Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

am si eu nevoie de un raspuns..va rog...
acum 2 sapt am gasit pe net un post "inspector clasa I, gradul asistent". Dupa mult stres,invatat..si noroc(nu a fost aranjat) am luat postul.
Azi am aflat...si mi-au spus ca slariul e "5 mil si-un pic". Se poate?Sau e undeva o greseala?AM gasit pe net ceva tabele cu salarille functionarilor publici..dar dau doar niste "puncte"..nu stiu cum se calculeaza.
E posibil sa iau doar 5 mil,din moment ce sunt incadrata cu studii superioare de lunga durata?Se ia in calucul vechimea in munca sau vechimea ca functionar public?Help..ca imi vine sa plang pentru ce am obtinut ....

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai salariile sunt diminuate cu 25%, deci... e foarte posibil. Pe de alta parte postul reclama studii superioare in fisa? Nu conteaza daca tu ai sau nu studii superioare in acest caz daca in fisa este suficient studii medii. Si eu am studii superioare dar daca ma angajez zugrav (un pic fortez exemplul) nu presupune sa am salariul conform studiilor. Deci ce apare pe fisa?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

nu stiu ce apare in fisa..ca nu am vazut-o..dar banuiesc studii superiaore pentru ca pentru concurs s-au cerut.
Astea au fost conditiile:
Conditiile pe care trebuie sa le Óndeplineasca participantii la concurs sunt urmatoarele:
- studii universitare de licenta absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta;
- vechime Ón specialitatea studiilor minim 1 an;
- cunostinte de operare pe calculator;
- conditiile generale prevazute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata.*, cu modificarile si completarile ulterioare.

am gasit pe net ca asta ar fi sal minim 705 RON (pentru sectorul bugetar)- asta e brut nu?si imi iau asa mult de raman in mana cu 500?

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika231 spune:

Din cate stiu eu la bugetari inspector inseamna studii superioare, iar referent studii medii.
Cat despre salarii pentru sectorul bugetar ele intr-adevar se regasesc pe niste grile de salarizare unde din pacate nu se aplica aceleasi reguli ca la sectorul si ma refer aici ca pentru studii superioare nu e obligatoriu sa fie cel putin de 2 ori sal minim.
Iar daca sal brut este 705 atunci netul este 534 adica 5 si un pic cum spuneai la inceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

gasesc undeva pe net aceste grile?
multumesc

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

am o intrebare:
pe perioada cat ma aflu in concediu pre si post natal, deci cand contractul meu de munca nu e suspendat inca, beneficiez de prima stipulata in contractul colectiv de munca la nivel de unitate?


Miha, mamica fericita de Rares si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si in concediul de maternitate este suspendat contractul de munca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Asa stiam si eu, Marius, dar colegele mele mamici au luat aceste prime (ori de Craciun, Pasti sau concediu)in functie de perioada pe care au prins-o.
Ma poate lamuri cineva?


Miha, mamica fericita de Rares si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muntanuc spune:

Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Am beneficiat de salariul mediu pe unitate la nasterea copilului, iar angajatorul a ales sa mi-l imparta in transe egale de-a lungul a 2 ani. De la 1 iunie nu mai sunt angajata lor, mi-am dat demisia. In situatia asta, in care am incheiat orice legatura contractuala cu ei, ar trebui sa-mi primesc toti banii ramasi? Exista o baza legala prin care sa le cer asta?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista nici o baza legala din cate stiu eu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput