Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

revin va rog cu inca o intrebare. cum se calculeaza salariul primit in concediul de sarcina si lauzie, in cazul in care concediul este luat intre cic1 si cic 2, pentru a acoperi o diferenta de 15 zile intre data la care bb1 implineste 2 ani, si data nasterii lui bb2 multumesc mult pt tot.

Mami de (28.10.2008) si bb2 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

e cumva 85% din cuantumul indemnizatiei CIC, fara a include si alocatia ?




Mami de (28.10.2008) si bb2 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intrebare fara sens. Salariul se primeste de la serviciu pt mnunca prestata. In concediul de lauzie sau cresterea copilului minor Nu se primeste salariu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

m-am exprimat asa taman pentru ca nu ma pricep. cum se numesc atunci banii primiti de la serviciu in perioada mentionata ? si cum se calculeaza cuantumul? multumesc.



Mami de (28.10.2008) si bb2 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

situatia mea mi se pare incalcita....am o intrebare,daca ma puteti ajuta:eu de la 1 iulie raman in somaj.din somaj voi trece in prenatal la 1 august.avand in vedere ca prenatalul e eliberat de catre medicul de fam si se depune la firma,eu unde il voi depune daca nu voi mai lucra?la ITM sau la sanatate?

mami de , premiata la concursul de dans 25+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

Marius,multumesc.

mami de , premiata la concursul de dans 25+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Buna ziua ,
Am si eu o intrebare ( nu stiu daca a mai fost postata ). Am o cunostinta a carui sotie a nascut in decembrie si ea nelucrand a intrat el in concediu de paternitate , dar in acelasi timp el s a intors si la servici . Totul a fost OK pana zilele trecute cand s au facut verificari si l-au descoperit .Ce i se poate intampla ? O sa ii dea amenda si lui si firmei unde lucra ?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kular spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la modificarile abia aparute la acordarea concediului medical.
Eu sunt de la 1 iunie 2010 in concediu prenatal si am inteles ca acest concediu se considera un concediu medical. S-a publicat in Monitorul Oficial din 12 mai 2010 un ordin care modifica OG 158/2005.
Ceea ce nu imi este mie clar este daca eu sunt obligata de lege sa dau acea declaratie pe propriaraspundera ca in timpul zilei pot fi verificata la domiciliu; adica daca eu sunt obligata pe perioada concediului pre si post natal sa stau legata de casa ca si cum as fi bolnava.
Medicul meu de familie insista sa dau declaratia si spune ca in caz contrar nu imi elibereaza concediul de maternitate.

Ce pot sa fac?

Este corect ce imi cere medicul?

Astept cu mare interes raspunsul deoarece luni dimineata ar trebui sa merg la angajator sa iau adeverinta cu zilele de concediu medical pe care le-am avut anul acesta si apoi la medic pentru concediu. Nu as vre sa dau o declaratie falsa de la bun inceput... mi se pare imposibil sa ma oblige sa stau in casa pe perioada acestui concediu

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Delicata intrebare. Hmm ma gandesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput