Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Buna ziua!

sper ca topicul unde postez este cel corect ,daca nu imi cer scuze.....intrebarea mea este daca pot beneficia de concediu de odihna in luna iulie daca pana la data de 16 martie 2011 am fost in concediu de crestere copil?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti pentru perioada 17 martie - 24 iunie (cel putin)presupun ca au fost lucrate atat cat revine - estimativ 5 zile lucratoare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. In nici un fel. Ce inseamna sunt angajata?
2. Nu stiu - trebuie vazute conditiile ce ti s-au impus cand ai facut firma. Tu ar trebui sa stii doar tu ai facut firma, nu?
3. Da in sensul sa nu castigi bani - cred ca la asta te referi. Insa cedarea partilor sociale nu prevede asa ceva ca si procedura.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

1. Sunt angajata intr-o alta institutie; fiind administrator unic nu puteam sa ma angajez la propia firma
3. Vreau sa renunt la aceasta firma (sa nu mai am nici un fel de contributie in ea)fara a fi nevoita sa vand parile sociale.

Multumesc mult, Marius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui valeria79

Buna ziua!
Detin ca unic administrator un SRL infiintat in dec 2006(pe vremea cand eram studenta si am beneficiat de niste scutiri de taxe atunci cand am infiintat-o).
Sunt interesata sa cedez firma cumnatului meu cat mai curand si am cateva intrebari:
1) Cum influenteaza aceasta firma veniturile pe care le voi primi in CIC?(mentionez ca sunt angajata)
2)Care este perioada in care nu pot renunta la firma fara sa platesc taxele pe care le-am primit ca si deduceri pentru studenti atunci cand am innfintat firma?
3) Exista posibilitatea sa donez firma fara a avea nici un beneficiu?
Multumesc mult!


1. Nu poti beneficia de CIc daca esti si administrator in firma
2. O perioada de 3 ani de zile nu poti cesiona firma ( adica sa-ti dai partile sociale) decat cu plata tututro taxelor de la inmatriculare. In schimb poti schimba administratorul tu ramanand asociat unic. Sa schimbi administratorul este cea mai ieftina si rapida varianta.
3. Poti cesiona firma fara sa ai beneficii, doar daca gasesti pe cioneva care sa o ia si sa plateasca taxele ( care sunt mai mari decat daca ai face o frima noua, si dureaza si mai mult), se face un contract de cesiune la valoarea nominala a partilor sociale.

Din cate stiu eu, se pot face donatii, dar doar intre soti, cesiunea fiind inlocuita de o donatie! Dar, daca tu dai cumnatului, nu e cazul!

Si, legislatia s-a schimbat intre timp, poti sa te angajezi la propria firma chiar daca esti asociat unic si administrator! Acum un an cel putin, din cate stiu eu, se putea, doar daca nu s-a mai schimbat ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui valeria79

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. In nici un fel. Ce inseamna sunt angajata?
2. Nu stiu - trebuie vazute conditiile ce ti s-au impus cand ai facut firma. Tu ar trebui sa stii doar tu ai facut firma, nu?
3. Da in sensul sa nu castigi bani - cred ca la asta te referi. Insa cedarea partilor sociale nu prevede asa ceva ca si procedura.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

1. Sunt angajata intr-o alta institutie; fiind administrator unic nu puteam sa ma angajez la propia firma
3. Vreau sa renunt la aceasta firma (sa nu mai am nici un fel de contributie in ea)fara a fi nevoita sa vand parile sociale.

Multumesc mult, Marius!


Exact ce spuneam, te revoci pe tine din functia de administrator si numesti alt administrator. Asta nu inseamna ca nu mai ai firma, firma este tot a ta, insa o administreaza altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Citat:
citat din mesajul lui valeria79

Buna ziua!
Detin ca unic administrator un SRL infiintat in dec 2006(pe vremea cand eram studenta si am beneficiat de niste scutiri de taxe atunci cand am infiintat-o).
Sunt interesata sa cedez firma cumnatului meu cat mai curand si am cateva intrebari:
1) Cum influenteaza aceasta firma veniturile pe care le voi primi in CIC?(mentionez ca sunt angajata)
2)Care este perioada in care nu pot renunta la firma fara sa platesc taxele pe care le-am primit ca si deduceri pentru studenti atunci cand am innfintat firma?
3) Exista posibilitatea sa donez firma fara a avea nici un beneficiu?
Multumesc mult!


