Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

e vorba de cazare si masa pe litoral pt parintii si copii mei, iar factura emisa ar fi pe firma socrilor.
e posibil sa deconteze aceste cheltuieli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna3 spune:

multumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

help...
1.Cu CAEN 8230 organizare targuri - trebuie declarat punct de lucru?Sau in ce baza desfasor activitatea?Targul nu este in acelasi loc...
2.Poate cineva sa-mi spuna toate taxele si impozitele ce trebuiesc platite?
3.Impozitul forfetar se plateste la firma fara activitate?S-a scos?



CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

help...
1.Cu CAEN 8230 organizare targuri - trebuie declarat punct de lucru?Sau in ce baza desfasor activitatea?Targul nu este in acelasi loc...
2.Poate cineva sa-mi spuna toate taxele si impozitele ce trebuiesc platite?
3.Impozitul forfetar se plateste la firma fara activitate?S-a scos?



CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo


Eu stiu ca s-a scos impozitul minim din octombrie anul trecut!
Iti desfasori activitatea in baza Certificatului Constatator emis de Registrul Comertului. Mergi si intreaba acolo...nu se declara punct de lucru, ci doar iei avize pentru aceasta activitate!


Si inca o noutate "Potrivit modificarilor aduse joi, 19 mai, Ordonantei 44/2008, Persoanele Fizice Autorizate vor putea angaja terte persoane, fiind de asemenea reformulata si prevederea prin care se stabileste ca un PFA ce desfasoara o activitate catre un tert nu va fi considerat angajat, chiar daca are un singur beneficiar al serviciilor"

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

inbox

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Multumesc...
Mai am nelamuriri si nevoie de ajutor!
Ca SC cu asociat unic stiu ca trebuie obligatoriu angajat. Am gasit undeva ca trebuie angajat in 60 de zile.Asta inseamna ca pot angaja dupa 1 luna? Asociatul unic care e si administrator poate fi si acel angajat?

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stii bine. S-a abrogat aceasta obligativitate. Era vorba de microintreprinderi din cate retin.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

marius..e vorba de SC neplatitoare de TVA cu impozit pe venit de 3%.
Nu ne mai obliga la angajat?Unde gasesc baza legala?
Multumesc

CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am vrut sa pun o paranteza - se pare ca trebuia sa o pun. In contextul scris de tine inteleg ca ai optat pt microintreprindere. In acest caza - da impozitul este de 3% pe venit asa cum ai precizat, trebuie sa ai intre 1-9 angajati (poate fi si administratorul ca sa raspund la o alta intrebare)- insa este firma noua? Veche? de cand? la 31.12.2010 ce statut fiscal avea?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput