Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Am nevoie de putin ajutor, macar sa trec linistita peste weekend, sa stiu ca exista o solutie.
Pe scurt: Am divortat acum 1 an si ceva dar nu am apucat sa-mi schimb adresa din buletin. Fostul sot tocmai m-a anuntat azi ca mi-a aruncat actele firmei pe care le uitasem in locuinta, pe care i-am cedat-o. Am inteles ca am primit si o amenda, un PV lipit pe usa scarii blocului, dar nu vrea sa imi dea detalii, si ca as mai fi primit instiintari dar nu a vrut sa ma anunte. Firma a fost dizolvata in 2009 si o parte din acte predate la RC.
Printre acte, aveam si Registrul Unic de Control al PFA-ului pe care lucrez in prezent.
As vrea sa stiu daca pot schimba adresa la finante, inainte sa o schimb si in buletin, pentru ca el nu vrea sa ma anunte cand vine corespondenta.

Sper ca am fost coerenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca pentru adresa unde ai vrea sa schimbi sediul firmei va exista un contract macar de comodat atunci se poate schimba adresa firmei. Trebuie contract de comodat si act notarial pt preschimbare sediu de firma. Iti recomand sa faci toate modificarile pe care le doresti in in aceeasi etapa pentru ca nu vei mai plati ulterior... de exemplu se schimba adresa, poate numele firmei, obiectul de activitate sau se completeaza ob de activitate si cu altele... deci sa pui toate acestea in acte acum (daca este cazul si daca doresti desigur).
Daca nu te descurci mai intreaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Multumesc pentru raspuns! In mod sigur o sa fac un contract de comodat. Asta se face la notar sau se poate face si fara? Ca daca se face si fara l-as face si maine, si luni sa merg sa rezolv ce mai e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contractul nu trebuie autentificat insa pe baza acestuia la notar se fac actele specifice de preschimbare de sediu al firmei care se legalizeaza. Ca si management cred ca trebuie sa mergi in primul rand la Camera de Comert si Industrie spui ca vrei sa schimbi sediul si primesti de acolo documente specifice plus OPIS si pe baza acestuia stii ce documente sunt necesare si care trebuie depuse la CCI. Unul dintre ele este si cel de comodat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Am inteles. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cu placere. Iti recomand sa mergi la Adm financiara cu un stick sa iti scoti fisa fiscala ca sa vezi ce datorii ai neachitate (amenzi ...altele) pentru ca penalitatile pot deveni uriase si te costa fiecare zi trecuta.... si nu merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

De asta sunt mai mult suparata. Cred ca am fost chemata la control, dar in ciuda promisiunilor, nu am mai fost anuntata, asadar trebuie sa suport consecintele. Ca intotdeauna, prostia se plateste
Referitor la acte, ma gandeam sa merg la finante pentru o audienta ceva si sa imi spuna ce am de facut. Ma gandesc ca exista proceduri si pentru pierderea actelor in general...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe ei nu prea ii intereseaza asta. Ai datorii neachitate dupa ce le platesti te lasa in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimoto spune:

salutare.
intrebare, scurt si la obiect:
bunuri luate de la persoane fizice in baza borderoului de achizitie, dispozitie de plata.... SE POT REVIDE de catre societatea ce le achizitioneaza?
concis ar fi vorba despre piese de schimb auto folosite.
multumesc, toate cele bune
Adi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da.
Pe acest principiu functioneaza parcurile de dezmembrari auto.

Mergi la inceput