1. Nu poti beneficia de CIc daca esti si administrator in firma
2. O perioada de 3 ani de zile nu poti cesiona firma ( adica sa-ti dai partile sociale) decat cu plata tututro taxelor de la inmatriculare. In schimb poti schimba administratorul tu ramanand asociat unic. Sa schimbi administratorul este cea mai ieftina si rapida varianta.
3. Poti cesiona firma fara sa ai beneficii, doar daca gasesti pe cioneva care sa o ia si sa plateasca taxele ( care sunt mai mari decat daca ai face o frima noua, si dureaza si mai mult), se face un contract de cesiune la valoarea nominala a partilor sociale.

Din cate stiu eu, se pot face donatii, dar doar intre soti, cesiunea fiind inlocuita de o donatie! Dar, daca tu dai cumnatului, nu e cazul!

Si, legislatia s-a schimbat intre timp, poti sa te angajezi la propria firma chiar daca esti asociat unic si administrator! Acum un an cel putin, din cate stiu eu, se putea, doar daca nu s-a mai schimbat ceva!


Chiar nu mai inteleg nimic, nu pot beneficia de CIC fiindca sunt administrator la o firma (chiar daca nu sunt angajat in acea firma si nu am luat in ultimii ani dividente?)
Va rog, ajutati-ma ca sunt intr-o situatie imposibila. Chiar nu am alta sursa de venit decat salariul de la firma unde sunt angajata. Daca nu reusesc sa beneficiez de CIC situatia mea financiara este groaznica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Citat:
citat din mesajul lui valeria79

Buna ziua!
Detin ca unic administrator un SRL infiintat in dec 2006(pe vremea cand eram studenta si am beneficiat de niste scutiri de taxe atunci cand am infiintat-o).
Sunt interesata sa cedez firma cumnatului meu cat mai curand si am cateva intrebari:
1) Cum influenteaza aceasta firma veniturile pe care le voi primi in CIC?(mentionez ca sunt angajata)
2)Care este perioada in care nu pot renunta la firma fara sa platesc taxele pe care le-am primit ca si deduceri pentru studenti atunci cand am innfintat firma?
3) Exista posibilitatea sa donez firma fara a avea nici un beneficiu?
Multumesc mult!


1. Nu poti beneficia de CIc daca esti si administrator in firma
2. O perioada de 3 ani de zile nu poti cesiona firma ( adica sa-ti dai partile sociale) decat cu plata tututro taxelor de la inmatriculare. In schimb poti schimba administratorul tu ramanand asociat unic. Sa schimbi administratorul este cea mai ieftina si rapida varianta.
3. Poti cesiona firma fara sa ai beneficii, doar daca gasesti pe cioneva care sa o ia si sa plateasca taxele ( care sunt mai mari decat daca ai face o frima noua, si dureaza si mai mult), se face un contract de cesiune la valoarea nominala a partilor sociale.

Din cate stiu eu, se pot face donatii, dar doar intre soti, cesiunea fiind inlocuita de o donatie! Dar, daca tu dai cumnatului, nu e cazul!

Si, legislatia s-a schimbat intre timp, poti sa te angajezi la propria firma chiar daca esti asociat unic si administrator! Acum un an cel putin, din cate stiu eu, se putea, doar daca nu s-a mai schimbat ceva!


Chiar nu mai inteleg nimic, nu pot beneficia de CIC fiindca sunt administrator la o firma (chiar daca nu sunt angajat in acea firma si nu am luat in ultimii ani dividente?)
Va rog, ajutati-ma ca sunt intr-o situatie imposibila. Chiar nu am alta sursa de venit decat salariul de la firma unde sunt angajata. Daca nu reusesc sa beneficiez de CIC situatia mea financiara este groaznica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are legatura calitatea de administrator numit prin statut daca nu este remunerata. Nu trebuie sa revoci acest statut atata vreme cst nu este platita.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu are legatura calitatea de administrator numit prin statut daca nu este remunerata. Nu trebuie sa revoci acest statut atata vreme cst nu este platita.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Multumesc mult Marius!
mi-ai luat o piatra de pe suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iti recomand in cazul in care nu ai activitate sau nu vei mai avea activitate sa faci demersurile pentru suspendarea activitatii la ORC - exista o taxa desigur si nu trebue sa ai impozite si/sau taxe neachitate la data solicitarii suspendarii. Obtii aceasta certificare de la Adm financiara ca nu ai datorii la bugetul de stat sau la bugetul asig sociale si depui cerere la ORC plus actele necesare + taxa de suspendare - si dupa ce primesti suspendarea o comunici la la Adm. financiara. Valabilitatea suspendarii este maxim 3 ani. Pe perioada suspendarii nu mai poti sa desfasori activitate pe aceasta firma, nu se mai depun declaratiile dar se depune raportarea anuala (bilantul) din cate stiu. In rest nimic. Este o forma comoda actuala si daca in 3 ani te razgandesti iti reiei procedura pt activitate si mergi mai departe normal.
Cred ca este cea mai buna solutie acum pentru cazul tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput