Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Multumesc pentru raspuns. Nu am alta alternativa sa stau cu copilul decat sa intru in somaj. Oricum o sa merg intai la somaj sa intreb toate datele problemei si apoi merg la servici. Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna Baby Boy,

Dar de ce nu vrei cu atata indarjire sa dai copilul la gradi? Am vazut si mai mici copii dati la crese private care s-au acomodat ft bine si au avut mult mai multe de castigat ca si dezvoltare si lucru in echipa.
Cu cat dai mai tarziu copilul la gradi cu atat veti avea mai mult aman2 de suferit! Bebe ca s-a prea atasat de tine si l-ai obisnuit cu programul TAU (practic oricat de multa si buna grija ai avea de el, il faci mai putin adaptabil si mai mult dependent de tine), iar tu vei suferi de griji si neincredere (in personalul de la gradi, in copil, in mediu, in tine etc.) torturandu-te singura.
Copilul intr-o zi oricum isi va lua zborul de langa fusta ta - vrei nu vrei!

NU FA PROSTIA sa zici ca vrei tu sa pleci! Daca neaparat vrei somaj si ti-e ft greu sa accepti ideea ca trebuie si tu sa te reintorci in societate (ma refer si la rolul tau social, nu numai de mama, cu care te-ai obisnuit asa bine), forteaza-le mana sa te dea ei afara! Binenteles ca e posibil sa zica ca tu ai venit cu initiativa, deci iti trebuie demisie, dar sper ca nu au nici o dovada scrisa/audio/video a intentiei tale, deci nu au ce sa-ti faca....
Precum spunea si Marius, mai gandeste-te in zi de azi daca intr-adevar vrei sa fii in somaj, doar pt a castiga un an in plus cu bebele tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

ps= astept si eu un raspuns daca se poate, legat de problema recuperarii banilor de la CAS si posibilele nise juridice.

Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

ps= astept si eu un raspuns daca se poate, legat de problema recuperarii banilor de la CAS si posibilele nise juridice.

Multumesc.


Aceeasi,
Viviannie TSR

Sunt rezervat - criza.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

criza... au primit transa FMI....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc cu o speta mai dificila, legata de asigurarea de sanatate, mai precis persoane coasigurate (aflate in intretinere).
Sotul meu nu mai are un serviciu stabil dar din cand in cand se intampla sa mai aiba venituri din drepturi de autor (niciodata nu stim daca, cand si ce venituri o sa realizeze).
As vrea sa il trec pe declaratia mea de sanatate ca persoana aflata in intretinere.
Intrebarea este: e legal sa il trec pe declaratie la mine in aceste conditii?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Doar daca nu inregistreaza venituri.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izaaa spune:

buna, as avea neaparat nevoie de un raspuns la aceasta intrebare!!!as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia CIC daca acum in iunie am terminat masteratul la zi, si cum nu mi-am gasit serviciu ,am bagat actele de somaj, de care voi beneficia 6 luni?ne dorim un bebe si as vrea sa stiu daca beneficiez de aceasta indemnizatie completa, chiar daca am numai 6 luni de somaj,la care am bagat actele in acel termen de 60 de zile dupa terminarea studiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie 12 luni - cele 6 vor fi insuficiente.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

caprioara,se poate sa-l treci in lunile in care nu are venit.in luna in care are nu-l treci si va plati el impozit si 6.5% la sanatate dar doar pe luna in care are.
trebuie doar sa fiti atenti.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput