Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Offf....da, din pacate. Au innebunit oameni normali cu mintea.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Da, este un SRL cu toate declaratiile depuse la zi. In octombrie mi-au primit decl 100 cu zero la impozit pe profit. Insa asta nu inseamna nimic. Pe anaf.ro nu apar cu restante la buget, insa asta pt. ca nici ei nu au habar ce si cum...

Cum se poate dovedi ca nu a fost nimic intentionat ? In instanta, presupun ??!!! Adica timp si nervi....

pt. raspunsurile documentate...


Oricum radierea se pronunta in instanta - si nu vad niciun motiv pentru care creditorul (adica statul) ar prezuma intentia atata vreme cat nu e vorba de hotarari de administrare proaste/ilegale (cheltuieli aiurea, contabilitate frauduloasa, evaziune etc). Pentru o firma fara activitate, nu se poate retine asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Buna dimineata!

Vreau sa fac niste conventii civile cu 16% impozit platit de firma (de mine-beneficiarul). Ce urmeaza sa fac? Se depune contractul la finante in cat timp? Iar prestatorii ce trebuie sa faca cu contractul si ce trebuie sa depuna si sa declare?
Multumesc

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui codruta_grg

Buna dimineata!

Vreau sa fac niste conventii civile cu 16% impozit platit de firma (de mine-beneficiarul). Ce urmeaza sa fac? Se depune contractul la finante in cat timp? Iar prestatorii ce trebuie sa faca cu contractul si ce trebuie sa depuna si sa declare?
Multumesc

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi




Contractul este evidentiat lunar, in declaratia-formular privind obligatiile de plata la bugetul de stat pe care o depui la Administratia financiara (stie contabila ta), iar o data pe an se depune declaratia 205, pentru anul anterior (ar trebui sa intrebi tot acolo data de depunere, eu nu o stiu). Evident, virezi lunar si impozitul aferent, odata cu celelalte.
Contribuabilul isi inregistreaza contractul la Fisc, ca pe orice venit pe care il obtine o persoana fizica (e un departament special). Depune declaratia de impozit pe venitul global in anul urmator, cumuleaza veniturile (daca mai are si alte surse) si se regleaza la impozitul pe venitul global.

Iti atrag atentia ca ITM si Garda Financiara nu sunt foarte bucuroase cand vin in control si gasesc conventii civile pe timp sau activitati care nu se preteaza la acest tip de contract.
Conventia civila nu intra sub incidenta Dreptului muncii, ci sub reglementarile Codului civil, si prin definitie poate fi incheiat pentru "intreprindere determinata" (adica o activitate clar definita si care consuma intr-un timp dat) si "timp marginit", adica o activitate ce se consuma uno ictu, adica "dintr-o data", nu in prestatii succesive (de ex. traducere, dat zapada la o parte, lipit afise, impartit fluturasi etc).
Ideea este ca respectivele institutii de control prezuma altfel sustragerea de la plata celorlalte dari, adicacente contractelor pe dreptul muncii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Am dat de belea. Am fost sa depun dosarul pentru certificatul de atestare fiscala la adm fin sector 6. Toate bune si frumoase pana la momentul in care dna Zizi (asa o chema pe functionara) zice ca n-am depus declaratia 101 / 2006. Firma mea nu a avut activitate niciodata (din 2005) si este lichidata de ONRC - pe banii mei.
La inceput s-a ocupat o dra contabila care a uitat sa depuna diverse declaratii dar si sa-mi zica mie sa le depun.
Asa ca la un mom dat m-am trezit cu notificare de la fisc ca n-am depus 101 /2007...am fost la ei si am depus-o spunandu-mi ca-mi da avertisment. Am gandit ca daca am depus 100 si 300 si 101 (101 cu avertisment) pe 2007, apoi pe 2008 nu mai este nicio problema, eu nestiind ca pe 2006 nu este depusa (ar fi fost cu zero si pierdere de recuperat, oricum). Deci mi-au primit toate declaratiile fara sa zica nimic de restanta din 2006.
Acum nu vor sa mi-o primeasca decat cu amenda de 500 ron pt. a putea obtine certificatul pentru radiere la ONRC.

