Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Firma nu a avut activitate dar inactivitatea nu a fost declarata si nu exista decizie AGA de intrare a mijloacelor fixe in conservare, deci ar trebui sa se poata amortiza, mai ales ca, desi nu au fost folosite pentru a genera profit, nu mai sunt nicidecum noi, se vede clar ca a trecut timpul peste ele...
Celalalt asociat nu vrea nici sa lichideze firma, nici sa declare inactivitatea, nici sa plateasca impozitul forfetar, nici sa semneze declaratiile de depus la administratia financiara, nici sa plateasca onorariul contabilei si nici sa preia partile sociale ale celuilalt actionar.
Pare o situatie fara iesire...

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

1. Daca nu a avut activitate nu se pot justifica cheltuielile privind amortizarea sau devin nedeductibile fiscal.
2. Dar de vandut - cedat partile sociale este de acord?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Nu. Nu este de acord cu nimic. Vrem sa stim ce putem face fara acordul lui pentru a iesi din aceasta situatie aparent fara iesire...
Nu cred ca e cineva pe lumea asta interesat sa cumpere sau sa preia partile sociale ale respecivei firme, mai ales avand un asa asociat...
Ca sa cedezi ceva cuiva trebuie ca acea persoana sa fie de acord, si cum el nu e de acord sa primeasca partile sociale, cum i le cedam?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns savarina spune:

Buna, am si eu o intrebare.Ce acte avem nevoie pt masina in cazul in care vrem sa iesim din tara cu ea si e pe firma sotului. Sotul e unul din administratorii firmei.Stiu ca e nevoie de Carte Verde dar cred ca ar fi nevoie si de o hartie parafata cu stampila firmei , tradusa si legalizata la notar.Calatoria e in scop turistic. Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Sunt intr-o situatie mai speciala, daca ma poate ajuta cineva:)
Sunt in concediu de ingrijire copil pana din noiembri 2008 pana in septembrie 2010. Pana in Mai 2010 am fost unic asociat si administrator al unui SRL cu activitatea suspendata.Din mai 2010 am mai cooptat un asociat si suntem ambii asociati cu drepturi depline (fara indemnizatie de administrare sau contract de munca)si firma si-a inceput activitatea.
Intrebare: deoarece eu sunt in concediu ingrijire copil ar fi trebuit sa fac o suspendare a dreptului de administrate?
Daca da, cum se procedeaza?
Urmeaza sa nasc in februarie 2010 al doilea copil.Cum sa procedez ca sa pot beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatie??
Multumesc!

Ioana Carina 19.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie sa faci nimic. E in regula atata vreme cat nu ai un act de unde sa rezulte ca ai lucrat, respectiv ai castigat o suma de bani in acest sens.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Multumesc foarte mult de raspuns insa ... s-au ivit alte intrebari:

Pot fi considerate acte din care sa rezulte ca am lucrat, respectiv castigat o sunma de bani:facturile emise de firma, faptul ca presteaza servicii cu forte proprii, fara a avea angajati...

Citisem undeva ca nu trebuie sa ai calitate de administrator pentru a putea beneficia de CIC si voiam o confirmare/ infirmare, ...

Ioana Carina 19.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Unde ai citit?


Facturile emise sunt venituri ale firmei nu ale tale.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

citisem (tot pe forumuri) ca, calitatea de administrator este incompatibibila cu CIC deoarece, a fi administrator la firma inseamna a presta o munca de conducere a firmei

Ioana Carina 19.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cu conditia sa existe contract si sa fie platita. Este cazul tau?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_27 spune:

Nu, nu exista contract si este adevarat ca unde citisem de incompatibilitatea CIC cu functia de administrator nu a fost posibila o referinta legislativa. Acum cu lamuririle din partea ta imi este mai clar.
Multumesc tare mult


Ioana Carina 19.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Buna.
Am o problema si nu stiu ce pot face in privinta asta...sotul lucreaza la o firma care intra in insolventa(luni i s-a spus sa plece acasa ).Ce se intampla in situatia asta cu angajatii pt ca nu primesc nici un raspuns...cand ar trebui sa primeasca cartile de munca sa se poata angaja in alta parte sau sa ia somaj?

Multumesc.

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput