Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Cu concediul medical se rezolva, doamna doctor a inteles situatia.
Nu stiam ca si pe durata CM contractul este suspendat, credeam ca doar cel de maternitate si CIC. Nu pot solicita o adeverinta de venit daca sunt in CM ??


Ba da, de ce n-ai putea? Doar esti angajata, numai ca sunt suspendate principalele efecte ale contractului de munca: prestarea muncii - respectiv plata salariului.

Obtinerea adeverintei nu este parte a executarii contractului - ci este un act care atesta raportul dintre angajat/angajator.
Demisia (de fapt efectul acesteia - adica preavizul) sunt parte a executarii contractului, se deruleaza in raport firesc angajat/angajator (tu muncesti, el de plateste) - asadar nu poate curge in timpul suspendarii.
Dar instiintarea o poti face oricand - chiar si in timpul CM, numai ca perioada indicata de preaviz trebuie sa fie dupa reluarea activitatii, dupa ce se termina CM. Poti cere angajatorului in instiintarea de demisie sa renunte la preaviz - si daca vrea, poate accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

Doamne, ce usurare...daca ati sti ca am plans in continuu de cand am vazut raspunsul de aseara, pt ca credeam ca daca e suspendat nu mai pot cere adeverinta de venit si chiar in perioada asta se ivise si posibilitatea unui credit.

Va multumesc din suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

Doamne, ce usurare...daca ati sti ca am plans in continuu de cand am vazut raspunsul de aseara, pt ca credeam ca daca e suspendat nu mai pot cere adeverinta de venit si chiar in perioada asta se ivise si posibilitatea unui credit.

Va multumesc din suflet


(Am completat cu explicatii mai sus).
De ce nu incerci sa-ti pastrezi calmul, daca ar fi fost asa, cum s-ar cere/elibera/depune adeverintele de venit pentu calculul CIC?
Si, daca vorbesti despre demisie, de ce mai vrei sa faci imprumut? Il vei putea plati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinuta_08 spune:

M-am lamurit acum: concediu medical pana la intrarea in prenatal se rezolva. Imi iau si adeverinta de venit pt credit. Si articolul 27 mai are de asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alinuta_08

M-am lamurit acum: concediu medical pana la intrarea in prenatal se rezolva. Imi iau si adeverinta de venit pt credit. Si articolul 27 mai are de asteptat




Nu risca sa-ti anuleze contractul de munca.
Fa o informare si inregistreaz-o la angajator:

Subsemnata .......angajat......, va informez ca nu pot da curs deciziei de a efectua controlul medical la data indicata in adresa nr..../...., deoarece ma aflu in concediu pentru incapacitate temporara de munca (conform certificatului de CM depus cu nr....la data de....).
De indata ce imi voi relua activitatea, ma voi conforma prevederilor legale privind supravegherea sanatatii lucratorilor.
Data, semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreeaOr spune:

Buna ziua, o intrebare daca exista cineva care stie rapunsul.
sunt angajata cu carte de munca si sunt si PFA atat la angajator cat si la alti colaboratori. incepand cu februarie 2010 se preconizeaza ca voi intra in prenatal pana in aprilie cand e data preconizata a nasterii.
Intrebare: pe durata concediului medical pot lucra ca si PFA? si la angajatorul cu CIM sau doar la ceilalti?
multumesc
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndreeaOr

Buna ziua, o intrebare daca exista cineva care stie rapunsul.
sunt angajata cu carte de munca si sunt si PFA atat la angajator cat si la alti colaboratori. incepand cu februarie 2010 se preconizeaza ca voi intra in prenatal pana in aprilie cand e data preconizata a nasterii.
Intrebare: pe durata concediului medical pot lucra ca si PFA? si la angajatorul cu CIM sau doar la ceilalti?
multumesc
Andreea


Eu nu vad nicio interdictie, natura juridica a celor doua contracte este diferita, deci si consecintele lor. Voi mai citi - dar asa, repede, nu vad problema.
Pentru siguranta, ar fi bine cred sa intrebi si la Casa (cine stie ce interpretari/instructiuni au - oricum, textul general nu pomeneste nimic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:






Scuzati-ma pentru intrebarile multe pe care le-am pus acum si alta data,sunteti un om care m-a ajutat cu informatii si careia eu ramin datoare.Va multumesc pentru rabdare si promtitudine.Bebelusul meu beneficiaza de timp suplimentar si datorita dumneavoastra care ma ajutati ,in loc sa umblu pe la diverse servicii,cu diversi oameni,sa ma necajesc etc,stau si eu cu copilasul ,asistindu-l la zimbete,gingureli,mincarica,tot ce face un bebelus de 2 luni.