Am si eu o nelamurire: stiu ca exista niste reglementari referitoare la prescrierea contraventiilor...nu mi se pare normal sa platesc amenda pentru ceva pentru care trebuia sa fiu instiintata de 2 ani jumate. Oare m-as putea folosi de acele prevederi ?

Mediajust, te rog, ajuta-ma....

In alta ordine de idei....pentru cine e interesat de impozitul forfetar: fiscul tine cont de depunerea cererii de mentiuni la ONRC. Adica (spun cum a fost la mine) eu am depus dosarul pt. dizolvare-lichidare in aprilie 2009. Judecatorii de la ONRC mi-au dat hotararea judecatoreasca de dizolvare-lichidare in 06 MAI 2009. Ei bine, fiscul spune ca nu datorez impozit forfetar. Asta am aflat chiar azi cand am fost cu dosarul pentru certificatul de atestare fiscala. Sper sa ajute pe cineva experienta asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Am dat de belea. Am fost sa depun dosarul pentru certificatul de atestare fiscala la adm fin sector 6. Toate bune si frumoase pana la momentul in care dna Zizi (asa o chema pe functionara) zice ca n-am depus declaratia 101 / 2006. Firma mea nu a avut activitate niciodata (din 2005) si este lichidata de ONRC - pe banii mei.
La inceput s-a ocupat o dra contabila care a uitat sa depuna diverse declaratii dar si sa-mi zica mie sa le depun.
Asa ca la un mom dat m-am trezit cu notificare de la fisc ca n-am depus 101 /2007...am fost la ei si am depus-o spunandu-mi ca-mi da avertisment. Am gandit ca daca am depus 100 si 300 si 101 (101 cu avertisment) pe 2007, apoi pe 2008 nu mai este nicio problema, eu nestiind ca pe 2006 nu este depusa (ar fi fost cu zero si pierdere de recuperat, oricum). Deci mi-au primit toate declaratiile fara sa zica nimic de restanta din 2006.
Acum nu vor sa mi-o primeasca decat cu amenda de 500 ron pt. a putea obtine certificatul pentru radiere la ONRC.

Am si eu o nelamurire: stiu ca exista niste reglementari referitoare la prescrierea contraventiilor...nu mi se pare normal sa platesc amenda pentru ceva pentru care trebuia sa fiu instiintata de 2 ani jumate. Oare m-as putea folosi de acele prevederi ?

Mediajust, te rog, ajuta-ma....

In alta ordine de idei....pentru cine e interesat de impozitul forfetar: fiscul tine cont de depunerea cererii de mentiuni la ONRC. Adica (spun cum a fost la mine) eu am depus dosarul pt. dizolvare-lichidare in aprilie 2009. Judecatorii de la ONRC mi-au dat hotararea judecatoreasca de dizolvare-lichidare in 06 MAI 2009. Ei bine, fiscul spune ca nu datorez impozit forfetar. Asta am aflat chiar azi cand am fost cu dosarul pentru certificatul de atestare fiscala. Sper sa ajute pe cineva experienta asta.





Ce porcarie (pardon!)

Nu te poti prevala de lipsa instiintarii - era obligatie de care stiai, stabilita de lege.
Exista termen de prescriptie a contraventiilor, dar el curge de la constatare.

Textul este urmatorul:
"Art. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp."

Daca n-ai primit notificare/instiintare, contraventia deocamdata n-a fost constatata. Te afli in situatia alin. 2), contraventia este continua (adica, din 2006, continui sa incalci obligatia depunerii).

Variantele sunt urmatoarele:
1. Dai peste o doamna "de treaba", care iti da tot avertisment. Poate gasesti si un inspector mai destupat acolo.
2. O depui prin posta (s-ar putea si electronic, nu stiu asta) - si astepti, poate uita sa constate contraventia.
3. Varianta neagra - primesti amenda si ori o platesti, ori o contesti. Nu-s mari sansele de a ti se anula, dar poate merge (asta inseamna insa ca tot pe loc stai, si s-ar putea sa te coste avocat/judecata tot cat amenda).

