia mea de crestere a copilului, avand in vedere ca desi nu aveam carte de munca eu activez din 20 august ca PFA (si am platit darile in consecinta)?
edit: mentionez ca incasarile pe PFA nu sunt lunare, sunt ocazionale..

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 26+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat la finante esti inregistrata si ti se calculeaza impozit pe PFA este totul OK. Nu conteaza cat anume castigi, daca este ocazional sau zilnic ci doar sa fi inregistrata cu venituri impozabile ca si PFA si sa existe continuitate loc vechi de munca -> PFA -> noul loc e munca

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

multumesc pentru raspuns
problema mea e tocmai ca nu exista continuitate...intre 9 iulie (cand s-a inchis firma) si 20 august(cand am inceput activitatea pe BIA)...e o pauza. teoretic am o ceva venit pe fiecare luna, si in iulie (9 zile) si in august (o cota aferenta celor 11 zile ale lunii), dar practic e o pauza de o luna si ceva...isi poate da seama cineva de chestia asta? ma gandesc ca daca totusi nasc oricand dupa luna august, trebuie doar sa fac dovada ca PFA-ul era functional cu 12 luni inainte, si apoi cumulez si veniturile salariale care incep din octombrie...


ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 26+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E Ok.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna Marius!
am urmatoarea intrebare: daca in urma unui divort sotul lasa fostei sotii si copiilor rezultati din casatorie totul (adica un imobil dobandit in timpul casatoriei, nu prin mostenire/legat, ci bun comun) si practic nu mai ramane cu proprietati; peste ani, cand acela nu va mai fi, copiii lui dintr-o casatorie anterioara vor putea ataca aceasta tranzactie pentru a o anula sau reduce? adica va putea fi luata in consideratie la masa succesorala? masa succesorala nu se refera doar la patrimoniul defunctul in momentul in care in care inceteaza sa mai traiasca?
Ma gandesc ca un om poate dispune cum vrea de bunurile lui in timpul vietii. Or fi si care vand tot fara sa se mai gandeasca la nici o rezerva legala a nimanui si, apoi traiesc prin hoteluri sau toaca banii in cazinouri.

Stiu ca-i un exemplu copilaresc si exagerat, dar in momentul asta am un amalgam in cap si nu imi dau seama pana unde pot merge mostenitorii rezervatari cu actiunile in anulare, reductiune. Si impotriva caror contracte se pot indrepta. E clar ca donatia si legatul. Ar putea ataca si un contract de vanzare-cumparare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un contract de vanzare cumparare - nu. In speta mama / tata isi vand bunurile iau banii si ii termina la LAs Vegas...asta e. Au acest drept. Mostenitorii - ghinion - nu au ce sa mosteneasca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Multumesc. Dar poate poti sa-mi raspunzi si la prima intrebare. copiii din prima casatorie a sotului meu (carora de altfel le-a lasat totul cand a divortat de mama lor) fiind mostenitori rezervatari ,se pot indrepta asupra unui imobil pe care mi-l lasa de data asta mie si copiilor mei sotul? In urma divortului prin tranzactie. Daca atunci cand tatal lor va muri nu vor mai prea fi multe in patrimoniul sau? Pot ataca acea hotarare judecatoreasca prin care in urma tranzactiei imi revine mie imobilul in cauza?


De fapt, in speta, tata lasa celei de-a doua sotii un imobil. Copiii din prima casatorie nu pot ataca aceasta tranzactie pe motiv ca s-a incercat sa li se ia rezerva legala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are relevanta din a cata casatorie sunt sau daca a existat vreo casatorie. Relatia este strict de mostenire - si da mostenitorii au acest drept prin insasi calitatea lor de mostenitori.
De fiecare data cand se va discuta de bunuri se va pune in discutie daca exista mostenitori sau nu si care sunt acestia si asa mai departe. Succesiunea functioneaza sunt drepturile oricarui mostenitor cf legii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

sper sa nu reusesc sa te enervez pana la urma. eu stiu ca nu are nici o relevanta din ce casatorie sunt sau daca sunt copii din casatorie, stiu ca toti copiii recunoscuti au drepturi egale. Vroiam doar sa iti explic situatia ca sa intelegi ce ma doare pe mine.
Deci pana la urma eu tot nu am inteles daca mi-ai raspuns sau ba, dar oricum iti multumesc mult pentru timpul acordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns na_bo spune:

Buna! Am cumparat lemne pentru constructia unei case, iar cel care s-a ocupat cu constructia s-a ocupat si de transport. Noua ne-a inmanat factura si noi am platit. Am avut un control acolo unde am costruit si ni s-a cerut avizul care insotea lemnul, spunanduni-se ca suntem pasibili de amenda si confiscarea lemnului. Nu inteleg de ce ni se cere noua daca noi l-am platit si nu am avut nici o treaba cu tranportul.

Mergi la inceput