Am niste intrebari noi;va multumesc

ce documente sa duc la serviciu pentru incheierea contractului dupa perioada de lehuzie-concediul postnatal?Am fost la personal si nu m-au lamurit!saptamina viitoare trebuie sa fac acest pas si nu stiu cum!in afara concediului ultima parte,de la medicul de familie...
o colega isi aminteste cum ca ar fi dat o declaratie sotul ei ca nu intra el in cic,printre alte acte,dar sunt o gramada de documente presupun..


vechimea de 2 ani din cic cine o opereaza in cartea de munca si cum imi dau seama ca a fost trecut asa ceva??intreb astfel pentru ca am surprize cam peste tot cind e vorba de serviciul contabilitate si personal.

daca sotul a beneficiat de cele 5 zile de la nasterea unui copil si este bugetar,tinind cont ca la el se aplica Contractul colectiv de munca la nivel national pe 2007-2010,poate beneficia de un salariu la nasterea copilului, din partea institutiei?(informatie adevarata sau falsa????insa pe care am gasit-o la forum despre copii).Cei de la institutie au tacut cind a fost vorba si de cele 5 zile si le-a primit greu,daramite de bani,dar daca am gasi o portita acceptat si legala...Au trecut 2 luni de la nasterea copilului,ar putea sa primeasca chiar si acum acel salariu sau e prea tirziu??


colegii mei de la contabilitate mi-au spus ca ei nu imi livreaza al 13 salariu prin casierie pentru ca greu...eu nu o sa mai am card valabil atunci,la data cind se va da al 13 lea salariu si nu am alta solutie decit prin casierie.Cum ii pot forta sa imi dea banii prin casierie cind ei nu doresc ,in conditiile in care le-am explicat ca se poate legal?

la noi se vor da bonuri de masa de sarbatori,colegii prezenti au fost instiintati,eu nu,am aflat de la prietene.Am sunat la contabilitate si le-am spus ca eu inca tin de dumnealor,cum de m-au uitat?daca ma duc pe 7.12 si fac cerere,vad cum explic directorului de aceste bonuri,eu incheind concediul postnatal pe 14 dec,pot primi si eu?problema e ca bonurile se vor da dupa 14 dec,dar actele se fac acum?Imi trebuie un argument solid,mai ales ca tinind inca de serviciu,au uitat sa ma anunte ca se primesc bonuri,desi ei nu stiu cind se termina perioada de postnatal si deci a lor sunt inca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui unombun


Scuzati-ma pentru intrebarile multe pe care le-am pus acum si alta data,sunteti un om care m-a ajutat cu informatii si careia eu ramin datoare.Va multumesc pentru rabdare si promtitudine.Bebelusul meu beneficiaza de timp suplimentar si datorita dumneavoastra care ma ajutati ,in loc sa umblu pe la diverse servicii,cu diversi oameni,sa ma necajesc etc,stau si eu cu copilasul ,asistindu-l la zimbete,gingureli,mincarica,tot ce face un bebelus de 2 luni.

Am niste intrebari noi;va multumesc

ce documente sa duc la serviciu pentru incheierea contractului dupa perioada de lehuzie-concediul postnatal?Am fost la personal si nu m-au lamurit!saptamina viitoare trebuie sa fac acest pas si nu stiu cum!in afara concediului ultima parte,de la medicul de familie...
o colega isi aminteste cum ca ar fi dat o declaratie sotul ei ca nu intra el in cic,printre alte acte,dar sunt o gramada de documente presupun..


vechimea de 2 ani din cic cine o opereaza in cartea de munca si cum imi dau seama ca a fost trecut asa ceva??intreb astfel pentru ca am surprize cam peste tot cind e vorba de serviciul contabilitate si personal.

daca sotul a beneficiat de cele 5 zile de la nasterea unui copil si este bugetar,tinind cont ca la el se aplica Contractul colectiv de munca la nivel national pe 2007-2010,poate beneficia de un salariu la nasterea copilului, din partea institutiei?(informatie adevarata sau falsa????insa pe care am gasit-o la forum despre copii).Cei de la institutie au tacut cind a fost vorba si de cele 5 zile si le-a primit greu,daramite de bani,dar daca am gasi o portita acceptat si legala...Au trecut 2 luni de la nasterea copilului,ar putea sa primeasca chiar si acum acel salariu sau e prea tirziu??