In legatura cu impozitul forfetar - este o zapaceala totala. Ieri am vazut o somatie de plata pentru o firma dizolvata (dar neradiata) din februarie 2009, deci chiar anterior intrarii in vigoare a legii. Trei avocati si un expert contabil aveau puncte de vedere diferite - deci iti dai seama (nu mai spun ca, fiind nou, nu exista jurisprudenta).

Sa inteleg ca, chiar daca nu a avut activitate, nu ai declarat firma inactiva la Registru, nu? (astea cu adevarat nu intra sub tampenia asta de impozit).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc frumos pentru lamurire.
Am depus declaratii de inactivitate de 2 ori pe an de la infiintare pana la dizolvare la ANAF si ONRC. Iar de la ANAF sunt scoasa din evidenta insa nu-ti pot explica de ce m-au pus sa fac asta, ca nu stiu. Stiu doar ca am completat vectorul fiscal 010 cu scoatere din evidenta la putin timp dupa infiintare.

n legatura cu 101/2006 am facut un memoriu si l-am depus la registratura. Pe 30 decembrie trebuie sa sun sa vad cum s-a solutionat.
Oricum sunt hotarata ca dupa ce scap din tampenia asta si inchei socotelile cu statul roman, in afara de impozitul pe salariu pe care nu am cum sa-l evit ca angajat, nici ca mai platesc vreun impozit sau taxa care ar putea proveni din alte venituri. Acest stat nu merita sa fii cinstit.

Sarbatori fericite si linistite iti doresc...si...imi doresc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Multumesc frumos pentru lamurire.
Am depus declaratii de inactivitate de 2 ori pe an de la infiintare pana la dizolvare la ANAF si ONRC. Iar de la ANAF sunt scoasa din evidenta insa nu-ti pot explica de ce m-au pus sa fac asta, ca nu stiu. Stiu doar ca am completat vectorul fiscal 010 cu scoatere din evidenta la putin timp dupa infiintare.

n legatura cu 101/2006 am facut un memoriu si l-am depus la registratura. Pe 30 decembrie trebuie sa sun sa vad cum s-a solutionat.
Oricum sunt hotarata ca dupa ce scap din tampenia asta si inchei socotelile cu statul roman, in afara de impozitul pe salariu pe care nu am cum sa-l evit ca angajat, nici ca mai platesc vreun impozit sau taxa care ar putea proveni din alte venituri. Acest stat nu merita sa fii cinstit.

Sarbatori fericite si linistite iti doresc...si...imi doresc !!!


De aia te-ai scapat de forfetar, ca-i inactiva.
Eu cred ca nu statul este vinovat, ci functionarii care ii mobileaza institutiile. Functionari plini de tafna, dar total lipsiti de profesionalism. Toti au mari competente, mari specializari, mari emfaze - eh, si cand este vorba de o consiliere corecta si pertinenta, n-ai sa vezi (hai ca m-am infuriat in dimineata de Ajun!)

Altceva voiam sa spun: nu ti-au spus atunci sa depui o cerere privind declararea in regim derogatoriu odata cu declararea inactivitatii? Asta de scapa de 101. Verifica, poate ai facut o asemenea cerere si le-a scapat, si atunci chiar nu mai ai nicio problema.
Sarbatori cu bine iti doresc si eu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Nu, nu am avut regim derogatoriu. Daca aveam nu mai depuneam tone de 100 si 300...
Nu stiu daca datorita inactivitatii nu am debite, insa din cate inteleg trebuia inregistrata inactivitatea la ONRC si eu nu am facut nimic in sensul asta.

Vreau sa spun ca o firma dizolvata-lichidata are automat activitatea suspendata, nu ???

Craciun fericit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Multumesc mult pt raspunsuri!
Am demarat activitatea, pe 6 ian iese desch de pct de lucru si apoi depun dosarul pt autorizatie. Cam atat... Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Buna seara si Sarbatori Fericite!!

Am o rugaminte, ma intereseaza sa stiu care sunt normele pe care trebuie sa le indeplineasca un spatiu pentru a putea infiinta in acel spatiu o unitate de producere alimente. Daca se poate o trimitere catre un text cat mai concret. As vrea sa infiintez o societate care sa produca si sa livreze mancare (catering).

multumesc,

Andries

Mergi la inceput