colegii mei de la contabilitate mi-au spus ca ei nu imi livreaza al 13 salariu prin casierie pentru ca greu...eu nu o sa mai am card valabil atunci,la data cind se va da al 13 lea salariu si nu am alta solutie decit prin casierie.Cum ii pot forta sa imi dea banii prin casierie cind ei nu doresc ,in conditiile in care le-am explicat ca se poate legal?

la noi se vor da bonuri de masa de sarbatori,colegii prezenti au fost instiintati,eu nu,am aflat de la prietene.Am sunat la contabilitate si le-am spus ca eu inca tin de dumnealor,cum de m-au uitat?daca ma duc pe 7.12 si fac cerere,vad cum explic directorului de aceste bonuri,eu incheind concediul postnatal pe 14 dec,pot primi si eu?problema e ca bonurile se vor da dupa 14 dec,dar actele se fac acum?Imi trebuie un argument solid,mai ales ca tinind inca de serviciu,au uitat sa ma anunte ca se primesc bonuri,desi ei nu stiu cind se termina perioada de postnatal si deci a lor sunt inca.


1. Cerere de intrare in Concediul pentru cresterea copilului:
"Subsemnata......, angajata,......, pe postul/functia de ......etc etc, cer suspendarea contractului individual de munca pentru a intra in Concediul pentru cresterea copilului, conform art. 51 alin. (1) lit. a) Codul Muncii, incepand cu data de Y. Mentionez ca am nascut la data de X, iar in perioada X-Y sunt in concediu de maternitate (sarcina si lauzie). Atasez prezentei cereri certificatul de nastere al copilului (Nume si prenume)".
Angajatorul trebuie sa emita o decizie privind intrarea ta in CIC, pe care s-o inregistreze la ITM si apoi sa ti-o dea, pentru dosarul CIC. Sunt primarii care accepta si cererea aprobata de angajator si inregistrata la ITM (cel mai sfant ar fi insa sa ai decizia).

Tot acum ar trebui sa duci pentru completare la angajator si adeverinta-tip (anexa 2) privind veniturile din ultimele 12 luni. Daca n-o ai, da-mi un PM cu o adresa de mail, sa ti-o trimit.
Daca regula in firma ta este sa faci cerere si pentru obtinerea unei adeverinte, atunci ceri completarea acesteia prin cerere.

2. In cartea de munca, suspendarea/reluarea contractului de munca se opereaza de cel care le gestioneaza (Departamentul de resurse al firmei, daca tineti carnetele acolo, sau ITM pe baza deciziei angajatorului, daca ei opereaza pentru firma voastra carnetele de munca). Iti vei da seama cerand-o si uitandu-te in ea.

3. Nu, conform CCMN tu beneficiezi de acest salariu pentru nasterea copilului. Sotul tau l-ar fi primit daca tu nu aveai slujba. Daca exista prevederi exprese in contractul sotului tau referitor la o asemenea plata, atunci da, il poate cere, dar nu pe Contractul colectiv.

4. Nu prea ai cum sa-i fortezi. Incearca sa faci o cerere, in care sa ceri ca "drepturile banesti ce mi se cuvin in urmatoarea perioada sa-mi fie platite prin intermediul casieriei", dar daca politica firmei este ca platile sa fie facute prin virament, n-ai ce face. Eu zic ca ar trebui sa-ti faci totusi un card, vei avea nevoie de el si pentru indemnizatie, si pentru alocatie. Daca ai un cont curent (nu de card) il poti indica pe acela, si atasezi cererii de mai sus un extras. Important este da fie pe numele tau.

5. Bonuri de masa este exclus sa primesti, acelea sunt alocate doar zilelor lucratoare din executarea contractului de munca. Or, tu ai deja contractul suspendat odata cu intrarea in concediul de sarcina/lauzie.
Daca este vorba despre altfel de bonuri (cadou, de ex.), atunci tine numai de prevederile contractului tau de munca sau al celui colectiv sau de ROI. Daca acolo scrie ca aceste suplimente pentru sarbatori se dau si celor cu contract suspendat - atunci trebuie sa ti le dea. Daca nu - depinde numai de vointa angajatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimiz spune:

Va rog sa-mi spuneti si mie cu cat timp inainte pot depune dosarul pentru CIC? Sunt in concediu de maternitate pana pe 25 ianuarie, dar am aflat ca solutionarea dosarului dureaza 2-3 luni timp in care nu stiu cu ce o sa ne descurcam. Daca ma poate cineva ajuta cu o informatie multumesc anticipat!

Mergi la inceput